Startuje Tour de Pologne 2022. Trasa, gwiazdy kolarstwa i przesłanie

  • 29.07.2022, 12:45
  • News4Media
Startuje Tour de Pologne 2022. Trasa, gwiazdy kolarstwa i przesłanie Szymon Gruchalski, TdP
Nie do końca było wiadomo, czy w tym roku uda się zorganizować ten wielki wyścig. Nie było pewne też, jaką trasą pojadą zawodnicy. Ale wszystko się udało, i w sobotę startuje 79. Tour de Pologne.

Ten wyścig nie znajduje się jedynie w kręgu zainteresowań polskich kibiców kolarstwa. Tour de Pologne to impreza światowej marki, na którą stawiają się najlepsi zawodnicy globu. W sobotę zaczną ściganie.

Ale nie do końca było wiadomo, czy imprezę uda się zorganizować. Znak zapytania stawiał COVID-19 i brano pod uwagę, że jeżeli pandemia wróci, to ze ścigania nic nie wyjdzie. Kolejna wątpliwość dotyczyła trasy. Organizatorzy postawili na tereny wschodniej Polski. Od razu pojawiało się pytanie o bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie.

– Zastanawialiśmy się długo nad określeniem trasy, czy nie za blisko granicy, ale po dogłębnej analizie zdecydowaliśmy się jej nie zmieniać. Rozmawialiśmy szczególnie z włodarzami miast i województw, którzy wręcz prosili, by wyścig się u nich odbył, by ludziom pokazać taką normalność, że wszystko dzieje się dobrze i by dać trochę dobrej energii. Także dlatego, by Tour de Pologne pokazał na świecie, że w Polsce jest bezpiecznie, że można do Polski przyjeżdżać – mówi serwisowi sport.pl Czesław Lang, znakomity kolarz i twarz TdP.

Dodaje, że wyścig ma znacznie promocyjne. Przez wojnę miejscowa turystyka mocno ucierpiała, a relacje telewizyjne mają pokazać, że to teren bezpieczny, piękny, gdzie warto przyjechać.

TdP 2022 - etapy

Ale do rzeczy, przecież mowa nie o turystyce, tylko o wielkich sportowych emocjach. Kolarze wystartują 30 lipca z Kielc. Pierwszy etap ścigania zakończą w centrum Lublina. Następnego dnia wyruszą ponownie, tym razem z Chełma. Wyścig będzie miał siedem etapów.

  • Etap pierwszy – Kielce – Lublin
  • Etap drugi – Chełm – Zamość
  • Etap trzeci – Kraśnik – Przemyśl
  • Etap czwarty – Lesko - Sanok  
  • Etap piąty – Łańcut – Rzeszów
  • Etap szósty – Szaflary – Rusinki
  • Etap siódmy – Valsir – Kraków

Ostatni etap rozpocznie się pod siedzibą firmy Valsir w Skawinie, a żeby dojechać do Krakowa i zameldować się na mecie, zawodnicy muszą pokonać 180 km.

Wyścig, emocje, kibice – to się kocha w TdP, ale nie byłoby tego bez gwiazd. W Tour de Pologne wystartują 23 ekipy. W większości to kolarska elita cyklu World Tour.

TdP 222 - gwiazdy

Wśród gwiazd trzeba wymienić Michała Kwiatkowskiego, który jednak nie pojedzie w polskiej grupie, tylko będzie reprezentował INEOS Grenadiers. Czy w tym roku Kwiatkowski zachwyci? Trudno orzec, bo zawodnik ostatnio leczył kontuzję i nie wiadomo, czy już może walczyć na najwyższym poziomie.

Kibice na pewno będą śledzić jazdę Koena Bouwmana. To 28-latek z zespołu Jumbo-Visma. Ma za sobą udany sezon, bo np. wygrał klasyfikację górską Giro dItalia. W zespole INEOS jedzie też mistrz olimpijski z Tokio, Richard Carapaz. Ekwadorczyk w 2019 wygrał Giro d’Italia.

Gwiazdą jest też Mark Cavendish z Quick-Step Alpha Vinyl Team, któremu do grona ponad 160 zwycięstw nadal brakuje lauru z tdP.

Polacy w TdP

Nasz zespół stanowią: Jakub Kaczmarek, Marcin Budziński, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Jakub Murias. To zawodnicy z sukcesami na koncie, ale liderem naszych będzie pewnie Stanisław Aniołkowski. 25-latek ściga się w belgijskiej drużynie Bingoal Pauwels Sauces WB, a w tym sezonie był czwarty w  wyścigu Clasica de Almeira. Na koncie ma także wygrane w Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Być może podczas TdP, chociaż będzie to trudne, sięgnie po wysokie miejsce.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nieJa
nieJa 03.08.2022, 13:24
co to za wyścig .pamiętacie Wyścig Pokoju?Cała Polska zamierała
Brak emocji
Brak emocji 30.07.2022, 02:55
Ani Majka, ani Kwiatkosiu ani nawet Bodnar. A Patryk Malecki zaginął czy się zapił ? Może jaki Duńczyk albo Karapaz

Pozostałe