Spółdzielnia zafundowała mieszańcom podwyżkę funduszu remontowego. Co zaoferuje w zamian?

  • 25.06.2022, 08:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Spółdzielnia zafundowała mieszańcom podwyżkę funduszu remontowego. Co… Fot. czytelnik igryfino
Piszę do Państwa z prośbą o interwencję. Dnia 22 czerwca do mojej i innych mieszkańców mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowej "Regalica" w Gryfinie dotarły zawiadomienie, w którym spółdzielnia informuje, że zgodnie z decyzją z dnia 21.06.2022 (czyli dzień wcześniej) zostaje podniesiona stawka za fundusz remontowy. Nowa stawka ma wynosić 2.30 zł za metr kwadratowy i obowiązywać od 1 października.
Dlaczego przed podjęciem decyzji nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami? Nie było żadnego spotkania, a jeśli było, to czemu na klatkach schodowych nie było żadnych informacji? Mieszkam tu od sierpnia 2021 r. i ani razu na tablicy informacyjnej czy w innym miejscu na klatce schodowej nie było informacji o jakimkolwiek spotkaniu.
 
Kolejnym moim pytaniem jest czy jak już podniosą tę stawkę za fundusz remontowy, to czy zaczną remontować klatki, które zaczynają wyglądać jak w jakiś slamsach, bo ostatni raz były remontowane w lutym 2002 roku czyli 20 lat temu. Gdyby nie tegoroczne wichury, które zerwały pokrycie dachowe na bloku, to pewnie remontu dachu także by nie było.
 
Chciałbym jeszcze dodać że przy mieszkaniu 52.97-metrowym od października fundusz będzie wynosił 121.84 zł, gdzie teraz wynosi 85,75, czyli wzrost o 37.09 złotych.
 
