Kupili działkę, ale dojechać do niej nie można, bo gmina wydzierżawiła drogę [LIST]

  • 19.06.2022, 13:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kupili działkę, ale dojechać do niej nie można, bo gmina wydzierżawiła… Fot. czytelniczka igryfino
Działkę w Starym Objezierzu kupiliśmy od pewnego pana w lutym bieżącego roku. Po zakupie okazało się, że droga która prowadzi do naszej działki, została przez gminę wydzierżawiona w 2020 r. A jest to jedyny dojazd do naszej nieruchomości. Osoby, które dzierżawią tę drogę od gminy, zamknęły wjazd na kłódkę, przez co nie mamy dostępu do naszej działki. Jeśli jednak ktoś chciałby dojechać na pobliską agencyjną nieruchomość nr 51, takiego problemu nie ma, bo gmina w umowie dzierżawy zaznaczyła, że muszą umożliwić dojazd do tej działki, ale do naszej nr 55/1 już nie muszą nikogo wpuszczać! - skarży się pani Natalia.

Pisaliśmy do burmistrza Morynia prośbę aby polubownie rozwiązał sprawę. Jednak oznajmił, ze droga nie była dawno użytkowana i mieli prawo ją wydzierżawić, a winę za brak dojazdu ponosi sprzedający nam tę działkę.

Jesteśmy rolnikami (posiadamy stado owiec liczące ok 130-150 szt.). Chcieliśmy na tej działce zasadzić buraki pastewne na pożywienie dla zwierząt na zimę. Teraz musimy zakupić tira takich buraków. Tona kosztuje ok. 1000 zł x 25 ton = 25 000zl. Jeśli mielibyśmy możliwość użytkowania naszej działki - straty by nie było. Gminę jednak to nie obchodzi!

Sprawa została skierowana do sądu i czekamy teraz na rozprawę. Jednak czujemy się strasznie oszukani przez gminę. Nie pomaga dzwonienie i pisanie, a nawet rozmowa twarzą w twarz! Gmina twierdzi, że postępuje zgodnie z prawem. Państwo, którzy dzierżawią drogę, zastawiają wjazd na nią czerwonym autem widocznym. Na drodze tej stoi również kojec dla psa. Nawet w razie pożaru straż nie ma jak dojechać...

czytelniczka Natalia

 

O ustosunkowanie się do poruszonego problemu poprosiliśmy władze Morynia. Odpowiedź opublikujemy.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

powiedzenie
powiedzenie Wczoraj, 16:03
Co się odwlecze to nie uciecze.
***
*** 2 dni temu, 15:48

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

uwaga
uwaga 21.06.2022, 13:17
Tego nie można tak zostawić!
moryniak
moryniak 20.06.2022, 15:37
Z tego co wiem Urzędem w Moryniu i pracownikami, którzy realizują zadania na potrzeby mieszkańców nadzoruje Sekretarz Gminy Moryń. Taki błąd przeszedł przez biuro prawne. Jakieś rozluźnienie się wkradło a mieszkaniec cierpi z tego powodu. Trzeba szybko to skoordynować a nie wczytywać się na portalach i mieć siebie pretensje..
logika
logika 20.06.2022, 18:06
do nielogicznego moryniaka: Przeczytałbym twój komentarz, ale nie chcę "wczytywać się na portalach" :)))))))
kulczyk za  grobu  ha ha ah
kulczyk za grobu ha ha ah 20.06.2022, 07:30

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

&&&&
&&&& 20.06.2022, 01:53
Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Istota służebności drogi koniecznej została określona w art. 145 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93, z późń. zm.).

Służebność drogi koniecznej polega na tym, że na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej ustanawia się, jak wynika z wielowiekowej tradycji wielu systemów prawnych – prawo przechodu, przejazdu lub przegonu bydła przez nieruchomość służebną, niezależnie od tego, czyją staje się własnością (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2020 roku (sygn. akt: I NSNc 44/19).

Do ustanowienia służebności gruntowej może dojść w drodze:

umowy zawieranej między właścicielami nieruchomości,
orzeczenia sądu,
zasiedzenia.
Dlatego też w pierwszej kolejności warto skorzystać z najszybszej możliwości ustanowienia służebności gruntowej na drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego, przy czym wymagana jest w tym przypadku zgoda właściciela gruntu, który ma być obciążony. Taksa notarialna ustalana jest zawsze przez notariusza indywidualnie.

W przypadku braku porozumienia co do zawarcia ww. umowy, przysługuje prawo wystąpienia na drogę sądową o rozstrzygnięcie sprawy przez sąd.

Warunki konieczne do ustanowienia służebności drogi koniecznej

brak prawnie zagwarantowanego trwałego dostęp do drogi publicznej,
wytyczenie drogi koniecznej w sposób umożliwiający uprawnionemu do odpowiedniego korzystania z niej, z jednoczesnym ograniczeniem szkód, które mogą powstać przez jej obecność na działce obciążonej,
uwzględnienie interesu społeczno-gospodarczego.
Co do zasady jej przebieg powinien być jak najmniej uciążliwy dla właściciela gruntu służebnego, który musi zaakceptować, że po jego gruncie będzie ktoś przechodził/ przejeżdżał. Z kolei właściciel gruntu władnącego powinien korzystać ze swojego prawa w sposób powściągliwy, tak aby nie zakłócać zbytnio prawa własności właściciela gruntu.

