Most Siekierki – Neurüdnitz uroczyście został oddany do użytku [FOTO, WIDEO]

  • 25.06.2022, 14:14
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Most Siekierki – Neurüdnitz uroczyście został oddany do użytku [FOTO,…
Przebudowa dawnej przeprawy kolejowej Siekierki – Neurüdnitz zakończona. A to oznacza, że most będzie dostępny dla turystów. W sobotę, 25 czerwca 2022 r. strona niemiecka oddała do użytku część inwestycji, za którą odpowiadała. Z tej okazji w gminie Cedynia zorganizowano spotkanie m.in. premiera Brandenburgii Dietmara Woidke oraz marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Potencjał tego miejsca jest ogromny – zachwycająca przyroda Doliny Dolnej Odry, połączenie transgranicznych regionów, nowoczesna infrastruktura rowerowa, efektowny początek Trasy Pojezierzy Zachodnich. Do tej pory turyści mogli korzystać z ponad 400 metrów ścieżki pieszo-rowerowej nad rozlewiskami Odry i z efektownej platformy widokowej podziwiać okolicę. Taras w ubiegłym roku został doceniony przez organizatorów konkursu Property Design Awards 2022. Inwestycja znalazła się w TOP 5 kategorii „Przestrzeń Publiczna” (projekt przebudowy przygotowało szczecińskie biuro MXL4 architekci, w pracach uczestniczyło też biuro konstrukcyjne „K2 Inżynieria”). Atrakcje te znajdowały się po stronie polskiej i za ich przygotowanie odpowiadał Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Na dzisiaj zaplanowano oddanie do użytku niemieckiej części inwestycji nad głównym korytem Odry. Odpowiadał za nią Urząd Barnim-Oderbruch. Dla turystów inwestycja jest już dostępna od godzin południowych (ok. godz. 11.45). Cała przeprawa będzie liczyć ok. 780 metrów. Oznacza to, że w sezonie letnim można już planować transgraniczne wyprawy rowerowe. Natomiast oficjalne uroczystości związane z uruchomieniem mostu odbędą się we wrześniu. Planowane jest też odsłonięcie ławeczki upamiętniającej prof. Władysława Bartoszewskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Projekt „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki Neurüdnitz do ruchu turystycznego” został w 85 proc. dofinansowany z programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie to ponad 11 mln zł.

 

****

Zachęcając do odwiedzenia zmodernizowanego mostu w Siekierkach przypominamy, że znajduje się on na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Żyje tu 180 gatunków ptaków. By nie zakłócać przyrodzie spokoju, należy zachować ciszę, zwierzęta domowe trzymać na smyczy, nie zostawiać śmieci.

 

Jak dojechać do Siekierek? Można pociągiem, samochodem lub rowerem. Podróżując koleją, należy wysiąść na stacji Godków. Przy stacji przebiega ścieżka rowerowa prowadząca na sam most. Jadąc autem, najlepiej zaparkować przy starej stacji kolejowej w Siekierkach. Ci, którzy planują dłuższą wyprawę na dwóch kółkach, wszelkie wskazówki znajdą w aplikacji Pomorze Zachodnie oraz na stronie https://rowery.wzp.pl/

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rowerzystka
rowerzystka 29.06.2022, 13:58
Szału nie ma ale przejechać się da.
Romek
Romek 25.06.2022, 22:53
Co by nie zrobić to i tak niezadowoleni.Ludzie jeszcze parę lat temu nie mieliście nawet roweru a o ścieżce rowerowej mogliście tylko pomarzyć.Most jest naprawdę świetnym pomysłem i super wygląda,jeszcze lepiej się po nim jeździ i otwiera nam drogę do naprawdę nieograniczonej ilości kilometrów ścieżek rowerowych po niemieckiej stronie.Dzuekuje wszystkim władzom oraz wykonawca za ten most.
rowerowiec
rowerowiec 25.06.2022, 20:50
Lecim na Berlin.
marszałek
marszałek 25.06.2022, 20:14
most dla lewaków
Super
Super 25.06.2022, 18:14
Gratulacje dla władz gminy Cedynia!!! Udało się a inni niech dalej narzekają to im w życiu wychodzi najlepiej.
Juras z Gryfina
Juras z Gryfina 25.06.2022, 16:42
Dobrze, że jest. Z TEJ BIEDY I INFLACJI NIGDZIE NIE jadę. Będzie choć superatrakcja europejska most w Siekierkach.
Jerzy
Jerzy 25.06.2022, 18:59
Jak masz problem z biedą i inflacją to zmień pracę i weź kredyt.
rowero
rowero 25.06.2022, 15:54
Rok spóźnienia a most , a w zasadzie jezdnia taka sobie.
Rowerzysta
Rowerzysta 25.06.2022, 19:07
Niemiecka cześć mocno surowa
rowerzystka z Chojny
rowerzystka z Chojny 25.06.2022, 15:45
Wreszcie!

Pozostałe