Brak cukru na sklepowych półkach. Kryzys czy udany chwyt marketingowy?

  • 21.07.2022, 08:00
  • News4media
Brak cukru na sklepowych półkach. Kryzys czy udany chwyt marketingowy? News4media
W niektórych sklepach wprowadzane są limity na cukier. Można kupić tylko 10 kilogramów na jeden paragon. Pytamy producenta, co z tym cukrem.

Kłopoty zaczęły się już kilkanaście dni temu. Wtedy pojawiły się pierwsze sygnały, że w sklepach sieci Biedronka w okolicach Warszawy nie ma cukru. Klienci zastali puste półki. Firma przyznała, że to kłopoty wynikające ze zmian w systemie logistyki. Przez to nie do każdego sklepu towar dociera na czas.

Potem kłopoty z cukrem pojawiły się w innych regionach Polski i innych sklepach. Ludzie masowo zaczęli wykupywać towar. Półki opustoszały.

W końcu Biedronka wprowadziła limity. – W celu zapewnienia dostępności naszych klientów do jednego z podstawowych produktów, jakim jest cukier, zdecydowaliśmy się wprowadzić od 20 lipca limit sprzedaży tego produktu – wyjaśnił Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

Teraz na jeden paragon można kupić tylko 10 kg cukru.

Na taki sam krok zdecydowały się sklepy sieci Netto oraz Stokrotka.

Z kolei Lidl i Żabka zapewniają, że nie mają żadnego problemu z brakiem towarów.

– Dostawy realizujemy w sposób ciągły do naszych wszystkich 800 sklepów – zapewniła Wirtualnemedia.pl Aleksandra Robaszkiewicz, rzeczniczka Lidla.

Żabka Polska: – Dostrzegając trudną sytuację podażową wynikającą z aktualnej sytuacji geopolitycznej, dywersyfikujemy ofertę, aby skutecznie zapobiegać nawet krótkotrwałym brakom poszczególnych produktów. Pozostajemy także w ciągłym kontakcie z naszymi dostawcami.

- Obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na cukier, będące wynikiem rosnącego skokowo popytu na cukier, który jest reakcją konsumentów na informację o pojawiających się brakach cukru. Biorąc pod uwagę dodatkowo, że jesteśmy w pełni sezonu na przetwory, kiedy zapotrzebowanie na cukier naturalnie jest większe, klienci kupują więcej niż realnie potrzebują. Mamy też sygnały, że cukiernicy przestawili się na cukier z rynku zamiast z hurtowni, z uwagi na niższe ceny detaliczne. Dlatego też, aby zapewnić cukier możliwie szerokiej grupie naszych klientów, 12 lipca wprowadziliśmy limit zakupowy wynoszący do 10 kg cukru na jeden paragon. Obowiązuje on we wszystkich sklepach naszej sieci, do odwołania. Równocześnie dokładamy starań, by cukier był dostępny we wszystkich naszych sklepach i by nie brakowało go dla klientów Netto. Korzystamy z zapasów centralnych, jak również zwiększamy zamówienia u producentów w Polsce, a także nawiązujemy współprace z zagranicznymi dostawcami cukru” – informuje nas Patrycja Kamińska, PR Manager Netto.

Czy to oznacza kryzys?

Czy może jest to sprytny zabieg marketingowy, który ma zwiększyć sprzedaż? Bo gdyby chodziło o realne ograniczenie, sklepy sprzedawałaby 10 kg na osobę, a nie na paragon. Limit na osobę wymaga od klienta większego wysiłku niż w systemie „na paragon”.

O to, co z tym cukrem, zapytaliśmy producenta. Częścią Krajowej Grupy Spożywczej są cukrownie, a grupa dostarcza na polski rynek 40 proc. sprzedawanego cukru. Firma przekonuje, że latem zapotrzebowanie na ten towar jest zawsze większe.

