Złe dane dla Polski. Zaczyna się spowolnienie gospodarcze?

  • 02.07.2022, 14:15
Złe dane dla Polski. Zaczyna się spowolnienie gospodarcze? Pixabay
Za wysoki wskaźnik inflacji jedni winią PiS, inni opozycję. Niestety problemów w gospodarce może być więcej.

Coraz większe kłopoty?

Według najnowszych informacji GUS-u, podanych w tzw. szybkim wyliczeniu, inflacja za poprzedni miesiąc wyniosła aż 15,6%. To oznacza, że jest ona najwyższa od 25 lat. Taki wynik raczej nie dziwi ekspertów. Odczyt jest jak najbardziej zbieżny z przewidywaniami rynkowymi, mimo niekiedy różnych szacunków.

Okazuje się, że niepokoić powinien też PMI, czyli indeks pokazujący aktywność menadżerów w nabywaniu na rynku różnych dóbr i usług.

„Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 p. wobec 48,5 p. w maju. Jeszcze rok temu PMI osiągnął rekordowo wysoki poziom 59,4 p. To już jednak przeszłość. Wszystkie składowe odczytu mówią jasno – idą gorsze czasy. Spowolnienie gospodarcze, przed którym od tygodni ostrzegają ekonomiści, właśnie się zaczyna” – czytamy na Wirtualnej Polsce.

Jednak pomimo spadku ocen koniunktury, w wakacje aktywność przemysłowa pozostanie wysoka, do czego przyczynią się duże nakłady w obszarach wydobycia i energetyki.

Szczyt inflacji jest blisko

Prognozy na najbliższą inflacyjną przyszłość – przedstawione przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego – nie brzmią optymistycznie.

„Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie w sierpniu. CPI prawdopodobnie znajdzie się w okolicach 16,5 proc. To bezpośrednie skutki reorganizacji łańcuchów dostaw oraz związanych z nimi niedoborów materiałów” – twierdzą, a ich stanowisko cytuje Money.pl. Następnie inflacja bazowa powinna zacząć sukcesywnie spadać.

Eksperci z ING Banku Śląskiego zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Wskazują, iż w przypadku inflacji w granicach rekordu problemami stają się wysokie oczekiwania inflacyjne oraz tzw. efekt drugiej rundy (czyli nakręcanie spirali płacowo-cenowej).

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej już wkrótce

Na 7 lipca zostało zaplanowane posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W związku z tym w mediach już rozgorzała dyskusja. Trwają spekulacje co do tego, jakie decyzje RPP podejmie w odniesieniu do wysokości stóp procentowych.

„Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się kolejnej, dziesiątej z rzędu podwyżki, o 75 p. bazowych – do 6,75 proc.” – informuje TVN24 Biznes. Wzrostu o 75 p. bazowych spodziewają się też m.in. ekonomiści z Banku Pekao.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Logika
Logika 02.07.2022, 18:57
Spółka, która miała doprowadzić do powstania polskiej marki samochodów elektrycznych powstała w 2016 r.
W 2019 r. jej prezes zapewniał, że pierwsze auta zjadą z taśm w roku 2022.

Do dziś firma nie dysponuje nawe gruntem pod budowę fabryki!
Podobnych przykładów multum..więc jak ma gospodarka wyglądać?
Jerzy
Jerzy 03.07.2022, 14:24
Pamiętam jak Pinokio Moraski zapowiadał wprowadzenie przedpłat i system argentyński.
Jerzy
Jerzy 03.07.2022, 18:24
To dobrze.
ryba
ryba 02.07.2022, 19:45
mamy też taki twór jak CPK, którego nie ma a jest i kasiorka leci dla dowodzących tym tworem, jest też prom a właściwie jakiś kawałek żelaza już mocno zardzewiały, jest też na mapach kilka obwodnic widmo, elektrownie w Ostrołęce już chyba wyburzono, powstaje 1000 hal widmo, ale za to uśmieszek z ust Pinokia nie znika. Ale jak już wszystko się zawali to wina Tuska Unii Putina i Gowina.
Jarosław! Jarosław!
Jarosław! Jarosław! 02.07.2022, 14:45
Co ten Tusk narobił? Tylu świetnych fachowców z pis pracuje uczciwie na dobro Polaków, a Tusk wprowadza najpierw inflację, a teraz spowolnienie! Przynajmniej tak wynika z wiadomości w TVP
Taka prawda
Taka prawda 03.07.2022, 07:25
Wiadomości TVPIS :,: Tusk bezradny wobec inflacji. Pierwsze pytanie :Jakiej ku.... inflacji!? Za rządów PO-PSL to nie była dwucyfrowa cyfra, lecz jednocyfrowa,lub nawet deflacja.
Nie drukowano banknotów na prawo i lewo, i nie mieliśmy Jastrzębia" w banku.
Fakt
Fakt 02.07.2022, 19:02
prawda jest taka, że Tusk już raz opanował kryzys i inflację. Przeprowadził nas suchą nogą, gdy Europa tonęła. Dziś to PiS ciągnie nas na dno, gdy za Odrą zaczynają wychodzić z infacji. Robią z nas durni każdego dnia!
ryba
ryba 02.07.2022, 19:47
nikomu tam na tobie i innych ludziach nie zależy. Ważna jest władza i etaty dla rodziny na swoim czyli mafii PIS- kasiorka leci a że chleb będzie po 10, benzyna po 10 czy olej już po 10 razem z masłem. kogo to na nowogródzkiej obchodzi. Plebs ma siedzieć w domu
ryba
ryba 02.07.2022, 16:47
hahaha, sami fachowcy w tym pis- czego się nie dotkną to w popiół zamieniają.

Pozostałe