Dobrowolna służba wojskowa rozpoczyna służbę. Zaczynają od szkolenia z ministrem obrony

  • 07.06.2022, 15:50
  • News4Media
Dobrowolna służba wojskowa rozpoczyna służbę. Zaczynają od szkolenia z… Pixabay
Szkolenie rozpocznie się w poniedziałek 13 czerwca. Weźmie w nim udział ponad 3500 osób. Poprowadzi je szef MON. Kogo będzie szkolił? Ochotników dobrowolnej służby wojskowej.

Dodajmy dla porządku, że szkolenie odbędzie się w 11 Mazurskim Pułku Artylerii w Węgorzewie (województwo warmińsko-mazurskie).

Co to jest?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny, która  weszła w życie 23 kwietnia. To nowy typ służby obok służby zawodowej i w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nabór rozpoczął się 21 maja. Wpłynęło ponad 3500 wniosków.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni. Potem żołnierze złożą przysięgę wojskową.

Drugim etapem jest 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, połączone ze służbą w jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania).

Podczas dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej żołnierze będą otrzymywali wynagrodzenie w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego – 4560 zł.

Co potem?

Po odbyciu służby zasadniczej – jak czytamy w serwisie infor.pl – żołnierze będą mieli do wyboru:

- rezerwę aktywną (trzeba złożyć odpowiedni wniosek),

- rezerwę pasywną (jeśli takiego wniosku nie złożą),

- WOT,

- służbę zawodową.

Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również mieli pierwszeństwo w trakcie rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej.

Co ważne, dobrowolna służba zasadnicza wlicza się do okresu zatrudnienia.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niegospodarność
niegospodarność 10.06.2022, 15:44
Polska przez niegospodarność pisowców zapłaciła Francji 80 milionów kary za zerwanie umowy na Caracale , Tego w TVPiS nie powiedzą
KAPRAL RZADZI POLINEM HA AHA H SIEG HAILL ROTSZYLD  ITD  HA AH AH
KAPRAL RZADZI POLINEM HA AHA H SIEG HAILL ROTSZYLD ITD HA AH AH 09.06.2022, 10:57
BEDZIE JAK W IZRAELU Z WOJSKA DO ADMNISTRACJI AH AHA H
HRABIA  VON KROLOCK  HA AHA H TEN OD  ADENOCHROMU  HA HA AH
HRABIA VON KROLOCK HA AHA H TEN OD ADENOCHROMU HA HA AH 09.06.2022, 11:29
KAPRAL JOJNE DANIELS HA AHA H WIERNY JAK PIES HA AHA H
niezaciągający
niezaciągający 08.06.2022, 09:40
Ja palę ale się nie zaciągam.
gucio
gucio 08.06.2022, 08:20
Będą mieli pierwszeństwo wyjazdu na Ukrainę ha ha ...
większa przyjemność
większa przyjemność 08.06.2022, 09:29
Już dawno powinni zrobić porządek. Ale może to lepiej ze putlerowcy dogorywają powoli.
MIESO ARMATNIE  HA HA AH
MIESO ARMATNIE HA HA AH 08.06.2022, 08:08
przygoda przygoda kazdej chwili szkoda ha ha ah 3 SWIATOWA JUZ BLISKO HA HA AH JAK MNIE TO CIESZY HA AH AH
taka zasada
taka zasada 08.06.2022, 09:39
Mniej spiskowych teorii i niej alkoholu to mniej głupot w głowie
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 13*52 676 2024/25
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 13*52 676 2024/25 09.06.2022, 10:59
TE TEORIE SPISKOWE CO O NICH PISAŁEM TO JUZ PRAWDA HA AH AH NAWET OBJAWIONA HA AH AH ZOBACZYSZ JESIENIĄ TEGO ROKU LISTOPAD HA AHA H
POLECAM WSZYSTKIM  KTO MA  WROGA  HA AH AH
POLECAM WSZYSTKIM KTO MA WROGA HA AH AH 07.06.2022, 21:41
ZACIĄGAM SIĘ HA HA AH WRÓG JEST JEDEN HA HA AH
nieJa
nieJa 08.06.2022, 06:48
To co się wyprawia w temacie wojska ,uzbrojenia i służby to już parodia.Te zakupy a to w korei a to w stanach.Służba wojskowa bez obowiazku skoszarowania!Jeden wielki cyrk
ja
ja 08.06.2022, 14:24
A co jest złego w zakupach sprzętu? Ja wiem, że wy w ruskie wolelibyście aby polskie wojsko z procami biegało ale na szczęście ktoś się w końcu wziął za zbrojenie. I to, że wojsko w koszarach nie siedzi 24h to też żadne novum.
Knagulec
Knagulec 07.06.2022, 20:46
Knage gumowca ziomala recydywke w kamasze i ostro w p...na front
kandydat na tłustego kota
kandydat na tłustego kota 07.06.2022, 19:37
"Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również mieli pierwszeństwo w trakcie rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej." Ale to oprócz legitymacji partyjnej?
kot
kot 07.06.2022, 18:12
To dobrowolna czy obowiązkowa?
Kudłata
Kudłata 07.06.2022, 16:37
Knagulec wyprał już onuce ubrał kamasze i niczym szwejk pomaszerował do wojskowej garkuchni obierać kartofle
Knagulec
Knagulec 07.06.2022, 20:45
Zamilcz ssaku leśny
Rezerwa
Rezerwa 07.06.2022, 16:30
Fala pozwala utrzymać dyscyplinę. To atrybut wojska. A kociarnia musi EB ać.

Pozostałe