Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza

  • 10.06.2022, 13:00
  • News4Media
Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza NFZ
Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po pandemii COVID-19, a już mamy w Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy. Potwierdził to dziś (piątek 10 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielsk.

– Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział.

Wypowiedź tę uzupełnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który wyjaśnił, że pacjent jest pod opieką szpitalną. Objęto go izolacją i przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Przedstawiciele rządu nie zdradzają jednak, gdzie pacjent przebywa ani szczegółowych informacji na jego temat.

Co już wiemy o chorobie?

Objawami może przypominać grypę lub przeziębienie. Pacjenci mogą odczuwać m.in. bóle mięśni i głowy, dreszcze, nadmierne zmęczenie. Początkowo na skórze pojawia się wysypka, która z czasem zamienia się w owrzodzenia. Chorobie może towarzyszyć również gorączka.

Wirus ospy małpiej to ortopokswirus, łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej w 1980 r. Nosicielami są między innymi afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp.

Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 11.06.2022, 13:41
Do moderacji, oczy zbrodniarzowi napezy zakrywac publicznie.
a'propos
a'propos 11.06.2022, 16:08
W Moskwie go podobno popierają bo sie boją.
pis to pedały i satanisci  jeszcze  tego nie widzicie
pis to pedały i satanisci jeszcze tego nie widzicie 11.06.2022, 09:46
a po co jest tzw pandemia ŻEBYSCIE NIE WIDZIELI JAK KRADNĄ I CHOWAJĄ ZARCIE DO BUNKRÓW HA AHA H wywożą tysiace ton paliwa na ukrainę sprzetu pozbawiajac polskę broni ha ha ah zamkna teren zrobią kwarantannę i hulaj dusza piekła nie ma ha aha h w tv usłużne dziwki bedą klepać propagandę ha ha ah
1 stwarzamu problem
2 dajemy reozwiazanie
3 oczekujemy wdziecznosci ah aha h o ile przezyjesz ha aha h zamiast dozbrajac polska armie to ja rozbrajają ha ha ah a wzamian sciagaja najemników z usa ha ah ah
EWANGELISTA  MATEUSZ  MORAWIECKI I  ŚW  ŁUKASZ  H AHA HA KABA RET
EWANGELISTA MATEUSZ MORAWIECKI I ŚW ŁUKASZ H AHA HA KABA RET 10.06.2022, 19:04
DAWAĆ NIEDZIELSKIEGO NA OŁTARZE HA AH AH https://youtu.be/_4QkTwSsBro
KABARET  AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
KABARET AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 10.06.2022, 18:53
DOPUKI TE SATANISTYCZNE CHORE PO JEBY NIE PUSZCZA WAS W SKARPETKACH TO NIE SPOCZNĄ HA AH AH PIS PEDAŁY I SATANISCI SLD SATANISCI LUBIACY DODOPY HA HA AH PSL PEDZIE SATANISTYCZNO LUDOWE HA AHA H PO PEJSATE OSZOŁOMY KUKIZ 15 1+5=6 SATURN HA HA AH
THE  MUPET SHOW
THE MUPET SHOW 10.06.2022, 17:55
NIEDZIELSKI WYGLADA NA POTOMKÓW EWOLUCJI DARWINA HA AHA H
TVPinfo
TVPinfo 10.06.2022, 17:03
Umieralność w Polsce najwyższa ...winna opozycja , Tusk i Unia jak zawsze ....a teraz dojdą jeszcze małpy.
Bronia
Bronia 10.06.2022, 14:05
Teraz się okaże kto pukał małpkę
bo był z  lgbtiq
bo był z lgbtiq 11.06.2022, 13:08
darwin
Knagulec
Knagulec 10.06.2022, 19:26
knaga
Gumofilc
Gumofilc 10.06.2022, 13:54
To są skutki picia małpek. Ludzie jak chcecie chlać to bierzta od razu 0.7 nie dacie rafy wychlac? Nie szkodzi zawołajcie mnie to obalimy w tri miga acha nie zapomnijcie zakąski może być ogóreczek albo śledzik damy rade.
07  ZGŁOŚ SIĘ  HA AH AH
07 ZGŁOŚ SIĘ HA AH AH 10.06.2022, 14:36
TO JEST DOBRA RADA HA HA AH
aj waj
aj waj 10.06.2022, 13:42
Ja się małpiej ospy nie boję bo skutecznie chroni mnie przed nią wódka czystą która to staram się spożywać w miarę regularnie jest tylko jeden mankament po niej z kolei dostaje małpiego rozumu
zydowska  ewolucja  mnie  nie  obowiazuje  NIE OD MAŁPY  HA AH AH
zydowska ewolucja mnie nie obowiazuje NIE OD MAŁPY HA AH AH 10.06.2022, 14:12
ta ruska woda mnie chroni zobrovka ah aha h i putin woda ha ha ah no i nie jetsen z darwinowego plemienia to małpia ospa mi nie straszna ha aha h
polin to stan umysłu  ha ha ah
polin to stan umysłu ha ha ah 10.06.2022, 13:39
kolejny teatr dla goi ha aha h pandemia sie skończyła czas na nową ha ha ah a szczepionki juz sa ha ha ah 4 miliony NIEZASZCZEPIONYCH "poliniaków" nawet z afryki i bliskiego wzwodu przybyło i putin skończył pandemię kaba ret tylko czubki się szczepiły ah aha h serdeczne wyrazy współczucia ha aha h
bbbiki
bbbiki 10.06.2022, 13:30
Ludzie chowajta kury i kaczki!
Rychu ***
Rychu *** 10.06.2022, 13:28
Nie wiem czy ospa , ale Małpi Rozum to w PIS-ie funkcjonuje od dawna ! Zwłaszcza w topowych elitach , nie wyłączając niedorozwiniętego technologicznie , umysłowo i społecznie ***
Jerzy
Jerzy 10.06.2022, 13:25
Szykować kagańce pisowska komuna zaraz się zacznie. JBC PiS i Solidarność
lesnik
lesnik 10.06.2022, 13:24
Idzie nowa pandemia, wiec zamkną znowu lasy.
koszerne koryto plus  ah aha h
koszerne koryto plus ah aha h 12.06.2022, 20:52
pomór nienakarmionych swiń ha aha h
brawo
brawo 10.06.2022, 13:17
Dobre zdjęcie do tekstu.
Knaga
Knaga 10.06.2022, 13:16
Pytanko czy pacjent zero to Knahulec?
literówka
literówka 10.06.2022, 13:43
Poprawnie : KNAGULEC
Knagulec