Upał, lejący się z nieba żar. Jakie obowiązki ma pracodawca?

  • 04.08.2022, 12:20
  • News4Media
Upał, lejący się z nieba żar. Jakie obowiązki ma pracodawca? iStock
To już trzecia fala, która zaczęła się na zachodzie kraju czyli u nas. Zimne napoje, zasłonięte rolety, krótszy czas pracy. Eksperci wyjaśniają, co musi i co może zrobić pracodawca w czasie afrykańskich upałów.

Są już w Polsce pierwsze urzędy, które z powodu wysokich temperatur skracają czas pracy.

Przetaczająca się przez Polskę fala upałów, lejący się z nieba żar sprawiają, że wytrzymanie w pracy staje się... trudne do wytrzymania. I nie chodzi wyłącznie o biura, ale także – a może głównie – o pracę na powietrzu.

Jakie zatem obowiązki w czasie upałów ma pracodawca? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Te obowiązki wynikają z prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Po pierwsze – zatrudnieni powinni mieć zapewnione zimne napoje i to w ilościach zaspokajających ich potrzeby. Jest to konieczne w sytuacji, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza (w pomieszczeniach) i 25 stopni na otwartej przestrzeni.

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina także, że przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych pracodawca jest zobowiązany zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

Więcej informacji w specjalnej ulotce Państwowej Inspekcji Pracy.

„Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz – jeśli to możliwe – wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia” – czytamy.

To nie wszystko, bo w pomieszczeniach trzeba pamiętać o używaniu i utrzymywaniu w sprawności wszelkich urządzeń wentylacyjnych i klimatyzujących. W oknach powinny znajdować się rolety czy żaluzje, bo chroni to wnętrze biura przed nadmiernym nasłonecznieniem. PIP podkreśla także, że pracująca klimatyzacja czy wentylacja nie może powodować przeciągów. Strumień powietrza nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

„Podczas upałów PIP szczególnie zwraca uwagę na organizację pracy wykonywanej w warunkach szczególnie niebezpiecznych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej, a także na bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Trzeba pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30⁰ C, a wilgotność względna powietrza – 65 proc.” – zaznaczają eksperci.

A co ze skróceniem czasu pracy? PIP nie wskazuje dokładnie, w jakich okolicznościach trzeba wykonać taki krok, ale wyjaśnia, że można np. zastosować system rotacyjny, żeby zatrudniony miał czas na odpoczynek i regenerację. Przy czym w żadnym wypadku nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia.

Uwaga!

Za brak napojów dla pracowników grozi grzywna od 1 do 2 tys. zł, a jeśli łamanie przepisów będzie nagminne, to wysokość kary może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, to górna granica grzywny wynosi 30 tys. zł.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 04.08.2022, 19:24
No zaraz UMiG skroci czas pracy bo władzą bedzie gorąco
Zamożny
Zamożny 04.08.2022, 15:01
Zatrudniam u siebie paru pisowców płacę bardzo dobrze bo 7zl na godzinę i mają harować jak woły a niech no który zawoła o wodę butelkowaną to od razy wyleci na zbity ryj z roboty. Mają wiadro wody chochlę i niech sobie radzą . Tu jest robota a nie pijalnia wód gazowanych
🤣
🤣 07.08.2022, 15:44
Za marzenia nie zabijają. Chciałbyś być zamożnym...
Pracownik
Pracownik 04.08.2022, 14:29
Unas w budynku jest klima więc pracodawca nie zakupuje wody dla wszystkich tylko dla elity i kierowcy ,pracujemy po 8 godz i w swoim zakresie kupujemy wodę ..tak jest w panstwowce
Serek
Serek 04.08.2022, 14:57
Wolałbyś dostawać wodę zamiast klimatyzowanego pomieszczenia?
Pracownik
Pracownik 04.08.2022, 18:59
Tak wolałbym wodę dostać do picia niż klimę po której człowiek zaraz choruje
Bartholomew
Bartholomew 04.08.2022, 14:32
W UmiG tak macie?
Dobra rada
Dobra rada 04.08.2022, 13:03
Sprzedawcy i wszyscy inni ..nie zapominajcie o zwierzętach i ptakach.Bez nas nie przeżyją....Wystawcie naczynia z wodą.
Bogdan
Bogdan 04.08.2022, 15:09
Wystaw mężowi bo suszy
Hania
Hania 04.08.2022, 14:31
Wystawisz miskę z wodą a za 10 minut będą pływać w niej kiepy bo będą wrzucać tak robią koło biedronki przy stadionie kobieta że zoologicznego wystawiła wodę to zrobili sobie popielnik ..
Jerzy
Jerzy 04.08.2022, 12:45
W Patologii Gryfińskiej Energii jest inna logika. Problem pod dywanem znika. Paździerz Dratewka na fajce myśli o bajce. Jak tu zadania skończyć i młodych wykończyć. Poparcie Solidarności sprzyja, mobbing się rozwija. Młodzi odlatują, starzy ratują. Wydajność jest niska i jedzie mu z pyska. Piana mu z ryja kapie, coś tam ozorem chlapie. Nawija monologiem, kończy z urologiem. Włażą w odbyt bez mydła, będą powidła.

Pozostałe