Polacy popierają legalną aborcję bez kompromisów

  • 21.06.2022, 15:30
  • News4Media
Polacy popierają legalną aborcję bez kompromisów iStock
W środę 22 czerwca Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. IBRiS zapytał Polaków, czy popierają liberalizację prawa aborcyjnego.

Zgodnie z tym projektem aborcja byłaby w Polsce legalna do 12 tygodnia ciąży. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał Polaków, jak oceniają ten projekt.

38,2 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie popiera taką zmianę przepisów, a 23,6 – raczej popiera.

Zdecydowanie przeciwnych było 14,6 proc., a odpowiedź „raczej nie popieram” wybrało 12,1 proc. osób biorących udział w badaniu. Odsetek niezdecydowanych wyniósł 11,5 proc. 

Poparcie dla liberalizacji aborcji jest wyższe w przypadku kobiet i wynosi 63 proc. badanych.

Najwięcej przeciwników liberalizacji aborcji jest w grupie wiekowej 50-59 lat – 46 proc., z czego 15 proc. jest zdecydowanie przeciwnych złagodzeniu prawa aborcyjnego. Ale aż połowa badanych (50 proc.) ją popiera.

Najwyższe poparcie dla liberalizacji aborcji jest wśród osób z wykształceniem wyższym.

Aborcja w Polsce

Do stycznia 2021 roku aborcja w Polsce była dopuszczalna w trzech przypadkach:

- gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

- gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,

- gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

W październiku 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, której skutkiem jest zawężenie liczby przesłanek, które dopuszczają legalną aborcję w Polsce:

- gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej,

- gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Knagulec
Knagulec 23.06.2022, 16:44
Wyskrobać knage gumowca i ziomala okrutnie kąsają lewe ja..o
nieJa
nieJa 23.06.2022, 13:08
przecież " bezdzietny kawaler"ma najwięcej do powiedzenia w tym temacie
SLD SATANISCI LUBIA DO DOPY W KRZYWYM KOLE HA AH AH I ORDYNACKIEJ HA AH…
SLD SATANISCI LUBIA DO DOPY W KRZYWYM KOLE HA AH AH I ORDYNACKIEJ HA AH AH 23.06.2022, 15:17
ODDA KOTA NA OŁTARZYK HA HA AH
lucyfer  ha ha ah kabaret  znowy temat zastepczy
lucyfer ha ha ah kabaret znowy temat zastepczy 22.06.2022, 15:17
a jak zabraknie dzieci na ołtarzyk to kto bedzie rodził pedzie czy trzeba bedzie klonować
załamana
załamana 22.06.2022, 09:44
Czytam te niektóre komentarze i jestem przerażona jadem i złośliwością. Rozum wam odebrało?
Knagulec
Knagulec 23.06.2022, 18:32
Dawaj do mnie w kojo pokołyszemy graty
Fakt
Fakt 22.06.2022, 07:13
Lepsza aborcja na zarodku niż tortury niechcianych ,niepełnosprawnych dzieciaci w DPS ach jak Jordanowie czy innych . Kościół czy rząd nie bardzo interesuje los tych dzieci.
ANTYKLERYCZKA
ANTYKLERYCZKA 23.06.2022, 18:15
NO JAK NIE !!!??? A KTO DZIECI SEKSUALNIE MOLESTUJE !!!??? ROBILI I ROBIA TO Z DZIECMI ,KTORE NIE SA NIEPELNOSPRAWNE ,A CO DOPIERO ROBIA Z TAKIMI DZIECMI !!!! NIECH ICH SZLAG !!!!
Gryfino
Gryfino 22.06.2022, 01:36
Bardzo dobrze. PiS się skończy jak każda dyktatura - kwestia czasu. Co będzie ciężko powiedzieć ale na pewno lepiej.
Gryfino
Gryfino 21.06.2022, 22:54
Kończmy już ten zjeb.. Świat. Do niczego nie prowadzi. Wykańczają nas na każdym kroku.
live
live 21.06.2022, 19:51
Jacy polacy???? Kotulanka i krzykaczki tylko...reszya szanuje zycie!!!!!!!!!!!!!
Kaliningrad czeka
Kaliningrad czeka 21.06.2022, 20:19
Ty to akurat nikogo nie szanujesz złamasie
śmieszne
śmieszne 21.06.2022, 18:33
Ale tu ruskiego spamu podżegaczy.
Kotulina
Kotulina 21.06.2022, 18:13