– Nie mamy też problemów z produkcją cukru, ponieważ nie jesteśmy w okresie produkcyjnym. Nowa kampania cukrownicza rozpocznie się we wrześniu. Do tego czasu dostawy ze strony Krajowej Grupy Spożywczej odbywają się płynnie, bez problemów i wszystkie zobowiązania będą zrealizowane zarówno w odniesieniu do sieci handlowych, jak i do zakładów produkcyjnych – za Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KGS.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J.j
J.j 22.07.2022, 22:59
I znowu Polacy dają się oglupić zachodnim sieciom handlowym. Cukru mają w magazynach bardzo dużo i chcą się go pozbyć. Mój syn pracuje w ich magazynie. Jak z papierem toaletowym ha ha
Fakty
Fakty 22.07.2022, 16:57
Hiperinflacja, gospodarka wojenna, brak gazu. węgla, ropy i oferta rządu - zbierajcie .chrust. Do tego covid i brak działań. Nie sprawdzili się w kryzysie. Żeby uniknąć kary za przekręty rozwalili sądownictwo.
jak w Chłopach wojna dworskich z wiejskimi...
jak w Chłopach wojna dworskich z wiejskimi... 22.07.2022, 18:37
Zbierajcie chrust? Po pierwsze cena drewna opałowego poszła ileś razy w górę, po drugie za chrust w lesie też trzeba zapłacić - inaczej możesz dostać mandat albo w skrajnym przypadku więzienie...
gosc
gosc 22.07.2022, 12:23
z maslem bylo tak, ze medialna kampania brakow i cen... po czym ceny wzrosly skokowo i juz sie zatrzymaly. Sporo w takich akcjach jest strategii i marketingu.
seniorka
seniorka 22.07.2022, 07:07
A swoją drogą znowu ten, co miał nadzieję, że Polska to normalny kraj wyszedł... jak zwykle.
Robię przetwory. Bo uwielbiam ten okres.
Ale cukru nie magazynuję.
Chodziłam do sklepu po dwa-trzy kilo, żeby mieć zapas mały, "bo przecież co jak co, ale cukru nie zabraknie"...
A jednak zwyczajem komuny trzeba mieć zapasy.
Jedno to kwestia paniki.
Ale drugie - dlaczego wobec tego nie przyjechały całe ciężarówki wypchane cukrem, żeby zaspokoić popyt?
Tego nie rozumiem - ale może jestem za stara...
Jerzy
Jerzy 22.07.2022, 00:06
I co w tym dziwnego, skutki polityki Patoli i Smrodu widać wszędzie. Do tego jeszcze Solidarność w goleniu frajerów ma się w najlepsze. *** PiS i *** Solidarność.
pis  pedały i sataniści  ah ah ah
pis pedały i sataniści ah ah ah 21.07.2022, 23:57
pomalutku juz na jesieni zobaczycie co te satanistyczne czubki wam wymyślili ha ha ah a juz wiosna to bedzie prawdziwy armagedon ha ah ah
8 ra  be  z  chabad lubawicz  ha ha ah
8 ra be z chabad lubawicz ha ha ah 21.07.2022, 22:12
kiedy te trole z saturna przestana walić propagandę że polin to raj ha ha ah chyba dla zydów ha ah ah
zgr-edo
zgr-edo 21.07.2022, 20:37
Dziadki co głosują na PiS, robią panikę i kupują po 10 kg. Mnie kilogram starcza na kilka miesięcy. To ciekawe, na Ukrainie cukru, paliwa, węgla, gazu nie brakuje chociaż tam wojna.
???
??? 21.07.2022, 21:03
A wiesz, że teraz pora przetworów owocowych? Maliny przetrzymasz miesiąc?
13*52 676  HA AHA H I KA  RA BINEM  HA HA AH
13*52 676 HA AHA H I KA RA BINEM HA HA AH 21.07.2022, 19:54
TO NIE WINA PUTINA TO TYM RAZEM RA MZES SKURCZY BYK UMARŁ A KRYZYS OŻYŁ HA AH AH
wania
wania 21.07.2022, 18:25
Jadę na Białoruś tam jest wszystko.
proszę bardzo
proszę bardzo 21.07.2022, 20:24
To niech Wania zaiwania!
PiS raj
PiS raj 21.07.2022, 18:22