czytelnik igryfino
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
 
Od redakcji:
Do SM Regalica wysłaliśmy zapytania. Odpowiedź opublikujemy.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miss
Miss 28.06.2022, 17:42
Drodzy Rodacy... zatem sami widzicie, historia zatacza koło, a farbowane lisy i dawne szczury obierają kurs na koryto... w nadzwyczajnej kaście zaczyna unosić się wieko...
glapinflacja
glapinflacja 28.06.2022, 10:19
Podziękujcie PiS za szalejąca od prawie roku inflację
Foremski Zdzisław
Foremski Zdzisław 28.06.2022, 09:17
Należy wyodrębnić Wspólnotę Mieszkaniową a SM Regalica powierzyć administrowanie. Różnica polega na tym, że administrator musi wykonywać (a nie podejmować) decyzje uchwał Wspólnoty i rozliczać się do złotówki z funduszu remontowego. Nie wydatkowany zaliczać na przyszłe wydatki lub zwracać. Spółdzielnia nie musi - bo ma swoje uchwały gdyż stanowi zarząd nad wieloma nieruchomościami. Nie wydatkowane pieniądze w jednej przeznacza na inne. A mów to Wam zarządca.
adwersarz
adwersarz 28.06.2022, 10:18
Panie Zdzisławie, ale spółdzielnia to przecież mu mieszkańcy. Wystarczy przychodzić na zebrania i stanowić.
Foremski Zdzisław
Foremski Zdzisław 28.06.2022, 10:45
..to walka z wiatrakami...ja już to zrobiłem...rozwaliłem stary zarząd i wykreoiwałem nowy...ale lobby okazałop się silniejsze...a mnie uznano za wariata...taaaka kasa by poszła im koło nosa...vide opłaty lokatorów-spółdzielców-właścicieli w sumie...a co się dzieje z nie rozliczonym i nie wydatkowanym funduszem remontowym...i nie tylko...przecież zarządzanie jest opłacane oddzielnie...
Widzimisie spoldzielcze
Widzimisie spoldzielcze 27.06.2022, 09:55
Sp9ldzielnie urz3dy policja itd da nielegalne i zarejestrowane jako firmy o nr DUNS D.C.USA.Mieszkanie prywatne wykypione z gruntem i placenie haraczy miesiecznej oplaty podatku???do spoldzielni.Rodacy budzimy sie zdrawiam wszystkich spoldzielcow pzdr serdecznie
Laik
Laik 27.06.2022, 08:18
Właśnie pani emerytka Asia napisała kolejny głupi komentarz. Nie prezesowi pani dokłada 30 zł. Nie znajdzie się idiota do "prezesowania" tylko przez 5 lat. O pracy i długości kadencji prezesa decydują wszyscy mieszkańcy udzielając zarządowi absolutorium. Radzę zainteresować się przyczyną powodującą, że samotna emerytka mieszkająca w mieszkaniu 74 m za śmieci płaci ponad 70 zł , a samotny burmistrz w wilii 250 m płaci tylko 25 zł. Chce pani "wspólnoty" to proszę spróbować namówić lokatorów w swoim bloku. Nie tacy próbowali zakładać wspólnoty. Bum na ich powstawanie minął, bo większy ma fundusze na wszystkie remonty. A tak do "emerytki" wiadomości - SM "Regalica" znajduje się w grupie kilkunastu najlepiej zarządzanych spółdzielni w Polsce. Wiele wysiłku i zdrowia poświęciła "Grupa Inicjatywna" by w spółdzielnia zapanowała normalność. Jakoś nie słyszałem by ci krytykanci wcześniej wspierali działania "Grupy Inicjatywnej". Poszukajcie w internecie na stronach spółdzielni jak kiedyś ona funkcjonowała a zapewne z mniejszą ostrożnością będziecie szafowali oskarżeniami.
Emerytka  Asia.
Emerytka Asia. 26.06.2022, 20:37
żeby 30 zł. dołożyć prezesowi do funduszu remontowego, będę zmuszona do rezygnacji z jednego z leków przeciw rakowi, który kosztuje 34,5o zł. Czy powstała jakaś grupa żeby ze sm regalica zmienić na wspólnoty niezależne, proszę o informację, jestem za zmianami. Prezes i zarząd powinni być zmieniani co 5 lat.
Siedlisko komuchów
Siedlisko komuchów 26.06.2022, 11:11
Ostatni remont mojej klatki schodowej był w 2001. Spoldzielnia powinna byc zlikwidowana, mieszkancy kazdej nieruchomosci mogą zlecić sprawy profesjonalnemu zarządcy nieruchomości.
nieJa
nieJa 26.06.2022, 18:15
a ja tam jestem członkiem spółdzielni "Taras Północ " i sobie chwalę .Zę rosną opłaty.?Taki rząd naród wybrał i taki rząd rządzi.nieudolnie ale nic tam prezes ma sie dobrze
Laik
Laik 26.06.2022, 10:17
Czytając krytyczne komentarze trudno się oprzeć wrażeniu, że cały czas piszą je osoby dobrze znane z poprzednich prób "rozwalenia" spółdzielni. Jakoś nie słyszę panów Wiesia i Jasia oraz wspierających ich pań Wandy, Wiesi i Krysi o przegranych ze spółdzielnią wszystkich sprawach sądowych. Wrażliwiec "lokator" wprowadził się do budynku, który został docieplony i ma wymienione wszystkie rury, Reszta się nie liczy? Na Górnym Tarasie jest jeszcze 6 czy 7 budynków wymagających docieplenia. Jak już ktoś zauważył (tylko nie wrażliwy) wszystkie materiały podrożały. Przez wszystkie lata lokatorzy na Górnym Tarasie dokładali się do remontu wszystkich budynków spółdzielni. Czas na rewanż niech i Oni płacą mniej za ogrzewanie. A "wrażliwy" lokator i wspierające go osoby niech zaczną pisać skargi o drożyźnie artykułów spożywczych i prawie 100% podwyżce na paliwa. Czytając komentarze negujące konieczność podwyżki funduszu remontowego - czuję zażenowanie. Przed napisaniem komentarza idź jeden z drugim do spółdzielni i zasięgnij informacji. Nie mając dokładnego rozeznania lepiej powstrzymaj się od komentarza i nie pisz idiotyzmów.
Andrzej z energetyków
Andrzej z energetyków 26.06.2022, 13:12
