Paliwo będzie rekordowo drogie

  • 27.05.2022, 14:30
  • News4media
Paliwo będzie rekordowo drogie iStock
Sprzedawcy paliw podnoszą ceny szybciej niż na światowych rynkach drożeje ropa. A jej ceny i tak mocno poszły w górę, bo baryłka kosztuje ok. 113 dolarów. Co to oznacza dla polskich kierowców?

Kierowcy widzą podwyżki na własne oczy, a eksperci mówią wprost, że benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec. Niestety każdy odczuwa to, tankując paliwo.

„Krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa. Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 złotych droższy niż w ubiegły piątek” - wyliczają Grzegorz Maziak i Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Kierowcy jeżdżący dieslami też nie mogą nie narzekać. Średnia w hurcie wynosi już 6696,80 zł/metr sześcienny.

„W ostatnich tygodniach każda kolejna wizyta na stacji paliw wywołuje szybsze bicie serca u posiadaczy samochodów z silnikiem benzynowym. Aktualnie litr popularnej „95-tki” kosztuje już 7,33 zł i jest o 10 groszy droższy niż tydzień temu. Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca” - oceniają specjaliści.

Tu trzeba przypomnieć, że od 24 lutego, czyli od dnia, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, olej z reguły był od benzyny droższy. To nietypowe, bo zazwyczaj było odwrotnie. Ten trend trzeba tłumaczyć m.in. większym zapotrzebowaniem wojska na olej. Teraz jednak sytuacja wraca to tej, do której kierowcy byli przyzwyczajeni przez lata. Benzyna staje się droższa od diesla. Ceny oleju napędowego spadały niemal przez cały maj.

„W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 groszy i średnio w Polsce kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 groszy do poziomu 3,62 zł/l” - dodają Maziak i Bogucki.

Pytanie zasadnicze brzmi jednak, jak drogo będzie w najbliższych dniach? Bo to, że na stacjach będzie drogo, jest pewne. Prognozowane na początek czerwca przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • 7,46-7,59 zł/l dla 95-oktanowej benzyny,

  • 7,13-7,25 zł/l dla diesla,

  • 3,57-3,68 zł/l dla autogazu.

Kierunek Węgry

Trzeba też ostrzec Polaków planujących wypad na Węgry. Ten kraj wprowadził na paliwo ceny urzędowe, znacznie obniżając stawki. Ale uwaga, Węgry właśnie wprowadziły nowe rozwiązanie. Ograniczyły możliwość tańszego tankowania dla obcokrajowców. Kierowcy samochodów z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi będą płacić cenę rynkową.

[removed][removed]

