Bicie, poniżanie, wyzwiska. Piekło niepełnosprawnych podopiecznych DPS-u

  • 14.06.2022, 07:45
  • News4Media
Bicie, poniżanie, wyzwiska. Piekło niepełnosprawnych podopiecznych DPS-u… screen Google Maps
W miejscu, które miało zapewnić niepełnosprawnym opiekę i bezpieczną przystań, każdego dnia mają odbywać się akty terroru, agresji i poniżania. To wszystko za sprawą sióstr prezentek.

Dziennikarze Wirtualnej Polski opublikowali wstrząsający materiał na temat tragicznych scen, które każdego dnia i każdej nocy miały odbywać się w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Choć byli już pracownicy mieli doskonale wiedzieć o stosowanych tam – wobec niepełnosprawnych – torturach, nikt wcześniej nie miał odwagi opowiedzieć o tym publicznie.

Jedna z wychowanek – Anastazja – zaczęła buntować się przed powrotami do ośrodka. Cierpienie, które przeżywała, nie pozwalało jej dłużej milczeć. O wszystkim opowiedziała swojej mamie, która z kolei opowiedziała historię córki dziennikarzom.

„Jak nie przestaniesz, to cię zbiję, do chuja wafla!”; „Sraj pod siebie!” – to tylko przykładowe słowa, które miały być nieustannie kierowane pod adresem dziewczyny. Podobne słownictwo jest tam rzekomo stosowane również wobec pozostałych podopiecznych.

Według relacji osób ściśle związanych z DPS w Jordanowie, zakonnice sprawujące tam opiekę, miały znęcać się nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie m.in. bijąc je mopem, przywiązując do łóżek, smarując odchodami i kopiąc po całym ciele. Niedawno ofiarą pobicia miała paść 13-letnia wychowanka ośrodka. Co ciekawe – do tego samego miejsca trafiła kilkadziesiąt lat temu nieżyjąca już Kora, która otwarcie opisywała traumę po niemal identycznych zdarzeniach z czasów swojego dzieciństwa, które tam przeżyła.

W ośrodku przeprowadzone zostały kontrole m.in. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Śledztwo prowadzi również Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej – tam śledczy zgromadzili dowody, na mocy których do innego ośrodka przeniesiono jedną z wychowanek. Kierowniczka i dyrektorka DPS usłyszały właśnie zarzuty, jednak to dopiero początek drogi do wyjaśnienia wszelkich okoliczności, które zaszły w tym ośrodku.

Jest reakcja

Po publikacji Wirtualnej Polski do sprawy rzekomych nieprawidłowości występujących w ośrodku w Jordanowie odniosło się m.in. biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

„(…) Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia. Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach” – czytamy.

Zareagowała również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„W związku z doniesieniami medialnymi nt. nieprawidłowości w jednym z DPS-ów, zwróciłam się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami” – napisała na Twitterze.

W mediach społecznościowych zabrał głos również Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. Napisał, że jest wstrząśnięty sytuacją i zarządził kolejne kontrole, choć – jak przyznał – czynności prowadzone są już od czerwca.

Oświadczenie przełożonej prezentek

Swoje oświadczenie do Katolickiej Agencji Informacyjnej przesłała również przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek matka Anna Telus. Wyznaje w nim, że „jest głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie”. Zadeklarowała również, że zależy jej na jak najszybszym i rzetelnym wyjaśnieniu sprawy.

„Jako przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek, które jest organem prowadzącym DPS, deklaruję gotowość współpracy z państwowym wymiarem sprawiedliwości i innymi kompetentnymi instytucjami, aby ustalić fakty i dojść do prawdy. Obecnie w jordanowskim DPS-ie trwa wizytacja z Urzędu Wojewódzkiego badająca podstawność stawianych zarzutów. Siostry, którym postawiono zarzuty, stosują się do wszystkich decyzji prokuratury i przebywają poza ośrodkiem DPS-u” – napisała, dodając, że swoje dalsze decyzje uzależnia od wyników postępowania.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

