Polskie elektrownie wyłączyły swoje bloki. Grozi nam blackout?

  • 22.07.2022, 10:04
  • News4Media
Polskie elektrownie wyłączyły swoje bloki. Grozi nam blackout? iStock
Kilka polskich elektrowni miało nieplanowane wyłączenia bloków energetycznych. Przez problemy z węglem.

Serwis strefainwestorow.pl alarmuje, że do takich sytuacji doszło w elektrowniach: Połaniec, Opole, Kozienice i Turów. Przestój zdarzył się także w Jaworznie. System energetyczny pracuje teraz „na poziomie bliskim do mocy nominalnej to jest 870 MW” – zapewnia spółka Tauron.

Ale serwis RMF24.pl podkreśla, że sytuacja jest trudna, a „system jest na granicy wydolności”.

– Niewykluczone, że pilnie trzeba będzie szukać dostaw prądu z zagranicy – tak było na początku lipca, kiedy rezerwy w pewnym momencie spadły do zera. Powodów tych dzisiejszych, nieplanowanych wyłączeń bloków w elektrowniach jest kilka. Jednym z nich jest brak węgla lub węgiel złej jakości – wyjaśniają dziennikarze. I dodają, że wiele elektrowni jest chłodzonych wodą, a tej w rzekach – z powodu suszy – jest mniej.

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne uspokaja: –  Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, zachowana jest także odpowiednia rezerwa w jednostkach wytwórczych. PSE na bieżąco monitorują pracę KSE, a według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe.

[removed][removed]

Dziś jednak trudno odpowiedzieć na pytanie, co się może zdarzyć nawet w najbliższej przyszłości. Energetyka stawia pytania o możliwy blackout, czyli wyłączanie prądu.

Zaznaczmy, że kłopoty z węglem to efekt wojny w Ukrainie i nałożone embargo na ten surowiec sprowadzany z Rosji. W 2021 r. do Polski trafiło stamtąd ponad 8 mln ton węgla, przy imporcie wynoszącym ok. 12 mln ton.

