Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS

  • 28.06.2022, 08:30
  • News4Media
Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS Aline Dassel / Pixabay
Zasada ma być prosta: masz prawo do zasiłku, ubezpiecza cię urząd pracy, jesteś nieaktywny zawodowo, musisz pofatygować się do ZUS. Te zmiany mają ułatwić rządowi wykrywanie pracy na czarno i unikanie płacenia składek od pensji.

W maju w urzędach pracy było zarejestrowanych 852 tys. bezrobotnych. Z tego prawie 60 proc. pojawia się tam tylko po to, żeby się ubezpieczyć. Stąd pomysł resortu pracy na uproszczenie skomplikowanego systemu, co dzięki zinformatyzowanej rejestracji w ZUS ma dać spore oszczędności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zresztą takie rozwiązanie od dawna postulują to najbardziej zainteresowani, czyli pośredniaki. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, dzięki temu będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – podkreśla dziennik.

Rejestracja w ZUS pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.

Obecnie ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Według GUS jest nas 38,2 mln. To oznacza, że na tych zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia – podkreśla Rz. 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jerzy
Jerzy 28.06.2022, 10:07
A miało być tak pięknie. Dojna zmiana wydoiła co mogła. JBĆ PiS i Solidarność
yhy
yhy 28.06.2022, 08:56
Czyli przyznali, że jest problem z pracą na czarno.
Stanisław
Stanisław 28.06.2022, 08:46
Kawał drogi!

Pozostałe