Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  • 03.08.2022, 14:00
  • News4Media
Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz… iStock
Znowu Polskę i nasz region zalewa fala upałów. W tym czasie wiele osób narażonych jest na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać udar i jak zareagować.

Wyczerpanie cieplne zagraża szczególnie osobom, które bagatelizują uzupełnianie płynów w organizmie. Uczucie bardzo silnego zmęczenia, zwiększona potliwość ciała, bladość skóry, nudności i wymioty i zasłabnięcie to główne jego objawy. Może towarzyszyć im również nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi.

W przypadku wystąpienia opisywanych objawów należy niezwłocznie przenieść się do możliwie chłodnego i zacienionego miejsca. Konieczne jest wówczas również picie wody – małymi łykami, aż do momentu poprawienia się samopoczucia. Jeśli stan nie poprawi się w ciągu pół godziny, należy zgłosić się do lekarza, bo istnieje ryzyko, że doszło do udaru cieplnego.

Udar słoneczny to efekt nadmiernego działania promieni słonecznych na skórę głowy. Nazywany inaczej porażeniem, związany jest z przekrwieniem opon mózgowych i samego mózgu. Osoby, które dotknęła ta dolegliwość, mogą odczuwać silne bóle oraz zawroty głowy. Ich skóra może być poparzona i silnie zaczerwieniona. Możliwe jest również spotęgowane uczucie niepokoju.

W razie wystąpienia tych objawów koniecznie jest przeniesienie pacjenta w zacienione miejsce. Jeśli to możliwe, zalecana jest chłodna kąpiel i podawanie dużych ilości wody. Należy też skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o udzielenie pomocy.

Udar cieplny często mylony jest z porażeniem słonecznym. Różnica polega na tym, że jest on wynikiem długotrwałego działania wysokiej temperatury. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli towarzyszyła temu wysoka wilgotność i ograniczony dopływ powietrza. Organizm rozgrzewa się wówczas do takiego stopnia, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie obniżyć jego temperatury. Gorączka powyżej 39 st., skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha, przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

Jeśli wystąpią te objawy, w przeciwieństwie do opisywanych wcześniej przypadków, NIE WOLNO PODAWAĆ OSOBIE CHOREJ PŁYNÓW. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112). Należy skupić się też na wykonywaniu chłodnych okładów lub chłodnej kąpieli bądź polewaniu pacjenta prysznicem z zimnej wody. Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków może zakończyć się śpiączką lub nawet śmiercią!

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emerytka
emerytka 03.08.2022, 15:47
Jak nie musisz to nie wychodź na słońce.
?
? 03.08.2022, 17:34
A jak musisz dojechać do lekarza z wioski?
I poczekasz kilkadziesiąt minut na słońcu na spóźnioną jedynkę a potem wsiądziesz do ścisku jak sardynki w puszce?
Knaga
Knaga 03.08.2022, 14:33
Najnowsze badania wskazują że z powodu upałów następuje zanik mózgu i Ajwaja i Knagulca
urzędnik
urzędnik 03.08.2022, 14:21
I to wszystko w pracy?

Pozostałe