Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otrzymał prestiżową nagrodę od NASA

Alexander Poplavsky opracował rozwiązanie, które pomoże w precyzyjnym przewidywaniu wstrząsów i zgarnął 15 tys. dolarów.
Otrzymał prestiżową nagrodę od NASA

Autor: NASA / materiały prasowe

Szansa dla młodych inżynierów

Inżynierowie z Międzynarodowej Agencji Kosmicznej stale prowadzą badania dotyczące rewolucyjnych ulepszeń statków kosmicznych. Co jakiś czas dają też szansę młodym naukowcom. Taką inicjatywą były międzynarodowe zawody, które w imieniu NASA i we współpracy z rządową agencją konsultingową LMI przeprowadził zespół Freelancer.com.

„Jesteśmy dumni, że możemy nagrodzić cztery wysokiej jakości zgłoszenia, które mogą pomóc NASA w przewidywaniu rozprzestrzeniania się wstrząsów (na statkach kosmicznych – przyp. red.). Zwycięzcy tego konkursu są kolejnym przykładem tego, jak nasze wyzwania przyciągają światowej klasy ekspertów z różnych dziedzin i branż” – powiadomił Matt Barrie, dyrektor generalny Freelancer.com.

Krakowianin w czołówce

Na II miejscu w międzynarodowym konkursie Aftershock: NASA Shock Propagation Prediction Challenge znalazło się rozwiązanie, które zaproponował Alexander Poplavsky z Krakowa. Młody naukowiec przedstawił projekt z zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego. Te, właściwie skonfigurowane, bazując na danych lokalizacyjnych oraz informacjach z pozostałych czujników, są w stanie „przewidywać” widma przyspieszenia statku kosmicznego.

„Podstawowym algorytmem w projekcie jest gradient boosting, który wykazał najlepsze wyniki przewidywania dla różnych zbiorów danych. Przewiduje on wystąpienie wstrząsów i podobnych problemów podczas lotu statku kosmicznego” – czytamy w serwisie GeekWeek.

Nie tylko Poplavsky

NASA nie po raz pierwszy wyróżnia bądź nagradza rozwiązania, które dotarły do niej z Kraju nad Wisłą. Studenci z Politechniki Poznańskiej np. stworzyli program komputerowy pozwalający przewidywać, gdzie i kiedy nastąpi zakwit sinic. Doceniono ich w konkursie Space Apps Challenge zorganizowanym przez Międzynarodową Agencję Kosmiczną. Agencja doceniła także m.in. pracę polskiego fotografa Łukasza Żaka, który uwiecznił zachwycający obraz nieba.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
SIEDLISKO JEST ICH NA MAŁOPOLSKIEJ 15 W SZCECINIE 1+5=6 SATURN ONI SA Z SATURNA HA HA AH 27.07.2022 09:18
za mnie na forum czasem piszą sza RA ki te co lubia do s RA ki I RYP TYLIANIE Z SLD SATANISCI LUBIA DODOPY teraz PIS PEDALSTWO I SATANIZM

AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 24.07.2022 11:20
NA ZIEMI SYF ALE WALKA TRWA W KOSMOSIE HA HA AH KABA RET

Jowisz 24.07.2022 15:50
Komentarz usunięty

lorentz RA BE HA AH AAH 24.07.2022 09:07
KOPERNIK BYŁA KOBIETĄ raz on był kobietą a innymi razy jego mistrz ha ah ah mikołaj wódka z kwidzyna ha ha ah

Ziomal z czworaków 24.07.2022 06:12
Czy to prawda że Knagulec został wystrzelony w kosmos?

KOPERNIK TO MA SS ON 23.07.2022 22:31
Komentarz zablokowany

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama