Pochówki po nowemu. Zmieniają przepisy dotyczące cmentarzy

  • 07.06.2022, 07:30
  • News4Media
Pochówki po nowemu. Zmieniają przepisy dotyczące cmentarzy  freepik.com
-Te zmiany są wprowadzone, aby zastąpić obecną, archaiczną ustawę z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych - poinformował Wojciech Labuda, pełnomocnik prezesa rady mnistrów ds. ochrony miejsc pamięci. Zmieni się zatem ustawa o chowaniu zmarłych na polskich cmentarzach. To rewolucja dotycząca jednej kwestii.

Istotą proponowanych zmian jest cyfryzacja.

Obowiązujące obecnie przepisy pochodzą z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Są – jak to napisało money.pl –  przestarzałe i nie przystają do wymogów rzeczywistości. Dlatego wymagają zmiany.

Projekt przygotowywanej ustawy zakłada:

- wprowadzenie elektronicznych kart zgonu, dzięki czemu dane będą automatycznie przekazywane do rejestrów państwowych i powiązanych instytucji; w założeniu ulepszy to procedury związane z klasyfikacją przyczyn zgonów i umożliwi dostęp do danych m.in. GIS, GUS, ZUS czy KRUS,

- cyfryzację ksiąg cmentarnych, dzięki czemu powstanie centralna bazy danych o cmentarzach i miejscach pochówków, wyszukiwarki i mapy grobów online; znajdą się w niej także zdigitalizowane księgi cmentarne czy internetowa lista cmentarzy historycznych i grobów osób zasłużonych,

- powstanie rejestru grobów i miejsc spoczynku.

Ustawa ma także zdefiniować podstawowe pojęcia, m.in. co to jest balsamowanie, cmentarz, ekshumacja, grób. Poza tym sprecyzuje, w których miejscach będą mogły powstawać nowe cmentarze, domy i zakłady pogrzebowe.

Nowe przepisy – jeśli nie będzie żadnych poślizgów, jak czytamy w money.pl – zaczną  wchodzić w życie w marca 2023 roku. Do końca sierpnia 2023 r. firmy z branży będą musiały złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców pogrzebowych. Do tego czasu mają także zostać ogłoszone regulaminy cmentarzy. Wprowadzenie elektronicznych ksiąg cmentarnych ma trwać do 2026 r. Ostatnie zmiany – jak wynika z harmonogramu – zaczną obowiązywać w 2028 roku.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uważam, że
uważam, że 11.06.2022, 13:42
Już dawno powinno to być tak zrobione.
Seba
Seba 10.06.2022, 00:47
Jeszcze wezmą za to pieniądze.
ewidencja jak przed wojną
ewidencja jak przed wojną 07.06.2022, 08:14
Jak po wojnie przybyli tu osadnicy to wszystkie cmentarze miały ponumerowane groby. Taka to rewolucja...
Wit
Wit 07.06.2022, 08:03
Podejrzewam, że przy okazji wprowadzą zapowiadaną zmianę dotyczącą właścicieli grobu.

Pozostałe