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

......
...... 21.06.2022, 17:42
faszyści i komuniści by tylko mordowali!
Tak to wygląda
Tak to wygląda 22.06.2022, 07:15
To PIS dzielcy i Kk gwałci i terroryzuje dzieci w swoich ośrodkach..Bo już nie embriony i ochrona minęła.
racja
racja 21.06.2022, 18:49
do ......
dlatego putynistów na Ukrainie trzeba powstrzymać.
Newer
Newer 21.06.2022, 17:34
NEVER!!! Dosc skrobanek , a wiecej literatury o seksie(w odpowiednim wieku).Nie demoralizujcie dzieci.Dosc inwazji glupich kobiet , ktore szastaja swoj organ sikawo-rozplodowo-puszczalski za cos co mozna znalezc na smietniku.Szanujcie sie , a bedzie wszystko wporzadku.
X men
X men 21.06.2022, 17:32
Aborcja to wymysł złego...tam gdzie nie ma miłości między dwojgiem ludzi, tam też nie będzie chęci przyjęcia z miłością tego co powstało bo dziecko będzie tylko problemem, który można w każdej chwili się pozbyć!!!!
siostra z zakonu Pingwinianek
siostra z zakonu Pingwinianek 21.06.2022, 20:21
Po to mamy okna życia aby pozbywać się takich problemów
Miłość bliźniego
Miłość bliźniego 22.06.2022, 07:23
No u siostrzyczek czeka ich fajne życie Horror ,gwałty ,bicie , wyzwiska, maltretowanie ,przywiązywanie do łuzka.To ulubione metody wychowawcze odkąd Kościół istnieje ..
POLKA
POLKA 21.06.2022, 19:19
A GWALT TO TEZ MILOSC!!!!???
Nick
Nick 21.06.2022, 17:30
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że te osoby (one też nie mają podmiotowości) wchodzą w przestrzeń nastolatków i wypierają im mózgi. Przerażające jest to, jakie to młode pokolenie, będzie miało podejście do prokreacji i wychowywania dzieci w pełnej rodzinie, mając zwichnięty kręgosłup moralny.jestem na NIe....
Gonić czerwonych oprychów
Gonić czerwonych oprychów 21.06.2022, 17:29
One nie walczą o alimenty , one nie walczą o pomoc samotnym matką , ja nawet nie wiem co one walczą. One po prostu nie nawiedzą siebie , Ciebie mnie i w ogóle ludzi, chcą wywrócić świat , normalność do góry nogami.
Knagulec
Knagulec 21.06.2022, 17:14
Gdybym wiedział to bym kazał Knage wyskrobać
cóż
cóż 21.06.2022, 17:02
Agresywna polityka dała odwrotny skutek.
Na prezerwatywach chcą oszczędzać? Zboczone morderczynie!
Na prezerwatywach chcą oszczędzać? Zboczone morderczynie! 21.06.2022, 16:36
Te dziewuchy w chwilę po aborcji powinne zostać poddane eutanazji i to też trzeba zalegalizować dla każdego wieku.
Knagulec
Knagulec 21.06.2022, 21:21
Co ty tu  *** za śmieci
Aborcja NIE jest Prawem Człowieka, w żadnym wypadku kwestią empatii, ani…
Aborcja NIE jest Prawem Człowieka, w żadnym wypadku kwestią empatii, ani świadczeniem medycznym i nawet nie kwestią socjalną. To JEST PRZEMYSŁ farmaceutyczno-kosmetyczny. 21.06.2022, 16:33
A cóż innego można się spodziewać po tak żenująco prymitywnych istotach podobnych do kobiet
Skoro tak są za zabijaniem,to może zabić taką matkę razem z dzieckiem…
Skoro tak są za zabijaniem,to może zabić taką matkę razem z dzieckiem i po kllpocie. 21.06.2022, 16:32
Barbarzyństwo w przestrzeni publicznej... Tolerowanie tego typu treści jest niszczeniem naszej tożsamości kulturowej i cywilizacyjnej.
POLKA
POLKA 21.06.2022, 19:24
A CO ROBI ADMINISTRATOR!!!??? O JAKIEJ KULTURZE I CAWILIZACJI TY PISZESZ !!!??? WEDLUG MNIE TO PISZE OSOBA ,KTORA KORZYSTALA Z ABORCJI I TO NIE JEDEN RAZ !!!!!!!! ATAK JEST NAJLEPSZA OBRONA ,W TYM PRZYPADKU ATAKIEM !!!!!!!!!! AMEN.

Pozostałe