Ogłosiła to m.in. ambasada Polski w Budapeszcie. Od północy z czwartku na piątek zagraniczni kierowcy nie kupią Pb95 i ON za 480 forintów za litr (to 5,63 zł), tylko zapłacą o ok. 200 Ft/litr (czyli 2,35 zł) więcej.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ojatek
Ojatek 30.05.2022, 23:01
I to nie jest moje ostatnie słowo!
nieJa
nieJa 31.05.2022, 07:03
Obajtek szykuje się na kupienie zamku Książ
Jarosław
Jarosław 31.05.2022, 09:22
Jak kupi to oficjalnie będzie tytułowany "Książę".
Ekonom
Ekonom 28.05.2022, 12:51
Orlen ma rekordowe marże, pge, enea i pgnig także. Zbierają kasę przed wyborami.
ryba
ryba 29.05.2022, 22:51
a na Węgrzech dyktator dla węgrów dał paliwo po 5,63 złotego- czyli dwa złote różnicy pomiędzy naszym a ich paliwem. Oj- ktoś tu u nas kłamie i dlaczego Morawiecki
ryba
ryba 28.05.2022, 11:55
paliwo????? Kostka masła Kerrygold po 11 złotych, olej po 10 , mąka po 5 złotych- czy my obywatele tego kraju na łeb upadliśmy że 37 % popiera taką politykę????? Wszyscy piszą że podobno emeryci na nich głosują- ci co maja po 2500 tys złotych ???? Przy tych cenach prądu, gazu czynszów itd???? Chyba trzeba rzeczywiście postawić na leczenie psychiatryczne
nieJa
nieJa 30.05.2022, 09:39
drobna nieścisłość panie "ryba"Masło "osełka górska " 14,99,- zł.
olej kujawski 14,59 ,-zł itd,itp miasteczko w zach.pom.
Małorolny
Małorolny 28.05.2022, 15:22
Polak głupi przed szkodą i po szkodzie. Niestety w poprzednich wiekach wybito naszą inteligencję i wyglada na to że jesteśmy pokoleniem niezbyt inteligentnym
Macie PiS raj.
Macie PiS raj. 27.05.2022, 18:28
przypominam ,że od sierpnia zmienia się VAT na energię elektryczną z 8% na 23%.
Wina Tuska oczywiście i opozycji..jak zawsze
Przebudźcie się
Przebudźcie się 27.05.2022, 18:15
Zagadka!!!
Za Tuska baryłka ropy 140$ +23%vat cena
5.90zł
Za Pinokia baryłka 105$+8%vat cen
7.50zł!!
I będzie wiecej. Wyborco pisuaru! Dalej wierzysz że takie ceny to wina opozycji i wojny?
ryba
ryba 28.05.2022, 11:56
bez vat tyle kosztuje !!!!!!!!!!!
.nieJa
.nieJa 28.05.2022, 11:49
no co wy? przecież Obajtek musi dokupić parę domów.!Jakie te "tłuste koty" pazerne!najpewniej to wina Tuska i Putina.
Romek
Romek 27.05.2022, 21:24
Ej zagadko a wiesz co to kurs dolara?
Jprd kto rodzi takich imb....yli
ryba
ryba 28.05.2022, 11:58
ty Romcio img...l- a kto dolara tak wywindował poprzez inflację, sferę bankową i inne bzdury łącznie z polityką? No chyba nie Tusk ani Hołownia tylko pisowkie szambo
Pytam
Pytam 28.05.2022, 09:13
Średni kurs dolara 2015 -3,75
Maj 2022 -4,30 . I tak nijak to nie pasuje do dzisiejszych cen. A co będzie jak wróci VAT 23 %. ? Kto tu imbe ..l
racja
racja 28.05.2022, 12:36
no niestety - pisowskim "romkom" tefał kurska wepchnie każdą propagandę - wystarczy sprawdzić kursy walut i okazuje się, że kolejne kłamstwo rządzących ujawnione...
ech debilku pisowski z 21.24
ech debilku pisowski z 21.24 27.05.2022, 22:31
Jaszcząb, pisowcu jprd debilu - a to dwa razy słabszy złoty teraz jest? To żeś pochwalił pisowcu.
To żeś sobie wymyślił propagandę jak prezesa nbpu co to inflacji nie widział i bał się deflacji...
ryba
ryba 28.05.2022, 11:59
jak każdy pisowiec- oni sobie myślą że to jak w Moskwie - co głupiego premier powie to wszyscy mu uwierzą. Takie farmazony co wygaduje Ziobro Sasin- normalny psychiatra by wiedział co zrobić
racja
racja 28.05.2022, 12:37
nie ryba - obawiam się, że psychiatra byłby bezradny...
Piszczek
Piszczek 27.05.2022, 17:04
Diesel po 1,92 euro. Faktycznie bieda aż piszczy
fakt
fakt 27.05.2022, 16:54
Paliwa w Polsce drożeją najszybciej w Unii - tak rządzi PiS.
Wiatraki
Wiatraki 27.05.2022, 16:09
(...)
Skończ z propagandą.
Komentarz usunięty.
administrator
Wiatraki
Wiatraki 27.05.2022, 16:08
Gomułka z PO ma wyjście. Sprzedać Orlen i zarobić na konto w Szwajcarii.
Ręka rękę myje
Ręka rękę myje 27.05.2022, 18:41
Obajtek w Polsce ma oficjalnie majątek za ponad 12 mln..Nic dziwnego że paliwo takie drogie .Ktoś na ten majątek pracuje.A przekręty jakie mu zarzucono.... prokuratora Ziobry umorzyła.
Myśl jak masz czym
Myśl jak masz czym 27.05.2022, 18:17
Zdaje się że to PIs sprzedaje Lotos Orbanowi..A ten wspiera Putina..i jego wojnę
Sauron
Sauron 30.05.2022, 20:58
Myśl jak masz czym Unia Europejska tak kazala
CPN
CPN 27.05.2022, 16:02
Obajtek musi zarobić przecież.
Mafia
Mafia 27.05.2022, 18:32
"Daniela Obajtka znaleźliśmy w niemal 40 księgach wieczystych. Jest właścicielem lub współwłaścicielem hotelu, pałacu, trzech domów, dwóch mieszkań, apartamentu i niemal 19 hektarów ziemi. Wszystko warte jest ok. 12,5 mln zł" - donoszą dziennikarze wp.pl, którzy prześwietlili majątek prezesa PKN Orlen.Pis Kato politycy skromni jak Jezus.
Lop
Lop 27.05.2022, 15:36
Nadrukowanie pieniędzy na potrzeby 13, 14 emerytury sprawiło osłabienie złotego. A tu jeszcze rok do wyborów i rząd będzie chciał jeszcze bardziej przekupywać analfabetów.
ryba
ryba 28.05.2022, 12:02
poczekaj rok! Wtedy posypią się obietnice pisu jak talala. 700+ to już potwierdzone i podobno 15 emerytura, do tego 12 nowych promów z czego 6 będzie pływać przez przekop dla kajaków do Elbląga- oczywiście pustych, kupimy 10 okrętów podwodnych , wybudujemy 6 elektrowni atomowych i to w rok, euro będzie po 2 złote a wakacje darmowe- pod spodem małym drukiem- dla działaczy PIS.
jaszcząb jaszczębi
jaszcząb jaszczębi 27.05.2022, 16:13
My pieniędzy mamy dość. Możemy nadrukować skolko ugodno.
...nick ..
...nick .. 27.05.2022, 15:01
Wczoraj w Holandii płaciłem prawie 3 euro tak jak w Niemczech pod Holandia ,w Niemczech są braki olejów i żarcia tam bieda aż piszczy
Z Niemiec
Z Niemiec 27.05.2022, 18:45
Ciemnotę to pod ruską granicą wciskaj.Najnizsza pensja w Niemczech to 1200 euro a benzyna trochę ponad 2...A u nas jak to się ma do zarobków?
Do trola nicka
Do trola nicka 28.05.2022, 09:19
Średnia pensja w Niemczech w przeliczeniu na złotówki to ponad 19 tys ...Taka tam bieda propagandzisto Nicku...
Sp mieszkaniowa dolna odra
Sp mieszkaniowa dolna odra 28.05.2022, 07:42
Po co wracasz do Polski idioto i na działkach się drzesz zgłaszam to do prezesa może wreszcie odbierze ci polska działkę niemoto
kontroler obcych służb
kontroler obcych służb 27.05.2022, 16:18
Nick ty ruski trollu po co kłamiesz? Ty mogłeś wyjść co najwyżej za chałupę aby się *** bo łazienek to wy raczej nie macie.
Kontroler kontrolerów
Kontroler kontrolerów 28.05.2022, 06:47
Ty 3.14 sdo gryfińska
mia
mia 27.05.2022, 14:48
Już są przecież rekordy!

Pozostałe