W seminariach wieje pustką. Brakuje chętnych do bycia księżmi

  • 10.06.2022, 07:30
  • News4Media
W seminariach wieje pustką. Brakuje chętnych do bycia księżmi iStock
Drastycznie spada liczba święceń kapłańskich, bo do seminariów zgłasza się coraz mniej kandydatów na księży. W tym roku niektórym diecezjom nie przybył ani jeden nowy kapłan. I nic nie zapowiada, że coś się zmieni.

W tym roku Kościołowi katolickiemu przybędzie zaledwie 201 nowych księży. W niektórych seminariach święcenia przyjął tylko jeden diakon albo nie było ich w ogóle. Biskupi zapowiadają, że część parafii trzeba będzie łączyć, jeden proboszcz zostanie przydzielony do dwóch kościołów, a liczba mszy się zmniejszy – dowiedziało się RadioZET.pl.

„W tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie” – napisał w liście do wiernych z archidiecezji warmińskiej rektor seminarium duchownego „Hosianum” w Olsztynie ks. dr Hubert Tryk. „Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się 6 lat temu, nie pozostał ani jeden”. Wszyscy zrezygnowali. To pierwsza taka sytuacja od 72. Dodajmy, że Kościół na Warmii nie jest żadnym wyjątkiem.

Liczba kandydatów na księży maleje od kilkunastu lat. W ostatnich 3-4 latach spadła drastycznie. Z kilku – jak wylicza RadioZET.pl – powodów: laicyzacja społeczeństwa, większe niż kiedyś wyzwania dla bycia księdzem, prywatyzacja religijności.

Co więcej, liczba przyjętych do seminarium nie oznacza jeszcze, że tyle samo osób przystąpi do święceń. W trakcie studiów w seminariach wielu kandydatów na księży rezygnuje. Np. w Legnicy 6 lat temu naukę rozpoczynało 8 kleryków, skończyło – 2. Po dwóch nowych księży wyświęcono też w Elblągu, Ełku i Zamościu. 3 alumnów przyjęło święcenia kapłańskie w Szczecinie, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Łowiczu, Kielcach i Drohiczynie. 3 nowych księży zyskała też diecezja sosnowiecka. Kapłani wspominają jednak, że kiedyś w tych diecezjach seminaria kończyło nawet 30 alumnów.

Według prof. Remigiusza Ciesielskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu to dobry moment, żeby na nowo przemyśleć rolę świeckich w Kościele.

– Parafie pozbawione większej liczby duszpasterzy będą musiały inaczej funkcjonować – powiedział serwisowi RadioZET.pl. – Księża będą zmuszeni do dopuszczenia większej liczby osób świeckich do wspomagania działań parafii. O parafię będą musieli zadbać wierni.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 13.06.2022, 00:29
Facet w sukience co ruch...a dzieci, nie jedna głowa za to poleci, lub nie poleci, bo do kościoła żaden papuga dotrzeć nie zdoła.
Tak to widzę
Tak to widzę 11.06.2022, 13:58
Dopóki Kościół się nie oczyści i nie wprowadzi przejrzystych reguł to bezie pikował w dół.
Gość
Gość 11.06.2022, 12:01
Chłopcy nie garną się do seminariów, bo nie chcą mieć z *** wiatraka, trzeba 6 lat być ruchanym, żeby potem zacząć samemu być dewiantem i pedofilem w imię Boże, degrengolada i patologia.
pierwsza  broszka  polinu  ha ah ah
pierwsza broszka polinu ha ah ah 11.06.2022, 09:36
a mój syn zrzucił sutanne i teraz parcuje w orlenie po tym jak poczłuł smak broszki ha ah ah
plus
plus 10.06.2022, 20:39
radio zet???? wiadomo skąd kapitał i załozyciele... zero wiarygodnosci
a kuku....
a kuku.... 11.06.2022, 01:36
No widzisz - a radio m - NIE WIADOMO, SKĄD KAPITAŁ ZAŁOŻYCIELSKI che che...
Męczennik
Męczennik 10.06.2022, 17:43
Ksiądz Rafał K. z parafii Św. Polskich Braci ...Męczenników!! usłyszał nieprawomocny wyrok 3 lat więzienia. Podstępem zwabiał dzieci do domu parafialnego na "egzaminy poprawkowe z religii" i molestował seksualnie.

Katolicy, nadal wysyłacie dzieci do księży?
EBA ny
EBA ny 11.06.2022, 00:13
Mało. Duda ułaskawi jaj innych pedofili.
Bernard
Bernard 11.06.2022, 13:45
Z innych przyczyn ułaskawiał Kamińskiego i Wąsika.
Noc poślubna
Noc poślubna 10.06.2022, 13:53
Czemu klerycy w seminarium chodzą bez majtek ? Ano temu, że to nie jest część ubioru księdza. Dowiecie się o tym już pierwszej nocy.
NIE
NIE 10.06.2022, 12:35
wiara wiarą ja tam wierze ale do kosciola nie bede chodzil i wspieral mafii!! Gdzie jest napisane w bibli ze oni maja miec takie palace i fury? Jako tego nie wyczytalem. Sprawa tyczy sie rowniez majtkow koscielnych, pedofili itd....
gango
gango 10.06.2022, 12:34
Niech sami odpowiedzą sobie na pytanie dlaczego?
BUDZIO BEDZIE KSIEDZEM  HA AH AH UB  WIECZOREK
BUDZIO BEDZIE KSIEDZEM HA AH AH UB WIECZOREK 10.06.2022, 12:06
https://youtu.be/D9_4CliGgsk ABARACADABRA OJCZE HA HA AH
John Wayne
John Wayne 10.06.2022, 11:26
Dlaczego każdy seminarzysta chodzi szeroko jak kowboj? Tak tylko pytam
ryba
ryba 10.06.2022, 11:26
ja się nie dziwię, że jest ich coraz mniej- teraz za przestępstwa seksualne można trafić do więzienia i kardynał, biskup czy papież już nie chroni szkodnika
Apelmistrz
Apelmistrz 10.06.2022, 10:57
Apel do rodziców. Chrońcie swoje dzieci nie wysyłajcie je na pielgrzymki oazy nawet samych do kościoła . Czarna stonka tylko czeka na okazję. Chrońcie swoje dzieci.
Łukasz
Łukasz 10.06.2022, 10:49
Jeszcze kilka/kilkanaście lat to kościół upadnie. Już coraz więcej ludzi odwraca się od tej instytucji.
ministrant
ministrant 10.06.2022, 13:30
Łukasz, komuniści też tak mówili.
zgr-edo
zgr-edo 10.06.2022, 10:29
wyobrażacie sobie funkcjonowanie świeckiej uczelni na której kształci się dwóch lub kilku studentów ? seminaria utrzymywane są przez budżet państwa polskiego. Nie tylko alumni, ale też całe grono teologicznych wykładowców i administrację. Skandal !
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 10.06.2022, 11:05
TO SLD SATANISCI LUBIACY DODOPY HA HA AH PODPISAŁO KONKORDAT
Jerzy
Jerzy 10.06.2022, 10:19
Kto by zadawał się z grupą pedofili. JBC PiS i Solidarność
xxx
xxx 10.06.2022, 10:15
Nawet szydło spierdil..ł.
Lucyfer
Lucyfer 10.06.2022, 10:05
Brawo młodzi ludzie, jechać z czarną zarazą!!!
Wikary
Wikary 10.06.2022, 10:01
Podobno biskupi w panice bo nie będzie kogo przewalcować
:)