Wykorzystują bon turystyczny

  • 23.07.2022, 10:23
  • Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego
Wykorzystują bon turystyczny
W Zachodniopomorskiem podmioty turystyczne odebrały prawie 550 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę niemal 394 mln złotych. To trzeci wynik w kraju po województwach małopolskim i pomorskim.

Na ok. 177 tys. bonów, które przygotowano w regionie, rodzice aktywowali 135 tysięcy. Pozostały do uruchomienia prawie 42 tysiące. Suma płatności przy ich użyciu, dokonanych przez mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, przekroczyła 89 mln złotych.

W Zachodniopomorskiem u ponad 5,1 tys. podmiotów można płacić bonem turystycznym. Do tej pory odebrały one niemal 550 tys. płatności, w łącznej wysokości ok. 394 mln złotych. W całym kraju przeszło 31 tys. firm i instytucji z branży turystycznej obsługuje bon.

 

Rodzice, którzy nie wykorzystali bonu, mogą to zrobić do końca września 2022 roku.

Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik - grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin.

Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500+ do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego.

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im „500+”.

Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Odgrzewane kotlety
Odgrzewane kotlety 23.07.2022, 14:05
Bon wprowadzony był podczas wyborów prezydenckich, miał chyba być cykliczny już wtedy większość osób wykorzystała i to był dobry pomysł jo nie był marnotrawiiny jest celowany w możliwość wyjazdu dla dzieci, nastąpił covid i był przedłużany ale 1 edycja dla osób które nie wykorzystały, niestety edycja powinna być odnawialna a nie 3 rok chwaluć się czymś co było i się skończyło, tak samo opcją 3000, niektóre domy mają podlączoną sieć gazową, ciepłowniczą oraz oczywiście piec na przyklad na paliwo stałe węgiel....Ta pomoc nie jest dla wszystkich ponieważ inne osoby też muszą ponieść kosztybbardzo wysokie ogrzewania na przykład ogrzanie domu z sieci miejskiej przy silnych mrozach to ponad 1000 zł miesięcznie, jak ktoś dogrzewa się grzejnikami elektrycznymi ponosi wysokie koszty za prąd tak samo mieszakńcy bloków koszty nergi wzrosną ciepla i tym samym dowiedzą się na koniec sezonu grzewczego ile trzeba doplacić to powinna być pomoc dla wszystkich gospodarst, gdzie każdy mógłby wykorzystać te 3000 na doplaty w tych trudnych miesiącach a tak to znowu idzie w grupę ko kretnych osób....Ponowić edycję bonu turystycznego na 700 przedsiębiorcy wówczas też mogą zarobić na sezonie turystycznym...

Pozostałe