Będzie obowiązek izolacji. Nie chodzi tu jednak o COVID-19

  • 29.07.2022, 10:40
  • News4Media
Będzie obowiązek izolacji. Nie chodzi tu jednak o COVID-19 iStock
Z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia wynika, że wkrótce izolacji będą mogli spodziewać się pacjenci, u których wykryto lub podejrzewa się zakażenie małpią ospą.

Od izolacji do izolacji

Wielu z nas nie zdążyło jeszcze zapomnieć o obowiązku izolacji dla osób zakażonych koronawirusem. Okazuje się, że rozpowszechniająca się od niedawna na świecie małpia ospa stanowi na tyle duże zagrożenie, że rządzący postanowili teraz objąć zakażonych tym wirusem podobnym obowiązkiem. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji umieszczono już stosowny projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

„Obowiązkowej izolacji w warunkach domowych podlegają osoby, u których stwierdzono zakażenie wywołane wirusem ospy małpiej lub zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem ospy małpiej lub podejrzenie zakażenia lub zachorowania, wobec których lekarz lub felczer nie postanowił o obowiązkowej hospitalizacji. O zakończeniu izolacji w warunkach domowych postanawia lekarz lub felczer po odbyciu konsultacji z pacjentem, w tym w formie teleporady, nie wcześniej niż w 21 dobie odbywania tej izolacji, a jeżeli pacjent nie ma objawów choroby ospy małpiej – nie wcześniej niż w 14 dobie” – czytamy w dokumencie z 28 lipca.

Projekt skierowany został do publicznych konsultacji, a ze względu na jak najszybsze opanowanie zagrożenia związanego z małpią ospą, czas na zgłaszanie uwag to tylko 3 dni. Według informacji przekazanych w środę przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, w Polsce odnotowano już ponad 50 przypadków choroby. Większość pacjentów znajduje się pod opieką szpitalną.

Czym jest małpia ospa?

Objawami może przypominać grypę lub przeziębienie. Pacjenci mogą odczuwać m.in. bóle mięśni i głowy, dreszcze, nadmierne zmęczenie. Początkowo na skórze pojawia się wysypka, która z czasem zamienia się w większe owrzodzenia. Chorobie może towarzyszyć również gorączka.

„Wirus ospy małpiej to ortopokswirus, łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej w 1980 r. Nosicielami są afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp i inne. Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła” – opisywał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PLUTONOWY  BACZNOŚC HA HA AH
PLUTONOWY BACZNOŚC HA HA AH 30.07.2022, 00:55
A CO NA TO PLUTONOWY DYRCZ PS TERAZ PUŁKOWNIK KTO CI KMIOCIE TO DAŁ HA HA AH
UB   KRAKOWIAK
UB KRAKOWIAK 30.07.2022, 02:11
DYRCZ WZYWAM CIE NA TĘ CIOTĘ DYRKACZA HA HA AH ZAGRANY SŁOWMI I NAZWISKAMI HAHAAH
KTO ZAŁAPIE  MAŁPIĄ OSPE  HA HA AH OTO JET  PYTANIE  HA AH AH
KTO ZAŁAPIE MAŁPIĄ OSPE HA HA AH OTO JET PYTANIE HA AH AH 30.07.2022, 00:36
PLANETA MAŁP HA AH AH IZOLACJA NIEWYGODNYCH HA HA AH
Zenek
Zenek 29.07.2022, 13:00
Nie będę komentował dopóki dr SUTEK iprof GLUTEK się nie wypowie

Pozostałe