Dramat milionów Polaków: nie będą mieli czym palić zimą

  • 06.06.2022, 12:30
  • News4media
Dramat milionów Polaków: nie będą mieli czym palić zimą iStock
Dramatycznie wysokie ceny węgla. Na dodatek brakuje go w całej Polsce. Politycy PiS zapowiadają, że coś z tym zrobią. Co? Na razie są tylko mgliste zapowiedzi jakiegoś wsparcia i apel, żeby nie wywoływać paniki.

Przelicznik jest prosty. Szacuje się, że aby zimą ogrzać dom o powierzchni 100 metrów trzeba zużyć około 5 ton węgla. Jeżeli budynek jest ocieplony i są w nim wymienione okna, potrzeba 2,5 tony. Gdy dodatkowo dom jest zabezpieczony przed uciekaniem ciepła od dachu, to na sezon grzewczy może wystarczyć 1,3 tony węgla. Biorąc pod uwagę pierwszy wariant i obecne ceny surowca, na węgiel trzeba wydać nawet 17,5 tysiąca złotych.

Obecne ceny węgla to po prostu szaleństwo. Od ubiegłego roku wzrosły o 100 procent i więcej. Normą są już składy, w których stawki sięgają 3-3,5 tys. zł. Oficjalnie w kopalniach jest znacznie taniej. Polska Grupa Górnicza oferuje surowiec od 650 zł do 1175 zł za tonę. Słowo „oferuje” nie jest najbardziej właściwe, bo towaru nie ma, a jak tylko się pojawia, to błyskawicznie znika. Dokładnie tak jak za komuny. Tyle że wtedy ceny nie była tak kosmiczne.

Węgla brakuje przez wojnę w Ukrainie. W 2021 r. sprowadziliśmy z Rosji 8,3 mln ton węgla. Teraz nie jest to możliwe, bo Polska nałożyła na Rosję sankcje i na razie tego surowca nie zastąpiliśmy transportami z innych kierunków. Nasze kopalnie nie mogą produkować więcej niż obecnie, a poza tym to węgiel głównie dla energetyki. Rosyjski był tańszy od polskiego i używano go w mniejszych ciepłowniach i do ogrzewania domów. A to miliony klientów, którzy dziś mają bardzo poważny kłopot. Bo w Polsce - według GUS - co trzeci dom jest ogrzewany właśnie węglem.

Sytuacja jest dramatyczna, a politycy szukają z niej wyjścia. Przynajmniej w deklaracjach. „Apeluję o odpowiedzialną komunikację ze społeczeństwem” – napisała niedawno w internecie minister klimatu Anna Moskwa. I dodała: „Wprowadzanie nieuzasadnionej paniki, że nie wystarczy węgla, zachęca nieuczciwych uczestników rynku do spekulacji cenowych”.

Podała także, że do Polski płynie już węgiel z Kolumbii. Tyle że eksperci niemal od razu wypunktowali, że to głównie miał, którego gospodarstwa domowe nie używają. Oceniają, że może 20 proc. z tego transportu przyda się do ogrzania domów.

Chyba wszystkich zaskoczył jednak poseł PiS Marek Wesoły, który w rozmowie z dziennikarzem przedstawił swój pomysł na zatrzymanie w miejscu cen węgla. - Proszę się nie stresować, ma pan tutaj talon, on panu zapewni węgiel po 1300 zł i pan go do października dostanie - powiedział.

Czy kartki rodem z PRL-u są w Polsce znowu możliwe? Nikt z najważniejszych polityków nie odniósł się do pomysłu Wesołego, ale wiadomo, że jakieś działania mają zostać wdrożone.

- Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają swoje domy węglem, taką cenę opału, jak była jeszcze niedawno. To jeszcze nie jest skończona sprawa, ale wprowadzimy to - zapewnił Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji PiS.

Co prawda szczegółów nie zdradził, ale rzecznik rządu doprecyzował później, że mają to być działania osłonowe dla konsumentów.

- Z drugiej strony wprowadzamy też mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze; spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, a nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie - dodał Piotr Müller.

Na przekór temu rządowemu optymizmowi Anita Sowińska, posłanka Lewicy i członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uważa, że jesienią czeka nas „wielka katastrofa”.

- Już w tej chwili wiele osób szuka węgla, który jest dwa razy droższy niż dotychczas, a do tego niedostępny. Widać natomiast wiele rodzin, których nie stać, żeby kupić jakiekolwiek źródło ciepła na zapas... Te osoby są zostawione same sobie i obawiam się jesienią krachu społecznego - powiedziała Portalowi Samorządowemu.

 

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutny
smutny 08.06.2022, 09:45
Nie wiem jak zaopatrzę się na zimę...
nieJa
nieJa 08.06.2022, 07:03
Rządy pis sięgają granic absurdu.Inwigilacja pegazusem,max wyciskania pieniędzy podatkami i opłatami,Kobiety w ciązy pod polityczną kontrolą ,Brak węgla na rynku,gigantyczna inflacja,drożyzna itd,itp.
QUO VADIS KACZYŃSKI
smutny
smutny 08.06.2022, 09:45
Jak to gdzie? Po władzę. Tylko dlaczego po naszych plecach.
ryba
ryba 07.06.2022, 13:26
Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki- węgla mamy na 200 lat, nie musimy go wozić z Rosji . Buhahaha kłamcy dekady
***
*** 07.06.2022, 08:16

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

jakto?
jakto? 06.06.2022, 21:11
Kiedyś żartowano, że jakby wprowadzić socjalizm na Saharze to wkrótce zabrakłoby piasku. W Polsce już zabrakło węgla mimo że mamy go najwięcej w Europie.
lepiej
lepiej 07.06.2022, 15:40
Pisizm od socjalizmu różni się tym, że na Saharę rządowe kontrakty od instruktorów narciarstwa i handlarzy bronią woziłyby piasek...
zgr-edo
zgr-edo 06.06.2022, 20:37
Sława Ukrainie, sława PiS !!!
adi
adi 27.06.2022, 00:34

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

roksa
roksa 08.06.2022, 00:55

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

z=v
z=v 07.06.2022, 00:53

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

?!
?! 07.06.2022, 08:16
A co to za putlerowska propaganda?
smiechłem
smiechłem 06.06.2022, 21:11
Dobre, ale żeś połączył ogień z woda w jednym zdaniu.
8 RA  BE   Z CHABAD  LUBAWICZ  HA AH AH
8 RA BE Z CHABAD LUBAWICZ HA AH AH 06.06.2022, 18:17
TRZEBA BEDZIE WYSTAWIAĆ WEKSLE NA KIJÓW HA AHA H JAK W KAWALE ALOSZY HA AHA H https***
***** ***
***** *** 06.06.2022, 18:01
Wkrótce pinokio ogłosi program Chrust-Plus bu ha ha aha ha
...nickk...
...nickk... 06.06.2022, 17:30
Wy smierdzący unijni komuniści.......od polskiego górnictwa się odpier.....e !!! Będziecie niedługo siedzieć na zachodzie z świeczką w ręku - jeżeli będzie was na nią stać .....a od Polskiej energetyki wara !!!
Wniosek
Wniosek 06.06.2022, 16:44
I tym oto sposobem, po 7 latach rządów PiS, jazda autem, mieszkanie lub jego ogrzanie, wakacje, a nawet wyjście do knajpy stają się luksusem. To ta solidarna PIS Polska, bo liberalna była zła. Wkrótce nawet na żarówce w lodówce będziemy oszczędzać.
Panstwowa posada is cool.
Panstwowa posada is cool. 06.06.2022, 20:25
Ważne, że niektorzy, takźe z naszego powiatu, zostali milionerami
Wniosek
Wniosek 06.06.2022, 16:35
-Elektrownia w Ostrołęce - 1,4mld zł
-kary za Turów i SN - 1,5 mld zł
-respiratory - 148 mln zł
-wybory kopertowe - 70 mln zł
-tvp - 2 mld.zł
-fundusz sprawiedliwości - 280 mln zł... i.t.d.

