Wiceminister edukacji na koniec roku: Brakuje nauczycieli, ale nie dlatego, że mało zarabiają

  • 24.06.2022, 08:50
  • News4Media
Wiceminister edukacji na koniec roku: Brakuje nauczycieli, ale nie dlatego,… ZNP, Wikipedia Od lewej: Sławomir Broniarz i Tomasz Rzymkowski
Dziś (czwartek 24 czerwca) kończy się rok szkolny 2021/2022. Uczniów i nauczycieli czeka zasłużony wypoczynek. W zaskakujący sposób pożegnał tych drugich wiceminister edukacji. – Widziały gały, co brały – tak podsumowała to, co powiedział, prowadząca z nim rozmowę dziennikarka.

Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji, na antenie Radia ZET przyznał, że  brakuje nauczycieli, ale jego zdaniem jedynym powodem tego stanu rzeczy nie są zarobki. Stwierdził, że znalazłby nauczyciela, który zarabia 11 tys. złotych netto miesięcznie, czyli tyle, ile co miesiąc wpływa na jego konto.

– Przy pracy 7 dni w tygodniu – zastrzegł, mówiąc o swojej pracy.

– Widziały gały, co brały – skwitowała to prowadząca rozmowę dziennikarka.

– Nauczyciele też widzieli, co brali – odpowiedział Rzymkowski.

I dodał: – Jeśli ktoś chce bić się w piersi i przepraszać za to, że nauczyciele zarabiają mniej, a mogli zarabiać więcej, to powinny to zrobić związki zawodowe i np. pan Broniarz.

Jak wyjaśnił, Ministerstwo Edukacji i Nauki proponowało nauczycielom podwyżkę zarobków o 36 proc., ale za zwiększenie liczby godzin przy tablicy z 18 do 22 godzin. Nie zgodziły się na to związki zawodowe, które uznały, że to jedynie wyższe wynagrodzenie za większą pracę.

Wiceministrowi odpowiedział w Radiu ZET Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: – Wypowiedź jest skandaliczna, pokazuje człowieka niedojrzałego emocjonalnie. Słowo „przepraszam” jest nie tylko obowiązkiem, ale powinno padać od pana wiceministra od rana do wieczora we wszystkich mediach. Dymisja byłaby zasadna, ale nie liczę na nią – podkreślił.

I dodał: – Z ubolewaniem, ale niestety nie liczę na nią. Nieraz obserwowaliśmy podobne wydarzenia i wiemy, że w tym rządzie nie możemy czegoś takiego oczekiwać. Zadajemy też sobie pytanie, jak długo jeszcze nauczyciele będą tolerowali tego rodzaju zachowania rządu wobec własnego środowiska.

A co po wakacjach?

Od 1 września nauczycieli czekają zmiany: inny system awansu zawodowego i wyższe pensje. Zostaną zlikwidowane stanowiska nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczycieli czeka również odejście od odbywania sformalizowanych staży. Za to większy nacisk zostanie położony na zdobywanie umiejętności praktycznych. Zostanie to – jak obiecuje rząd – powiązane z wyższym wynagrodzeniem.

Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole będzie możliwy dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego – odpowiadają jego przedstawiciele. Wynagrodzenie nauczycieli w pierwszych 6 latach pracy w szkole zostanie podwyższone i będzie stanowiło dla:

- nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 do 120 proc. kwoty bazowej, a w drugim, trzecim i czwartym ze 111 do 120 proc. kwoty bazowej.

Dodajmy, że kwota bazowa dla nauczycieli  jest określana w ustawie budżetowej. W tym roku wynosi 3537,80 zł. 

 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wydało się
wydało się 25.06.2022, 09:17
Tłuste koty żyją we własnym świecie i pogardzają ludźmi.
media
media 25.06.2022, 08:29
kto cytuje *** radio??
Toja
Toja 24.06.2022, 23:14
Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji- pierwszy rocznik gimnazjum. Wiedziałam, że gdzieś musi leżeć przyczyna takiej wypowiedzi. Z całym szacunkiem dla zdolnych, mądrych gimnazjalistów: Tomcio do nich nie należał. Na pierwszy rzut oka widać pustostan, ignorancję, chamstwo, brak szacunku dla grona pedagogicznego. Tomaszu, Twój wychowawca nie był z ciebie dumny. Na wielką literę w wyrazie ciebie, trzeba sobie zasłużyć.
CIOTUCHNY  MASOŃSKIE
CIOTUCHNY MASOŃSKIE 24.06.2022, 20:30
to ***ek paranoi zyda ha ha ah wafel z wefen ssa h ah ah W KABARECIE ON TO ONA I WSPAK HA AH AH
a kler swoje  paranoje   ha ha ah
a kler swoje paranoje ha ha ah 24.06.2022, 18:40
może juz nikt nie chce wkłałdać do tych tepych łbów tego szajsu masońskiego ha ah ah jak podrzedny uczeń przez internet pokazuje nauczycielowi jaki jest zindoktrynowany i jakim jest idiotą ha ah ah
będzie gorąco
będzie gorąco 24.06.2022, 13:17
Za przypisanie słów "widziały gały, co brały" Tomaszowi Rzymkowskiemu, dziennikarze mediów polskojęzycznych zasługują na pozwy. I takie będą - zapowiedział minister szef MEiN Przemysław Czarnek. Stwierdził też, że opozycja z wypowiedzi wiceministra zrobiła "hucpę polityczną", żeby podburzyć nauczycieli przed końcem roku szkolnego.
nieJa
nieJa 25.06.2022, 06:15
a ile razy Czarnek wydalał z siebie skandaliczne wypowiedzi?Szczególnie jeśli chodzi o kobiety! no ale,KUL to już wszystko jasne
czarna hucpa
czarna hucpa 24.06.2022, 14:43
polskojęzyczny minister Czarnek powinien powiedzieć, czy jego zastępca "nie widział co brał", czy "brał, jak on nie widział"...
Didi
Didi 24.06.2022, 13:30
Czy oni nie potrafią ani raz powiedzieć przepraszam i na tym zakończyć, tylko od razu wychodzi kolejny pajac i straszy pozwami dziennikarzy. Marzą im się jedne media jak w Rosji, wszystkich nieprawdomównych trzeba wysłać na Syberię. :P
szymek
szymek 24.06.2022, 11:38
Lepiej milczeć i być podejrzewanym ,że jest się idiotą niż się odezwać i rozwiać wątpliwości,
ryba
ryba 24.06.2022, 10:19
jeszcze dodał że on nie zarabia jako poseł tylko jako minister. Kilkanaście tysięcy plus dodatki- pewno wyjdzie koło 20 tyś. Ale to ma swoją nazwę- arogancja władzy i ludzie, którzy nie nadają się do pchania taczki, ale aby utrzymać większość siedzi na stanowisku. No i mamy Cieślaka nr 2. PIS to totalne dno
czarnkowa hucpa
czarnkowa hucpa 24.06.2022, 14:46
11 tysięcy? No jak któryś pisowski tłusty kot robi jednocześnie jako radny albo w radzie nadzorczej...
Bo chyba DEBILEM byłby minister, gdyby chciał na przykład szukać nauczyciela zawodów, który przychodzi na parę godzin i prowadzi swoją firmę - i w niej zarabia (albo traci) - ale W INNEJ PRACY?
:(
:( 24.06.2022, 10:14
Następca Dworczyka i jego stosunku do nauczycieli.
buta i arogancja
buta i arogancja 24.06.2022, 09:49
Kolejny , po akcji na poczcie.

Pozostałe