Wolimy etat niż własny biznes. Za duże ryzyko i niepewne czasy

  • 30.06.2022, 09:00
  • News4Media
Wolimy etat niż własny biznes. Za duże ryzyko i niepewne czasy iStock
Wolimy etat niż pracę na swoim. Z wielu powodów, m.in. słabego klimatu do prowadzenia biznesu w Polsce, niestabilności prawa i obawy przed nadmiernym ryzykiem w tych niepewnych czasach. Ci którzy wybrali własny biznes, często tego żałują.

Tylko 7 proc. Polaków poszukujących pracy zdecydowałoby się założyć własny biznes. Prawie 30 proc. osób prowadzących firmę myśli o jej zamknięciu. Nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży – wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group przez Maison&Partners, które opisał serwis infor.pl.

Polacy w życiu zawodowym cenią przede wszystkim bezpieczeństwo, stabilizację i unikają ryzyka.

– A co ja będę ryzykował, szarpała się i bał, że stracę wszystko. Mam etat, stałą pensję i święty spokój. – To jedne z argumentów, który często słyszymy w rozmowach o własnym biznesie.

Taką postawę widać również w badaniu Maison&Partners dla Assay Group. Niemal dwa razy więcej osób woli pracę na etacie niż na swoim.

Polacy – oprócz zalet – dostrzegają wiele wad związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Punktuje je raport:

„Przede wszystkim łączą ten typ aktywności z ryzykiem niepowodzenia, dużym stresem i odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego bycia na bieżąco z przepisami. Obecni przedsiębiorcy jako jedną z głównych wad wskazują stres i nieregularność zarobków”.

– Gdybym do końca wiedział, w co wchodzę, nigdy bym się na to nie zdecydował – powiedział N4M nasz czytelnik (38 lat). – Akurat ja nie narzekam na dochody, przeciwnie, czuję różnicę, ale czas, jaki muszę poświęcić biznesowi, strasznie mnie dołuje. Bo nie mam go np. dla mojej rodziny. Nie wspominając o pasji, jaką jest dla mnie wspinaczka. Bo wiem, że zamiast oddawać się swoim przyjemnościom, musze pogrzebać, czy czegoś nie zmienili w przepisach, spotkać się z księgową, czasami prawnikiem. I już tydzień za plecami…

Poza tym większość Polaków uważa – jak wynika z badania –  że w Polsce nie ma dobrego klimatu do prowadzenia biznesu. Zarówno osoby, które nie mają firmy, jak i te, które prowadzą własny biznes, zgodnie twierdza, że wysokie koszty pracy, podatki i niestabilność prawa to główne bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce.

Niechęć Polaków do zakładania własnego biznesu wynika także z przekonania, że nie jest na to najlepszy moment. Zarówno sytuacja w kraju (wysoka inflacja, rosnące koszty życia, niestabilność polityczna), jak i na świecie (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny) mogą powodować większą potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji – podkreślają autorzy raportu.

Dodajmy jeszcze, że wśród polskich firm przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników). To ponad 80 proc. wszystkich biznesów.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe