Wzbiera siódma fala? Uśpiony Covid-19 naprawdę wraca

  • 13.07.2022, 14:38
  • News4media
Wzbiera siódma fala? Uśpiony Covid-19 naprawdę wraca iStock
Mamy coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Naukowcy donoszą o pojawieniu się nowego wariantu. Przygaszona pandemia wraca.

Dane są dość ponure, a minister zdrowia coraz częściej pojawia się w mediach. Przez kilka tygodni Adam Niedzielski był prawie nieobecny. Teraz mówi o zbliżającym się powrocie pandemii.

– Jestem daleki od paniki. Liczba zakażeń budzi coraz mniej emocji, bo często są to zwykłe infekcje, nawet bezobjawowe. Odsetek hospitalizacji zdecydowanie zmniejsza się z fali na falę. Coraz rzadsza jest konieczność podłączenia do respiratora: obecnie w Polsce jest poniżej 20 osób pod respiratorem z powodu COVID-19, a 540 chorych jest hospitalizowanych – bagatelizuje Niedzielski w rozmowie z „Wprost”.

Jednak środowe (13 lipca) dane są już inne. Według raportu ministerstwa zdrowia w ubiegłym tygodniu w Polsce pozytywnymi wynikami testów potwierdzono 7569 przypadków zakażenia koronawirusem (w tym 1084 to ponowne zakażenia). W okresie od 7 do 13 lipca z powodu Covid-19 zmarły 2 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 22 osoby.

Te dane wskazują, że dziennie mamy ponad 1000 zakażeń, podczas gdy jeszcze niedawno było ich około 170.

Niedzielski dodał, że jesieni się nie boi. Zapewnia, że jesteśmy dobrze przygotowani do walki z koronawirusem. Jednocześnie seniorom i osobom z obniżona odpornością zaleca noszenie maseczek w pomieszczeniach, gdzie jest dużo ludzi.

Na świecie jednak nastroje nie są tak optymistyczne. Tym bardziej że naukowcy prezentują nowe ustalenia. Światowa Organizacja Zdrowie ostrzega przed wariantem Centaurus, fachowo nazwanym BA.2.75.

Zauważono go w Indiach, a obecnie występuje już w Australii, Kanadzie, USA oraz w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Nie są na razie znane dokładne cechy Centaurusa i nie można stwierdzić, czy jest bardziej szkodliwy od Omikrona. Wiadomo jednak, że jego budowa może dać wirusowi możliwość lepszego omijania naturalnej obrony organizmu, czyli przeciwciał.

Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego profesor Andrzej Fal ma inne niż minister zdrowia nastawienie. Na antenie TVN24 powiedział: – Mam wrażenie, że my trochę zaklinamy rzeczywistość, bo już przeżywaliśmy taką sytuację.

I dodał, że gdy przy poprzednich falach kłopoty miały inne kraje, u nas też panował względny spokój. – Co więcej, wielu naszych rodaków jest w tej chwili na wakacjach w krajach o wysokiej zachorowalności albo planuje za chwilę tam wyjechać – przypomniał.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dobra rada
dobra rada 14.07.2022, 14:16
W razie ataku paniki proszę głęboko oddychać 10 x .Powinno przejść. W razie potrzeby powtórzyć oddechy10 x.
Jerzy
Jerzy 13.07.2022, 17:59
Komuniści od Patoli i Smrodu to sadyści narodu. Następną panikę nakręcają. Bardzo pomocnych udają, pracującym kasę zabierają. Towarzysze z Solidarności dlaczego brak u was złości. W latach 80tych Komunę obaliliście, a tu zamarliście. Gdzie ta idea wolności, czy każdy z was pości. Judasze, za ile srebrników żeście się sprzedali. Jesteście jak ojciec dyrektor na fali. Za rok się to skończy, naród was wykończy. Po wyborach zostanie z was zakalec, a od ludzi otrzymacie środkowy palec.
???
??? 14.07.2022, 07:58
wierszyki jak tego, co latał i rozdawał koło fontanny - ale jak wlazł do władzy robił to, z czym w wierszykach walczył...
!!!
!!! 14.07.2022, 09:20
Masz na myśli radnego Gładkowa?
Zenek A.
Zenek A. 13.07.2022, 17:12
Zapytajcie gdzie był na wakacjach dr Sutek i prof Glutek to będziecie wiedzieć wszystko no prawie wszystko
8 ra  be  z  polinu  ha ha ah
8 ra be z polinu ha ha ah 13.07.2022, 16:19
JA WZIAŁEM JUZ SIÓDMĄ I CZEKAM NA ÓSMĄ co ta szczepionka robi z ludzi stoi mi po niej jak u goryla ha ah ah te małpie dna robi swoje
Taką mamy teraz Polskę
Taką mamy teraz Polskę 13.07.2022, 15:37