Klakier, jak pisałem wyżej, moja klatka schodowa przy energetyków 28-38 widziała ostatnio pędzel w 2001 roku. O ile wzrosło wynagrodzenie prezesa od tamtego czasu?
arni
arni 26.06.2022, 07:39
Zasiedział się zarząd-zasiedział.Emeryci na popłatnych stanowiskach.
wardzioch
wardzioch 26.06.2022, 00:15
Panie prezesie niech pan oszczędzi wpisów od swoich pracowników że spółdzielni czy mbm. Zarabia pan krocie, więcej niż burmistrz i co ma dać ta podwyżka? Niech pan pozwalania administrację, i tak nic nie robią. Ja od 10 lat muszę wymieniać żarówki na klatce bo przez trzy tygodnie nikt tego nie widzi. mam odliczać to od czynszu? Drzwi zawsze popsute te do kiosku, na klatce syf. Nie pamiętam kiedy czułem jakiś zapach płynu. No i jeszcze sprawa spryskiwania chodników i trawników trującym płynem. Wie pan ile psów od tego choruje, ile zdechło. Bez zebrań i zgody lokatorów zapewniam że nikt nie przyjmie takiej podwyżki. Czekam na spotkanie.
klawisz
klawisz 27.06.2022, 13:23
To powodzenia. Czekaj dalej.
bbb
bbb 26.06.2022, 00:15
Po co aż 3 prezesów, przecież tam od dawna się nic nie buduje, tylko świadczy zwykłą eksploatację
Lokator
Lokator 25.06.2022, 16:02
Tylko pytanie czy tylko w tym bloku na Energetyków podniesli fundusz remontowy bo zrobili dach czy w całej spółdzielni.
Wiki
Wiki 25.06.2022, 15:22
TBS robi większe numery nawet względem wspólnot
pieniactwo
pieniactwo 25.06.2022, 15:12
Od 2014 mieli 1,40 - od października będą mieli 2,30 - i tak mniej niż w wielu wspólnotach tbs i innych spółdzielniach!
I jeszcze płacze? Bo "mieszka od sierpnia zeszłego roku i nie było zebrania"?
A o pandemii nie słyszał?
Pomijając, że jak mieszka od sierpnia - to albo zebranie mogło być wcześniej - albo dopiero będzie - bo mieszka 10 miesięcy...
Zwykłe pieniactwo - wiadomo, jak ceny budowlanki poszły od 2014 roku - i teraz ostatnio także...
Bartek
Bartek 25.06.2022, 21:39
Zgadzam się. Wg mnie podwyżka uzasadniona, zwłaszcza, że stawka nie ulegała zmianie od 2014 roku, a różnice cenowy między rokiem 2014 a tym co mamy teraz są bardzo duże.
Mieszkanka
Mieszkanka 25.06.2022, 16:29
Już przerabialiśmy w tej spółdzielni podzielniki ciepła więc nie pisz człowieku o pieniactwie, bo to nie jest prywatny folwark prezesa
do mieszkanki bloku - to zrób coś!
do mieszkanki bloku - to zrób coś! 25.06.2022, 17:51
Uważasz, że od 2014 koszty budowlane nie wzrosły? Narzekać, że "się robi coraz mniej" każdy - ale zauważyć, że jak jest ta sama stawka od sześciu lat - TO PROSTY RACHUNEK WSKAZUJE, ŻE ROBIĆ WIĘCEJ NIE MOŻNA - to już za trudne?
Każdy by chciał nic nie płacić - a najlepiej jeszcze żeby dopłacali, że mieszkają.
Ja mieszkam w domu - muszę sam sobie wszystkie remonty organizować - nie narzekam, bo to był mój wybór - ale ci z bloków to mają mentalność komuny (i nie rozstrzygam, ile tej komuny jest w zarządzie, ile w mieszkańcach - ale przecież to mieszkańcy wybierają zarząd, prawda?)
pracownik
pracownik 25.06.2022, 15:08
I znowu to samo. Cała rodzina prezesa czuje jakby miała wyłączność na wszystko. Naprawdę nie ma możliwości zmiany prezesa? Co mnie obchodzi że podnosi fundusz remontowy bo inflacja. Bo płace minimalne wzrosły. Ja od 5 lat nie dostałem żadnej podwyżki w pracy, a jak się upomnę to szef odpowiada że mogę się zwolnić.
Orwell
Orwell 26.06.2022, 13:20
Trzeba ten folwark zlikwidowac
Lokator 2.
Lokator 2. 25.06.2022, 13:41
Podpisało się trzech prezesów, jak trzech muszkieterów, w końcu muszą sobie zorganizować FUNDUSZ PALIWOWY dla siebie?
Jeden z Lokatorów.
Jeden z Lokatorów. 25.06.2022, 11:12
DO PREZESA REGALICY, proszę zwołać w tak ważnej sprawie WALNE ZEBRANIE, i dopiero po konsultacji z lokatorami, właścicielami tych lokali, ustalić stawkę funduszu. Podniesienie stawki o prawie 50% jest zbyt za duże. Remontów nie widać, tylko gdzie nie gdzie jakieś papraniny zwane remontem. Nie można się zasłaniać inflacją, co mają powiedzieć starsi mieszkańcy, emeryci i renciści, czy ich inflacja nie dosięgła? Panie prezesie, SM REGALICA jest własnością lokatorów, a nie prywatnym folwarkiem prezesa i zastępców , podpisujących się pod tym oświadczeniem.
Elka
Elka 25.06.2022, 09:31
Ta spółdzielnia jest beznadziejna
Krycha
Krycha 27.06.2022, 08:28
To po co siedzisz w tej Spółdzielni, zawsze możesz się wybudować lub przeprowadzić do innego zarządcy. Nikt nikogo na siłę nie trzyma.
Lokator
Lokator 25.06.2022, 08:51
A może najlepszym sposobem jest wyjście z tej spółdzielni i utworzenie wspólnoty
ryba
ryba 25.06.2022, 13:50
znam kilka takich budynków m.in w Gryfinie i nikt na tym nie stracił
pieniactwo
pieniactwo 25.06.2022, 15:14
Znam też wspólnoty, które kupują usługi zarządu od spółdzielni - bo wybrały sobie na wolnym rynku.
Wiele można - wystarczy chcieć - no i przekonać też pozostałych mieszkańców bloku...
fikus
fikus 25.06.2022, 08:20
Czy zrobili podwyżkę FR bez konsultacji z mieszkańcami??????!!!!!
Gucio
Gucio 27.06.2022, 08:32
A podwyżki śmieci, wody i c.o, konsultuje ktoś z mieszkańcami a inflacje i podwyżki stóp procentowych konsultują? Chyba sobie żarty stroisz fikus. Trzeba płakać i płacić a jak nie to won.

Pozostałe