Za to wszystkie nieudactwa my płacimy ..,cenami za węgiel ,prąd czy paliwo..Wojna to tylko wymówka.
ryba
ryba 07.06.2022, 13:28
a prom, a przekop, a śmigłowce, a gdzie komisja szurnietego fachowca od brzozy, a loty marszałka, ile tu można wymienić?
...
... 06.06.2022, 18:28
Dziękujemy Niemca za powód do wymówki mmnj
pleas
pleas 06.06.2022, 18:20
Niegospodarność kosztuje.
Chory kraj
Chory kraj 06.06.2022, 16:26
Przechodzi ludzkie pojęcie co PiS Kato mafia wyprawia..Teraz będzie obowiązkowy spis ciąż..A może by zamiast tego zrobić rejestr KOŚCIELNYCH z imieniem i nazwiskiem
PEDOFILÓW, aktualną parafią i informacją który biskup zamiótł sprawę pod dywan...
oko
oko 08.06.2022, 00:50
*** pisdowców
kulturalny
kulturalny 08.06.2022, 12:16
oko jesteś niekulturalne
ja
ja 07.06.2022, 12:47
Ale dlaczego tylko kościelnych? Ja bym wolał spis wszystkich pedofilów. Niezależnie od zawodu.
Poza prawem
Poza prawem 07.06.2022, 19:21
Ci inni od dawna widnieją w rejestrze ..A kler w PiS Polsce uprzywilejowany .
...nick..
...nick.. 06.06.2022, 16:17
Kaczyński mobilizuje, von der Leyen zatwierdza KPO, Tusk traci pracę
pytam
pytam 06.06.2022, 18:20
Nicki tą propagandową bajkę już słyszałem wcześniej. W zeszłym tygodniu już już miała się spełnić. Ile można mamić ludzi?
....nickk ..
....nickk .. 06.06.2022, 15:14
Chociazbym bym mialsuchy chleb wodą popijac to nigdy nie zatesknie za tym skur**wielem agentem putina i KGB sruskiem. Zreszta on nawet nie dożyje wyborów.Jego dni sa policzone .Nie bez powodu go usuneli z brukseli ,nie chca miec smrodu u siebie.Niedlugo piatkowy samobojca go odwiedzi .Tak KGB konczy ze zdrajcami ktorym sodowa do glowy uderza i przestają być użyteczni.
k.g.b
k.g.b 08.06.2022, 00:49

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

...nick...
...nick... 06.06.2022, 15:02

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Komik Ż.
Komik Ż. 06.06.2022, 14:26
Kupujcie węgiel nawet po 5 tys. A fakturę wysyłać do Kijowa
gruba afera
gruba afera 06.06.2022, 18:29
Chyba do Dombasu bo stamtąd PiS kupował węgiel jak wykazało śledztwo.
Pinokio
Pinokio 06.06.2022, 14:24
Ludzie luzujcie majty opon ci u nas dostatek
SZTUCZNA INTELIGENCJA LU CYFER HA HA AH 666 999 6/9 9/6 HA HA AH 66/99…
SZTUCZNA INTELIGENCJA LU CYFER HA HA AH 666 999 6/9 9/6 HA HA AH 66/99 HA AH AH 0,666 666 666 HA HA AH 06.06.2022, 14:13
https*** BEDZIE NIC PLUS I WSZYSCY BEDA SZCZESLIWI HA HA AH JAK MAWIA KLAUS SZWAB HA A AH
wujek dobra rada
wujek dobra rada 06.06.2022, 15:31
Ajwaj przestań wyznawać te spiskowe teorie bo to śmieszne. z czasem staje się żałosne.
BIT COIN  HA HA AH
BIT COIN HA HA AH 06.06.2022, 16:41
SZTUCZNA INTELIGENCJA TO FAKT HA AH AH
kopciuch
kopciuch 06.06.2022, 12:56
Czyli będzie spalanie śmieci w kopciuchach na jeszcze większą skalę. Może w końcu straż miejska weźmie się do roboty w tym temacie?
konsekwencje kłamstw
konsekwencje kłamstw 06.06.2022, 12:55
Już 7 lat temu PiS zapowiadał że nie będzie kupował od Rosji. Gdyby mówił prawdę i to naprawdę zrobił to dziś nie byłoby problemu.

Pozostałe