Małgorzata Jacyna-Witt zawieszona. Prezes PiS zdecydował
"Pani Małgorzata Witt-Jacyna decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego została w dniu dzisiejszym zawieszona w prawach członka partii. Równocześnie prezes PiS skierował wniosek do rzecznika dyscyplinarnego partii o wszczęcie postępowania w jej sprawie" - poinformował na Twitterze sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. O radnej sejmiku zachodniopomorskiego zrobiło się głośno po serii jej kuriozalnych twitterowych wpisów.

Małgorzata Jacyna-Witt
Małgorzata Jacyna-Witt
Źródło: East News, fot: Marek Szandurski

Radna, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku województwa zachodniopomorskiego, Małgorzata Jacyna-Witt, zamieściła w niedzielę wpis na Twitterze wraz ze swym zdjęciem z pola golfowego.

"Jak tam chłopcy z Platformy Obywatelskiej? Haratacie w pospolitą gałę? No widzicie. A ja, z Prawem i Sprawiedliwością na najlepszym w Polsce polu golfowym i jednym z trzech najlepszych w Europie, haratam sobie w golfa z handicap 13,5 jak Tiger Woods, Barack Obama, Joe Biden Ivanka Trump i jej mąż" - napisała Jacyna-Witt.

Wpis radnej wywołał falę krytyki. "Kiedy snobizm wejdzie za mocno…" – skomentowała znana publicystka Kataryna. "Bo ja jestem elitą, a Pani jest 'pseudoelitą' - zakompleksioną, ale z wysokim mniemaniem o sobie" - odpisała jej Jacyna-Witt.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 13.07.2022, 20:27
JACYNA TO TA CO TE AFERĘ ROZGRYZŁA MIESZKANIOWĄ W SZCZECINIE HA AH AH KABA RET NAWET POSŁA WIECZORKA PRZESŁUCHALI I TYCH NIEZBEDNYCH DLA MIASTA DLATEGO TYLE WILLI POWSTAŁO NA WARSZEWIE I OSOWIE HA HA AH JAK KOMUNALKE PUSCILI W SKARPETACH AH AHA H ELITA HA AHA H
Przezorny
Przezorny 13.07.2022, 15:32
Już zaszczepiłem się piątą dawką aby mieć ciągłość pomiędzy czwartą a szóstą dawką preparatu dwudawkowego.
rozsądnie
rozsądnie 13.07.2022, 18:12
Słusznie staruszku - "na grypę" szczepionki są co roku, więc i to przyjdzie przywyknąć...
5
5 13.07.2022, 15:27
A jakim niby cudem owa "pandemia" przygasła a raczej zgasła w 5 min. z dniem 24.02 ? Kto tym razem "podkłada ogień" ?
rozsądnie
rozsądnie 13.07.2022, 18:13
Prostym "cudem" - zaprzestano w Polsce testowania. Nie mierzymy temperatury - uważasz, że znika gorączka?
tak
tak 13.07.2022, 15:27
I za kilka miesięcy...
Znów klepsydr będzie pełno.
Lidia
Lidia 13.07.2022, 15:22
To było do przewidzenia po tym co zaczęło się dziac w Niemczech.

Pozostałe