MSZ ostrzega: informacje o deportacji Ukraińców to fake news

  • 21.06.2022, 11:30
  • News4Media
MSZ ostrzega: informacje o deportacji Ukraińców to fake news MSZ / Twitter
Choć emocje związane z wojną w Ukrainie nieco ostygły, warto zachować czujność w kwestii powielanych w sieci informacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na Twitterze o trwającej kampanii dezinformacyjnej. W mediach społecznościowych publikowana jest informacja, jakoby Ukraińcy w wieku 18-60 lat mieli być deportowani do swojego kraju.

W dokumencie, którego zdjęcie dołączane jest do informacji, przeczytać można m.in., że: „Od 27 czerwca 2022 r. urzędom województw, powiatów, gmin, miast i instytucji państwowych należy zorganizować kompleksową pomoc dla Konsulatów Generalnych Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej w poszukiwaniu, identyfikacji i zatrzymywaniu ukraińskich obywateli płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat, którzy unikają służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy”.

Dokument podpisany jest nazwiskiem sekretarza stanu MSZ Marcina Przydacza. Resort wyjaśnia jednak, że prezentowane tezy zostały sfałszowane, a rzekome dokumenty, które mają je potwierdzać, są nieprawdziwe.

[removed][removed]

„W internecie są powielane fałszywe dokumenty i informacje o rzekomym porozumieniu Polski i Ukrainy, dotyczącym poszukiwania i zatrzymywania obywateli Ukrainy uchylających się od służby wojskowej. Nie daj się oszukać! To dezinformacja” – ostrzega na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

odra
odra 2 dni temu, 19:12
Postępy wojskowe, których dokonuje Rosja w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, okupione są niesamowicie wysokim kosztem i nie pomogą jej odnieść strategicznego zwycięstwa - oświadczył w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że sankcje pogorszyły sytuację ekonomiczną około połowy Rosjan. - Postępy Rosjan, które widzimy w Donbasie, okupione są niesamowicie wysokim kosztem dla Rosji, zarówno pod względem straconego życia jak i sprzętu (...). W wielu przypadkach, kiedy Rosja zdobędzie jakieś dodatkowe terytorium, jest ono dosłownie obrócone w ruinę przez samą Rosję, a lokalna ludność - jeśli jakaś zostanie - nienawidzi Rosji - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniach z ministrami z państw grupy G7 oraz z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock.
nieJa
nieJa 22.06.2022, 11:49
a czy wszyscy wiedzą jak to tam jest naprawdę .Mamy tylko jednostronny przekaz
wiadomości z bunkra dla idioty...
wiadomości z bunkra dla idioty... 22.06.2022, 15:15
taa - goebbels też był ojcem gromadki dzieci - zabił je razem z żoną...
do nieJa ruskiego agenta
do nieJa ruskiego agenta 22.06.2022, 13:09
Dlaczego? Przecież jest jeszcze wasza trolli propaganda
nieJa
nieJa 2 dni temu, 08:07
wbijcie sobie w te tępe ukrowskie łby ,nie wy będziecie mówić kto jest kto.Potraficie tylko :'ruski troll.Bandera -ruski trol,UPA ruski troll i tak wszystko.Swoimi wpisami tylko szkodzicie Uchodżcom ukraińskim zniechęcając wyzwiskami część polaków.
krótko
krótko 2 dni temu, 09:19
Ale ja jestem tutejszy i ruski troll to synonim skur..synstwa bo to co robicie to jest sk..wysyństwo.
zgr-edo
zgr-edo 22.06.2022, 09:30
kolejny sukces armii ukraińskiej. Sława Ukrainie !
https***
zgr-edo
zgr-edo 22.06.2022, 16:53
To banderowskie pozdrowienie to tylko dla zmyłki. Myślałem , że uda się przemycić filmik ze zniszczenia amerykańskiej haubicy i jej obsługi, ale ukraiński cenzor czujny jak zawsze.
nieJa
nieJa 22.06.2022, 11:51