Dlatego Mateusz Morawiecki polecił spółkom skarbu państwa pilny zakup 4,5 mln ton węgla dla gospodarstw domowych. PGE Paliwa ma zakupić 2,5 mln ton węgla, a Węglokoks 2 mln ton.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wywrot
Wywrot 23.07.2022, 19:26
W dolnej na razie jeszcze węgiel jest ale jak tak dalej miejscowi z Pniewa i Krajnika będą po nocach wynosić to pewnie wnet zabraknie
ZDZISŁAW  MIAŁ
ZDZISŁAW MIAŁ 24.07.2022, 08:50
TO GÓRNICY NIZINNI FEDRUJA Z WAGONÓW
ryba
ryba 22.07.2022, 19:54
to ten nadmiar węgla PISu zasypał całe tory dojazdowe
ciekawe
ciekawe 22.07.2022, 21:56
Skoro pozbyli się Naimskiego, żeby sprzedawać prorosyjskiej firmie polskie "srebra" w postaci kawałka koncernu naftowego - to warto sprawdzić, ilu właścicieli firm handlujących z Rosją powiązanych jest z pisowcami...
Wodorowy autobus
Wodorowy autobus 22.07.2022, 17:11
Rząd Pinokio powinien nadawać komunikaty o stopniu zasilania i wyłączeniach gazu.
cha cha
cha cha 22.07.2022, 20:57
A uwierzyłby ktoś?
UB  WIECZOREK
UB WIECZOREK 22.07.2022, 16:44
ALE ZAGRA WAM WESOŁY ROMEK HA HA AH JUZ TADKA WIDZE W TEJ ROLI HA HA AH https://youtu.be/ilL3dNMcf-A
Jerzy
Jerzy 22.07.2022, 16:00
Anomalie w dostawach węgla? Wielka szkoda! To nie powód by stopować produkcję. Można palić niepotrzebną papierologią, która jest tworzona na potęgę np. w postaci zbędnie powielanych/aktualizowanych instrukcji, masowo nie przestrzeganych przez pracowników i ich przełożonych, które zajmują niepotrzebnie miejsca w składach magazynowych i oddawane są do zniszczenia do firm zewnętrznych. Wykorzystanie jej jako surowca wtórnego w postaci biomasy zmniejszyłoby udział węgla w procesie wspołspalania. A tym samym koszty zniszczenia przez firmy zewnętrzne. Może to niższa jakość standardów procesów wytwórczych, ale dłuższa ich żywotność i większy strumień kasy za gotowość, której nadwyżki można spożytkować w późniejszych terminach w czasie zmian koniunktury rynkowej. Najsilniejszy i sprytniejszy zarabia, nawet podczas kryzysu, a nie czeka z założonymi rękoma na cud i budzi się później z ręką w nocniku, robiąc kupę w kabinie nr 3.
zgr-edo
zgr-edo 22.07.2022, 14:33
' Zaznaczmy, że kłopoty z węglem to efekt wojny w Ukrainie i nałożone embargo na ten surowiec sprowadzany z Rosji.'
-- Rząd robi z Polaków idiotów ! Polska nie prowadzi wojny z Rosją, nie jesteśmy w sojuszu militarnym ani gospodarczym z Ukrainą, ale to PiS wyszedł przed szereg w Unii Europejskiej i bez zabezpieczenia składów węglem w Polsce ogłosił embargo na węgiel z Rosji. Teraz chcecie zwalić winę na wojnę w obcym kraju, a nie na własną głupotę ?
Jestem ciekaw skąd Ukraina ma węgiel, gaz i ropę skoro nie mają dostaw z Rosji ? Czyżby to rząd Polski dostarczał im surowce, kosztem naszego społeczeństwa. Cukru nie ma w sklepach, bo ponoć wykupują go przedsiębiorstwa, tylko jakie, bo wszyscy wiedzą, że firmy zaopatrują się w hurtowniach, ewentualnie w Macro. Czyżby to były firmy ukraińskie , a rząd pali głupa, że nic nie wie, aby nie robić paniki ? w mojej okolicy cukru nie ma, ani w Kauflandzie, Netto, Biedronce, Lidlu. Ludzie faktycznie wykupują po 10 kg jak jest tylko dostawa, ale to nie jest spowodowane robieniem przetworów, bo w zeszłym roku też robili, a cukru w sklepach nie brakowało.
Wróżka
Wróżka 22.07.2022, 13:59
Bandyci, którzy zdewastowali lasy w Polsce, teraz pewnie zaczną ciąć wprost do pieców elektrowni, ..bo w kraju, w którym węgla miało być na 200 lat, zabrakło go po kilku latach rządów PIS
Taka prawda
Taka prawda 22.07.2022, 13:50
PO chciała sprzedać Lotos, sprzedał PiS - wina PO.
PO chciała zamykać kopalnie, zamknął PiS - wina PO.
Czy PiS odpowiada za cokolwiek? Siedem lat rządzą !!! . I niech nie mówuą że UE kazała ..bo UE kazała też zlikwidować Izbę Dyscyplinarną
Zlikwidowali.??!! Nie... bo dyktatura będzie zawsze miała problem z praworządnością i demokracją.
lokalnie
lokalnie 22.07.2022, 14:55
To całkiem jak w Gryfinie. Obecne szkodniki rządzą 7 lat, ale za nic nie odpowiadają. Wszystko wina Piłata
Jak Kuba Bogu ....
Jak Kuba Bogu .... 22.07.2022, 13:42
Ostatnim razem..,kiedy brakło prądu Niemcy nam go użyczyły....Ale za to opluwanie, wieczne szczucie przez PiS przeciw nim......pokazlbym cztery litery Pispolsce na ich miejscu.
rfa
rfa 23.07.2022, 18:27
użyczyły a i owszem, tylko sprawdź w jakiej cenie
pisia gospodarka
pisia gospodarka 23.07.2022, 23:53
A co miały za darmo dać? Wystarczy, że Naimski wybudował gazociąg a Morawiecki obraził Norwegów i mamy rurę bez... gazu...
Aras
Aras 22.07.2022, 13:32
Czego się nie dotkną to sp....la taki ich urok. Tylko kiedy ludzie na oczy przejrzą


............
............ 22.07.2022, 10:48
Trzeba budować spalarnie śmieci.Spalarnia śmieci to też elektrownia w której pali się nie węglem a śmieciami.Taka mała Holandia nie ma w ogóle wysypisk,za to ma pełno spalarni śmieci.
nieJa
nieJa 22.07.2022, 10:43
co nam jeszcze zafunduje PIS z Jarosławem I Wspaniałym.co jeszcze zostało do spieprzenia .Już prawie nic.Okazuje sie ,że restrykcje nałozone na Rosję walnęły w UE.Zrobię babci na złość i wyjdę na mróz bez czapki
a jednak