Stało się.Biedronka wprowadza limit na cukier - 10 kg na paragon.
Od dzisiaj. Historia zatoczyła koło.
Lipiec'1976 - kartki na cukier (Gierek)
Lipec'2022 kartki na cukier (Kaczyński)
ja
ja 22.07.2022, 12:39
Szkoda, że nie można zdjęć wklejać bo bym chętnie zobaczył te kartki.
..
.. 21.07.2022, 17:44
Już tyle rzeczy miało zabraknąc a ludzie dają dalej się nabierać. Cukru w sklepach mniej bo ludzie przetwory robią ale jak firmy zrobią szum a ludzie będą kupować bo może zabraknie to dla nich spoko zysk będzie większy bo panika.
Gosodarka wojenna
Gosodarka wojenna 22.07.2022, 17:03
Wegiel, gaz, ropa, cukier, itd. Nawet Izery co miała być na przedpłaty nie ma.
ech...
ech... 21.07.2022, 20:28
Aleś ty durny - jak sam piszesz - ludzie przetwory robią. Owoce z działki nie z marketu - miesiąc nie poleżą - cukier potrzebny teraz. A nie za dwa dni...
ja
ja 22.07.2022, 12:39
Wyzywasz kogoś od durniów, a sam nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Przecież .. właśnie o tym napisał.
ty
ty 22.07.2022, 18:39
Ty za to właśnie zrozumienia nie masz. Wsadź sobie wyjaśnienie "za tydzień przywiozą" - jak komuś owoce zgniją - bo mu potrzebny "tu i teraz"...
oczy wiste
oczy wiste 21.07.2022, 16:03
Kryzys zagląda w oczy
8 RA BE  Z  CHABAD  LUBAWICZ  HA HA AH  KABA  RET
8 RA BE Z CHABAD LUBAWICZ HA HA AH KABA RET 21.07.2022, 15:56

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Gumowiec
Gumowiec 21.07.2022, 15:29
Dobra rada kupujcie gumofilce zima niebawem.
Parówkożerca
Parówkożerca 21.07.2022, 15:28
U nas wykupili musztardę bo podobno brak gorczycy podstawowego surowca. Ludzie ludzie na co czekacie? Z czym parówki będziecie żryć?
Tatko
Tatko 21.07.2022, 15:19
Nie wiem czy wiecie u mnie dziś na obiad kartofle z koperkiem popijane serwatką. Na bogato bo dwa dni nic my nie żarli kołdun przyrósł mi do grzbietu wysłałem więc bachory na pole do sąsiadów to i nakopali wiadro kartofluw
stare czasy wracają....
stare czasy wracają.... 21.07.2022, 13:38
PiS wprowadzi cukier na kartki.Zaczyna się.Potem mięso na kartki,buty na kartki,papierosy,masło,słodycze,wódka itd.
PIS DA  NO I PIS DA  HA HA AH
PIS DA NO I PIS DA HA HA AH 21.07.2022, 15:52
WÓDA NIE BO WSZYSTKA JEST KOSZENA HA HA AH
ja
ja 21.07.2022, 13:58
A później się obudzisz i stwierdzisz, że się zesr...eś. Właśnie przez takie pieprzenie ludzie wariują i wykupują co się da.
bnm
bnm 21.07.2022, 12:06
w intermarchu na gorce jest cala paleta
paletmistrz
paletmistrz 21.07.2022, 18:27
tylko paleta.Bez cukru.
lord
lord 21.07.2022, 13:56
dzieki kupilismy 60 kg :)
jak zwykle
jak zwykle 21.07.2022, 16:15
Ale tams trasznie drogo.
Ech
Ech 21.07.2022, 10:20
Ludzie się nakręcają sami. Chciałam kupić 2 kg cukru do przetworów. I kicha. Ktoś mi odsprzeda?

Pozostałe