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

zgr-edo
zgr-edo 22.06.2022, 10:55

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

j-23
j-23 21.06.2022, 20:01
Z wykradzionych koncernowi zbrojeniowemu Kałasznikow przez Anonymous maili wynika, że rosyjskie zakłady, pomimo sankcji, mogły kupować narzędzia potrzebne do produkcji broni od niemieckiej firmy Guehring – poinformował we wtorek portal stacji ZDF.
Vatzlav
Vatzlav 21.06.2022, 16:27
Prawie dwa tysiące Polaków walczy na ukrainie, po co ?
za wolność naszą i waszą
za wolność naszą i waszą 21.06.2022, 17:26
Brawo Polacy!
oko
oko 21.06.2022, 16:26
w Czepinie w motelu i tym budynku obok od groma ich jest sciagac i sie nawet nie zastanawiac!!! tak samo ten hostel na pomorskiej obok polmaxu. Pija tylko na potege to po co ich tu trzymac
uwaga
uwaga 21.06.2022, 17:30
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie i inne doniesienia nt. sytuacji w Ukrainie mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
zgr-edo
zgr-edo 23.06.2022, 13:11
a gdzie ty trollu czytasz te rosyjskie media, skoro w Polsce tylko ukraiński przekaz ?
prawda (ale nie ruska)
prawda (ale nie ruska) 21.06.2022, 15:36
Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.
i tak ma być
i tak ma być 21.06.2022, 15:35
Aby Ukraina przetrwała, naszym potężnym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu i w tym upatruję waszego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i konsekwentny wpływać na opinię publiczną w krajach wolnego świata - mówił premier Mateusz Morawiecki na Naradzie Ambasadorów RP.
angel
angel 21.06.2022, 15:33
Boją się prawdy, a tylko prawda może ich wyzwolić: Strona internetowa brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph" została zablokowana w Rosji na wniosek prokuratora generalnego tego kraju. Według agencji Reutera o zablokowaniu strony poinformował rosyjski państwowy regulator mediów Roskomnadzor. Powodem zablokowania dostępu do strony było "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat specjalnej operacji wojskowej prowadzonej przez siły zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy" - napisano w powiadomieniu. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie władze Rosji uniemożliwiają w swym kraju wiarygodne przekazy medialne na temat konfliktu, blokując strony internetowe zagranicznych serwisów informacyjnych, które uznawane są za rozpowszechniające "fałszywe" wiadomości na temat działań wojennych. Reuters przypomina, że Rosja nazywa rozpętaną przez siebie wojnę "specjalną operacją wojskową" mającą na celu ochronę rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy przed rzekomymi prześladowaniami.
Do broni
Do broni 21.06.2022, 14:31
Ścigać dezerterów do końca świata i jeden dzień dłużej. Bez litości bo obrona ojczyzny to święty obowiązek nie tylko mężczyzn ale i kobiet
Kobietki chcieliście równouprawnienia no to w kamasze. W kupie siła.
Pomogę Zełeńskiemu
Pomogę Zełeńskiemu 21.06.2022, 14:20
Ile dają za wskazanie jednego byczka który ukrywa się u nas zamiast bronić swojej ojczyzny? Znam paru takich chętnie wskaże .
uwaga
uwaga 21.06.2022, 17:31
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie i inne doniesienia nt. sytuacji w Ukrainie mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Schade
Schade 21.06.2022, 13:45
Szkoda, powinni deportować...
zgr-edo
zgr-edo 21.06.2022, 13:30
Skoro to nieprawda, to niech jeszcze MON i MSW to potwierdzi.
W Krakowie znajomy Ukrainiec od lat przebywający i pracujący w Polsce, poszedł coś załatwić do swojego Konsulatu, a tam agenci ukraińskiej bezpieki najpierw go wypytali dlaczego nie wraca na Ukrainę walczyć, potem go pobili i wybili zęba. Zastraszyli konsekwencjami dla rodziny, chłopina musiał wyjechać. Mężczyźni w wieku poborowym przebywający w naszym kraju boją się załatwiać spraw w polskich urzędach z uwagi na współpracę polskich i ukraińskich służb. Polacy nie deportują, ale wystarczy, że przekażą informację USB, a oni już szantażem i groźbą sobie poradzą z delikwentem.
zgredo to zielony ludzik
zgredo to zielony ludzik 21.06.2022, 17:32
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie i inne doniesienia nt. sytuacji w Ukrainie mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
ewe
ewe 21.06.2022, 16:51
to jest piekne oby bylo prawdziwe

Pozostałe