Banki przekażą skarbówce wszystkie informacje o naszym koncie

  • 03.06.2022, 12:00
  • News4Media
Banki przekażą skarbówce wszystkie informacje o naszym koncie Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy
Te zmiany ograniczą prywatność Polaków. Mają wejść w życie już 1 lipca. Nowe narzędzie fiskusa budzi wiele protestów.

1 lipca urzędy skarbowe zyskają większe możliwości pozyskiwania informacji o tym, jakimi pieniędzmi obracają Polacy. Banki prawnie zostaną zobowiązane do przekazywania m.in. liczby posiadanych przez daną osobę rachunków, obrotów na nich i ich stanów oraz konkretnych kwot i dat wykonywanych wpłat.

Obecnie jest to możliwe tylko w przypadku osób podejrzanych o przestępstwa skarbowe – dziennik „Rzeczpospolita”. Po zmianach na celowniku fiskusa znajdą się również osoby prywatne, jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego. Tak może się stać na przykład w sytuacji, kiedy podatnik prowadzi nierejestrowaną działalność lub ukrywa swoje dochody, żeby uniknąć rozliczenia z urzędem.

Nowe przepisy budzą emocje

Do sprawy, jak donosi Rz, odnosił się m.in. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który w marcu prosił rząd o wyjaśnienie zasadności nowych przepisów. Wątpliwości pojawiły się również wśród ekspertów.

– Uprawnienia organów podatkowych już obecnie są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. Trudno więc znaleźć racjonalne uzasadnienie dla kolejnego ich rozszerzania – mówił dziennikowi Dariusz Malinowski, doradca podatkowy i partner w KPMG w Polsce.

Zmiany nie są jeszcze przesądzone?

Jest jeszcze nadzieja, że przepis umożliwiający urzędom skarbowym zaglądanie do historii kont Polaków nie wejdzie w życie. Jak pisze „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów zareagowało na uwagi do treści kontrowersyjnego przepisu i poddało go ponownej analizie.

– Obecnie trwa ponowna analiza w celu jego zmiany – potwierdza szef Krajowej Administracji Skarbowej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 04.06.2022, 08:40
RA HU JE CHCĄ WIEDZIEĆ Z KIM ŚPISZ I CO WYDALASZ HA AH AH DLATEGO RA ***Ą HA AH AH
RA  DEMENES Z RAHU I HA HA AH
RA DEMENES Z RAHU I HA HA AH 04.06.2022, 08:36
NIEWOLNICY EGIPSCY JESZCZE SIE NIE POŁAPALI ZE ZYJA W PROWINCJI POLIN ZARZĄDZANEJ PRZEZ KARAKANÓW BRACI W WIERZE HA HA AH NA TALMUDZIE WYUCZONYCH HA AH AH LIZĄCYCH KOSZER PETO SZARYM HA AH AH A W TLE RYP TYLIANIE HA HA AH ŻEBY ZYCIE MIAŁO SMACZEK RAZ DZIEWCZYNKA RAZ CHŁOPACZEK W ZALEZNOŚCI OD PEŁNI KSIEZYCA HA AH AH
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 04.06.2022, 06:55
a o koncie ub wieczorka też cieszy mnie to wreszcie odzyskam kasę od dziadka ha ha ah je Bać PKO BP i wczesniej pasace się muchy na tym gównie ha ah ah koszernym ha ha ah chyba ubespieczę sie w pzu tam mnie jeszcze nie wyru chali ha aha h
Boleslaw
Boleslaw 03.06.2022, 19:53
Ostatnio sawaryn afiszowal sie z Kamińskim tym ktorego błazen dudu ułaskawił przez mamrem
.....
..... 03.06.2022, 19:09
Co tu się odwala? TATO A MOŻE TO JUŻ NIE POLSKA?!
Pegasus
Pegasus 03.06.2022, 15:47
Jedna wielka inwigilacja.
ryba
ryba 03.06.2022, 19:08
Kamiński z Wąsikiem zacierają ręce. Oni jak dzieci w przedszkolu- przestępcy sobie chodzą a ci starostów i wójtów podsłu***ą
na patelnie
na patelnie 06.06.2022, 10:18
ja mam tyle na koncie co zarobię w pracy czyli prawie nic2,900zł . i niech sprawdzają to sie dużo wyjaśni skąd na koncie krocie u niektórych . no
Wolność według Pis
Wolność według Pis 03.06.2022, 15:55
Jeszcze trochę i będą kontrolować nasze rozmowy telefoniczne ,i kontakty ..I zbierać haczyki na nas jak SBeki w komunie.
Wąsik
Wąsik 04.06.2022, 08:00
Przegapiłeś pegasusa?
niestety
niestety 04.06.2022, 11:45
do Wąsik: Ale Pegasus nie przegapił jego.
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo 03.06.2022, 15:47
I to jest dobra ta koncepcja zasadniczo
PiS demokracja
PiS demokracja 03.06.2022, 15:44
Tak działa reżim komuny.
ryba
ryba 03.06.2022, 13:13
30 lat nie trzymałem żadnej kasy na koncie i nie zamierzam. Pozdrawiam samobójców, co tak robią
XYZ
XYZ 03.06.2022, 12:25
Zostaje skarpeta.
Knagulec
Knagulec 03.06.2022, 15:47
Dam ci swoją śmierdzącą
Knagulec
Knagulec 03.06.2022, 16:27
Kolejny szczerbaty dzban podszywający sie ssaku pod Pana Knagulca, nick zastrzeżony jak cola pajacu
??
?? 03.06.2022, 12:11
Co na to bankster?
słup
słup 04.06.2022, 11:47
Kombinuje jak tu kupić działki na kogoś.
Bankster
Bankster 03.06.2022, 15:48
Pocałuj mnie w rzopu

Pozostałe