Szerzy się złodziejstwo w sklepach. Kradzieżom winna nie tylko drożyzna

  • 26.07.2022, 11:50
  • News4Media
Szerzy się złodziejstwo w sklepach. Kradzieżom winna nie tylko drożyzna iStock
Falę kradzieży napędza nie tylko inflacja. Złodziejom sprzyjają także nowe rozwiązania techniczne w sklepach i zmiany w prawie.

Garść danych. Od stycznia do września 2021 r. w statystykach policji odnotowano o prawie 21 proc. więcej przestępstw i o 6 proc. więcej wykroczeń niż rok wcześniej. Mowa o kradzieżach sklepowych, których było 18 356. Dane za bieżący rok nie są optymistyczne. W ciągu sześciu miesięcy było aż 17 219 kradzieży. To 28 proc. więcej niż rok wcześniej. A wszystko wskazuje na to, że liczby będą tylko rosły.

- Drożyzna sprzyja przestępczości, także sklepowej. Oczywiście nie sposób przewidzieć konkretnego wskaźnika, ale wzrost kradzieży jest nadal pewny. Ochrona kosztuje, a pieniędzy brakuje i tracą one wartość. Do tego obniża się próg społecznego przyzwolenia na kradzież. Jest dość powszechny pogląd, że biedny też ma prawo żyć, tym bardziej gdy pracuje i nie ma na życie, bo np. oszczędza na zimę, tj. na prąd i ogrzewanie – komentował niedawno dr Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Zmiany widać gołym okiem. O ile zabezpieczenia przed złodziejami zakładano tylko na ubrania czy na drobną elektronikę, to teraz tego rodzaju środki są stosowane w przypadku masła.  – W sieci Kaufland korzystamy z zabezpieczeń, które mają zapobiec kradzieży danych grup produktowych. Część artykułów wyznaczonych do zabezpieczenia jest ustalana centralnie. Ponadto – w zależności od potrzeb – w wybranym sklepie systemem antykradzieżowym mogą zostać objęte produkty wskazane przez menedżera marketu. W przypadku próby kradzieży, gdy klient przekracza bramkę, zabezpieczenie uruchamia sygnał alarmujący pracowników marketu – wyjaśniała Maja Szewczyk z Działu Komunikacji Korporacyjnej sklepów Kaufland.

Ale nie tylko drożyzna sprawia, że rozmiar złodziejstwa jest większy. Zachęcają do tego także pewne rozwiązania techniczne. To np. kasy samoobsługowe.

– Porównując sklepy ze stałymi kasami samoobsługowymi i bez nich, badania opracowane przez Efficient Consumer Response (ECR) wykazały, że sklepy ze stałymi kasami samoobsługowymi miały wyższy poziom strat, a niektóre studia przypadków w branży spożywczej odnotowały straty na poziomie od 33 proc. do nawet 147 proc. Nie od dziś wiadomo, że stosowanie kas samoobsługowych w handlu detalicznym bezpośrednio skutkuje zwiększeniem kradzieży, a pandemia tylko nasiliła to zjawisko – ocenia w wywiadzie dla serwisu wiadomoscihandlowe.pl Ewa Pytkowska, szefowa polskiego oddziału firmy Checkpoint Systems.

Trzeba też dodać, że zmienia się kwota, od której mowa jest o kradzieży. Teraz to 500 zł (poniżej tego to wykroczenie), ale Sejm właśnie przyjął nowelizację Kodeksu karnego, co ma przesunąć granicę do 800 złotych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ryba
ryba 26.07.2022, 20:01
a zaraz Ziobro będzie zamykał w pudle 10 latków. Najlepsze , że to będą osoby wychowane przez elity PIS .
Weronika
Weronika 26.07.2022, 16:13
problem jest w tym że ceny wszystkiego wzrosły. Za mieszkanie w zeszłym roku (kredyt) płaciłam 1200zł miesięcznie teraz 1600( ok nie jest tak źle) ale czynsz z 400zł wzrósł do 600 ( a to kolejne 200zł) za prąd, wodę, gaz i ciepło w zeszłym roku miałam odpowiednio (miesięcznie) 80zł, 60zł,40, 100zł w tym 120,89,60 i 150zł. wzrosły też ceny paliwa i żywności a wypłata od zeszłego roku nic nie wzrosła. Nawet nam w biedronce zabrali wszystkie premie. tzn dali nie możliwe do zrobienia progi premiowe których nie robiliśmy nawet w najlepszych miesiącach ( utarg). I tak w zeszłym roku miałam średnio 3300w przelewie w tym 2900 a koszty wzrosły. Nie dziwi mnie to że kradną.
ile?
ile? 26.07.2022, 17:39
Podwyżke w Biedronce mieliście przecież w grudniu.
cóż
cóż 26.07.2022, 13:13
Taaa, katolickie wychowanie.
Jerzy
Jerzy 26.07.2022, 14:29
Przykład idzie z góry, a dodatki rządowe odbijają się w inflacji (złodziejskiego podatku) cenowej produktów i realnym spadku wartości pracy każdego pracownika. Aktualizacja jednego z przykazań powinna brzmieć: " nie kradnij, rząd nie lubi konkurencji".
odlecieli?
odlecieli? 26.07.2022, 12:33
Pisie państwo - co ich obchodzi, że dla małego sklepiku kilka kradzieży po 300 złotych to duży problem?
Już nie mówiąc, że kradzież emerytowi 800 złotych to nie będzie przestępstwo?
No tak, jak się dostaje kilkadziesiąt procent podwyżki jak posłowie i ministrowie, to co tam takie "drobne"...
Ryba
Ryba 26.07.2022, 12:27
Policja go szuka zgwacil dziewczynke https://www.igryfino.pl/wiadom… pomozecie?
no cóż
no cóż 26.07.2022, 12:20
Ryby psują się od głowy. Góra daje przykład.

Pozostałe