Zgoda właściciela gruntu na ustanowienie drogi koniecznej może być udzielona pod warunkiem otrzymania wynagrodzeniem. Wynagrodzenie może stanowić kwotę jednorazową lub ratalną. Może mieć postać pieniężną lub świadczeń w naturze, np. w produktach rolnych. Ustawodawca nie określił metody naliczenia wysokości wynagrodzenia, ale uznaje się, że jest ono ustalane zgodnie z cenami rynkowymi dostępu do drogi publicznej. Właściciel nieruchomości służebnej może też, na zasadach darowizny, zrzec się prawa do wynagrodzenia.

Ostatnią możliwością jest nabycie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie, gdy z danej drogi korzysta się nieprzerwanie w dobrej wierze od 20 lat, a w złej wierze przez 30 lat. Zgodnie z art. 292 kodeksu cywilnego do zasiedzenia drogi dojazdowej, a dokładniej, służebności drogi, wymaga tylko korzystania z trwałego i widocznego urządzenia przez czas określony przez przepisy o nabyciu zasiedzenia.

Do powstania służebności drogi koniecznej nie jest niezbędne ujawnienie jej w dziale III księgi wieczystej nieruchomości obciążonej oraz w dziale I-Sp nieruchomości władnącej (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2020 roku (sygn. akt: I NSNc 44/19).

Warto również zaznaczyć, że wygaśnięcie służebności drogi koniecznej następuje po 10 latach jej niewykonywania (art. 293 § 1 kodeksu cywilnego).

Droga konieczna a obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy związany z ustanowieniem służebności drogi koniecznej może objąć podatek od czynności cywilnoprawnych – gdy ustanawiamy odpłatną służebność lub podatek od spadków i darowizn – gdy mamy do czynienia ze służebnością nieodpłatną. Konieczność zapłaty podatku pojawia się z chwilą powstania prawa służebności, czyli z datą zawarcia stosownej umowy lub uprawomocnienia się właściwego orzeczenia sądu. Zobowiązanym w świetle prawa podatkowego jest osoba, która będzie korzystała ze służebności.
polecam 666  numer telefonu do  cioty   ha ha ah
polecam 666 numer telefonu do cioty ha ha ah 19.06.2022, 21:33
cioty *** tak mają ha ah ah szukają dnia przed zachodem słońca ha ah ah
nemrolog
nemrolog 20.06.2022, 14:43
Sam zadzwoń dzwońcu.
Zośka
Zośka 19.06.2022, 20:38
Ja tam kłódki nie widzialam
Słońce
Słońce 19.06.2022, 19:52
Jak fajnie ze karma wraca co do niektorych ludzi.
f
f 19.06.2022, 19:40
To może trzeba się było tym zainteresować wcześniej, zanim kupiliście działkę? Ludzie, sami się krzywdzicie.
Fred
Fred 19.06.2022, 16:58
No cóż, karma wraca.... Swój na swego trafił...
 Z gminy
Z gminy 19.06.2022, 16:10
Ależ przecież umowa dzierżawy owej drogi zapewne jest zawarta na czas określony a poza tym można ową umowę zmienić czy wypowiedzieć wystarczy odrobina dobrej woli ze strony Gminy🥴 ale czy p.burmstrz Piątek ją ma??? Do zobaczeniavprzy urnie wyborczej.

Pani Natalio pwodzenia
Xena
Xena 19.06.2022, 15:46
Proszę zobaczyć w akcie notarialnym co jest wpisane czy jest dojazd z drogi publicznej.
A jeśli nie ma to powinna być wpisana służebność przez inną działkę .
Ewentualnie zapytać byłego właściciela w jaki sposób miał dojazd do działki i jaki ma zapis w akcie notarialnym kiedy ja nabywał .
Natalia
Natalia 19.06.2022, 17:15
W akcie jest napisane ze jest dostep do drogi publicznej
Xena
Xena 19.06.2022, 18:34
A proszę zobaczyć czy w księdze wieczystej nie ma wpisu przez jaką działkę jest dostęp .
baran
baran 19.06.2022, 15:17
Kupując działkę nie wiedzieli co kupują? Owce gospodarza już mają.
Natalia
Natalia 19.06.2022, 16:46
Kupilismy dzialke z dojazdem! Nawet w akcie jest zapis ze do dzialki prowadzi droga publiczna!
Jan bez Ziemi
Jan bez Ziemi 19.06.2022, 15:16
Ja to rozumiem.
Celebryta moryński
Celebryta moryński 19.06.2022, 14:52
Nie będe komentował dopóki Cichopek się nie wypowie
Ja
Ja 19.06.2022, 14:52
Wydzierżawić drogę? Kogoś chyba poniosło.
................
................ 19.06.2022, 14:20
,,...........................a winę za brak dojazdu ponosi sprzedający nam tę działkę."Czyli pan Burmistrz nie pomógł ani nie miał zamiaru podjąć próby pomocy a tylko w najprostszy sposób pozbył się tychże państwa.Muszę przyznać że pan Burmistrz to typowy tępy łeb!!!Życzę wszystkiego najgorszego i nie wybrania na następną kadencję.Pragnę zwrócić uwagę że jeśli do pana Burmistrza przyjdzie ktoś inny z czymś innym to pan Burmistrz prawdopodobnie potraktuje go tak samo.To proszę wziąć pod uwagę jeśli pan Burmistrz będzie chciał jeszcze kandydować.
Danka
Danka 19.06.2022, 14:20
Gmina powinna ułatwiać mieszkańcom a nie utrudniać.
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo 19.06.2022, 14:12
Stworzyć most powietrzny taką mam koncepcję zasadniczo

Pozostałe