To potwory
To potwory 17.06.2022, 23:16
Przeszukajcie ogródki i rabaty wokół. To były tradycyjne miejsca pochówku umęczonych. Dzieci. Taak było od wieków. Kościół uważa, że to nie choroba psychiczna i upośledzenie a Szatan, Zły nawiedził bachory. Porozmawiajcie z zakonnicą co ukończyła podstawówkę albo z biskupem czy innym księdzem od egzorcyzmów.
Prawdy chcemy !!!
Prawdy chcemy !!! 14.06.2022, 19:08
A dlaczego zwolnili pierwszą tzw. dyrektor ZAZ Gryfino ??
niezdziwiony
niezdziwiony 14.06.2022, 19:45
Dlaczego mnie to nie dziwi?!
Knagulec
Knagulec 14.06.2022, 12:17
Chyba pójdę do seminarium.
Knagulec
Knagulec 14.06.2022, 14:24
Podszywasz sie ssaku leśny
grabarek
grabarek 14.06.2022, 12:04
Przekopcie ogródki przy DPS-ach prowadzonych przez zakonnice.
Katolickie miłosierdzie
Katolickie miłosierdzie 14.06.2022, 21:42
Jeden już w Irlandii przekopali ..Masa kości .... niemowląt.. A oficjalnie bój o ciężko upośledzone zarodki
RUSKI PiS
RUSKI PiS 14.06.2022, 11:59
I na tych najeźdźców z Watykanu idą podatki piso_noworuskich polaczków! Ale co wy możecie wiedzieć jak was od dziecka czarni roochają w doopę bez mydła! Z czym do europy zachlana jabolami patologio!!! Obrońca czarnych Ziobro i jego przyduupasy i tak im nic nie zrobią!!! Dlatego j.bał was pies j.bała cała wieś!!!
Ciemnogród Europy
Ciemnogród Europy 14.06.2022, 09:57
A gdzie krzykaczka Kaja Godek ? O embriony potrafi walczyć . .natomiast los ciężko upośledzonych dzieci ma głęboko w d.. Tak jak cały PIS Kato rząd..
Ręka rękę myje
Ręka rękę myje 14.06.2022, 09:51
Kaczyński w 2019 roku krzyczał.. że kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę. Mówił o Kościele ,którego zbrodniczy kler bezkarnie gwałci dzieci, a zakonnice sadystki torturują je w prowadzonych przez siebie ośrodkach. Ale nic im nie grozi bo u nas bardziej chroniony embrion jak dziecko .
Ot naśladowcy Jezusa
Ot naśladowcy Jezusa 14.06.2022, 09:48
-Franciszkanki rodziny maryi w Warszawie-dzieci czekały w kolejce na bicie pasem;
-DPS w Studzienniczej-niepełnosprawni bici po głowie;
-boromeuszka bernadetta-pomagała w gwałceniu chłopców
-boromeuszka monika-biła dziewczynki do nieprzytomności. I prezentki.
Nikt mi nie wciśnie że są to wierzące osoby..
Dabek
Dabek 14.06.2022, 09:19
DPS Debce tez było kontrolowane kilkukrotnie i nic nie wykazano mimo zgłoszeń przez mieszkańców i pracowników. Urząd wojewódzki mało się tym zainteresował bo wysłał na kontrole PCPR i panie z jednego imienia wypiły kawkę, poklepały się po plecach. Najwidoczniej musi dojść do jakiegoś nieszczęścia żeby ktoś poniósł konsekwencje. Bezinteresownosć urzędników jest porażająca ale sumienie ich będzie bolało.
TW
TW 14.06.2022, 12:07
oldek, uspokój się i nie pij.
Pytam
Pytam 14.06.2022, 10:07
Czego Rzecznik Praw dziecka milczy ( w dzieciństwie sam podpalił bratu noge)?? Czego episkopat milczy wielcy obrońcy dzieci ..
Knagulec
Knagulec 14.06.2022, 08:48
Przegumować te ciotki w sutannach
noo
noo 14.06.2022, 08:36
Reprezentacyjne te prezenterki.
Kora
Kora 14.06.2022, 08:00
I mnie to nie dziwi.
Taka wiara
Taka wiara 14.06.2022, 10:01
Na całym świecie w KK to powszechne przypadki..Jakoś ci pseudo naśladowcy Jezusa nie bardzo boją się sądu Bożego...

Pozostałe