Nowa darmowa aplikacja dla rowerzystów poprowadzi po Pomorzu Zachodnim

  • 17.06.2022, 12:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nowa darmowa aplikacja dla rowerzystów poprowadzi po Pomorzu Zachodnim
Wszystko, co potrzebne podróżującym na dwóch kółkach, znalazło się w specjalnej aplikacji. Szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i przyrody zostały wzbogacone m.in. o fascynujące fotoretrospekcje czy efektowne modele 3D zwierząt chronionych gatunków. Apkę można od 16 czerwca 2022 r. bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.

Rowerem przez Pomorze Zachodnie - takim hasłem wita nowa aplikacja przygotowania przez Urząd Marszałkowski WZ. To będzie turystyczny hit tego sezonu. Atrakcja dla podróżujących po regionie, nie tylko na dwóch kółkach.

- Opowiadać o aplikacji to trochę tak jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Turystyka rowerowa jest naszą regionalną specjalizacją. Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji. Prace nad nią trwały kilka miesięcy - tłumaczy marszałek.

Impulsem to stworzenia nowoczesnej apki, która pozwoli eksplorować najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego, był projekt trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. To kolejny długodystansowy szlak budowany i promowany przez samorządy - Województwo Zachodniopomorskie oraz Powiat Greifswald. Prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla została bardzo ciekawie opisana i sfotografowana na potrzeby aplikacji, a później projekt był wzbogacany o nowe miejsca i nowe funkcje. Teraz obejmuje ponad 1400 km tras, (wskazuje rodzaj nawierzchni, drogi w budowie, drogi tymczasowe etc.), ale nawiguje również poza trasami. Dostępnych jest kilka podkładów mapowych (traseo, terenowy i satelitarny) oraz API openrouteservice, dzięki czemu użytkownik mógłby sobie sam wygenerować wycieczkę (eksportowaną do gpx) z pokazaniem nawierzchni i profilu terenu.

Apka „Pomorze Zachodnie” jest prostym w obsłudze i multifunkcjonalnym przewodnikiem po regionie. Wystarczy kliknąć, by znaleźć w smartfonie „polecane trasy”, „polecane miejsca” i „wydarzenia” - zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy, imprezy sportowe. Teraz w aplikacji można znaleźć m.in. zaproszenie na Międzygminny Rajd Pojazdów Zabytkowych w Przecławiu (18 czerwca), pierwsze w tym sezonie Biegowe Bulwarove w Szczecinie (25 czerwca), XXXII Międzynarodowy Zlot Motocykli „Nad Zalewem” w Polanowie (8-10 lipca) czy Letnie Brzmienia na Łasztowni (16-17 lipca).

Sercem aplikacji są oczywiście trasy rowerowe: wokół Zalewu, Velo Baltica, Blue Velo, Stary Kolejowy Szlak, Trasa Pojezierzy Zachodnich. Obok głównych velostrad Pomorza Zachodniego regionalna apka zaprasza również na inne szlaki, proponuje krótsze wycieczki, np. wokół wyspy Wolin (85 km), pętla Szczecin - Rieth (105 km), Trzebież dla każdego (25 km), pętla koło Anklam (53 km) czy różne warianty rowerowych tripów na festiwal Pol’and’Rock (ze Szczecina 160 km, Koszalina 121 km, Gorzowa Wielkopolskiego 174 km, Berlina 346 km).

Dzięki mobilnej aplikacji każda podróż po województwie zachodniopomorskim i terenach przygranicznych w Niemczech stanie się łatwiejsza. Elektroniczna mapa przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wskazywać będzie ok. 9 tysięcy punktów (POI - point of interest), tak jak w popularnych nawigacjach. Na razie jest ich 3937 (baza zostanie rozbudowana m.in. o dane od niemieckich partnerów projektu). To oczywiście zabytki, skarby architektury (np. Filharmonia Szczecińska), przyrody (Jasne Błonia czy Park Zdrojowy w Świnoujściu), techniki (np. latarnia w Świnoujściu czy kolejowa wieża ciśnień w Trzebieży), obiekty sportowe, atrakcje turystyczne etc. Wyróżnione są, oczywiście, również Miejsca Przyjazne Rowerzystom (system rekomendacji MPR działa od tego roku i jest cały czas otwarty na zgłoszenia).

Apka wskazuje lokalizacje kempingów, pól namiotowych, stacji kolejowych, punktów informacji turystycznej i innych obiektów przydatnych w podróży. Dodatkową atrakcją są panoramy 3D oraz podręczna encyklopedia roślin i zwierząt, z modelami np. bielika, czapli, szczupaka, kumaka nizinnego, konika polskiego). Bardzo ciekawe są również fotoretrospekcje - archiwalne zdjęcia obiektów i miejsc, które mijamy na trasie. Urozmaiceniem rowerowych wycieczek będą też gry terenowe - wystarczy smartfon, by poznać „Przyrodnicze zakamarki” wyspy Karsibór, zwiedzić Nowe Warpno (gra dla najmłodszych), aktywnie spędzić czas w Czarnocinie.

Aplikacja zawiera audioprzewodnik. Informacji o trasach rowerowych i najciekawszych miejscach Pomorza Zachodniego można wysłuchać w języku polskim, niemiecki i angielskim. Opisy również zostały przygotowane w trzech językach. Do końca czerwca - będzie gotowy również przewodnik w języku ukraińskim (funkcje i POI dla trasy wokół Zalewu Szczecińskiego.

Mapy, opisy obiektów i inne treści zawarte w aplikacji są również dostępne na stronie internetowej: https://rowery.wzp.pl

Aplikacja rowerowa „Pomorze Zachodnie” została opublikowana 15 / 16 czerwca w serwisach Google Play i AppStore. Symboliczny start apki odbył się podczas rowerowego pikniku radia Zet w Kołobrzegu. W piątek (17 czerwca, godz. 11-16) event dla miłośników dwóch kółek zaplanowany jest w Dziwnowie, w sobotę w Międzyzdrojach, a w niedzielę w Świnoujściu. Wydarzenia są organizowane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Aplikacja mobilna „Pomorze Zachodnie” powstała w ramach projektu INT 174 „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” (partnerami Województwa Zachodniopomorskiego są Powiat Greifswald i Turismusverband Vorpommern - Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego). Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie.

Android
Wchodzimy w sklep Google Play. Jak aplikacja się nie wyszukuje, to prosimy spróbować później - świeża jest i jeszcze może nie działać u wszystkich.
iOS
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dorota
Dorota 19.06.2022, 22:14
ścieżka rowerowa Szczecin Dąbie Kliniska to jakiś żart, piach po kolana i trawa po pas, to nawet nie zasługuje na miano ścieżki
artur z  grzeskiem  bez  sidełka   ha ah ah
artur z grzeskiem bez sidełka ha ah ah 20.06.2022, 07:26
A MY LUBIMY JECHAĆ TANDEMEM Z KUMPLEM ta trawa smyrajaca nas po jajkach i wacku ha ha ah
Rowerzysta
Rowerzysta 17.06.2022, 22:37
Nie ma tam trasy rowerowej Przyjezierze Moryń tyle pisania i gadania, nic nie powstało
Henio
Henio 18.06.2022, 14:37
Zablokowana bo kasy bark w sakwie wojtka i nie powstanie nawet projektu brak
przy jeziorze
przy jeziorze 18.06.2022, 10:14
Moryń leży na peryferiach.
GŁOSUJE NA PIS BO TO MNIE PODNIECA PEDAŁY I SATANISCI AH AH AH
GŁOSUJE NA PIS BO TO MNIE PODNIECA PEDAŁY I SATANISCI AH AH AH 17.06.2022, 17:04

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

wypróbuję
wypróbuję 17.06.2022, 13:06
Świetnie!

Pozostałe