Podręczniki szkolne nie dotrą na czas? Problemy na rynku papierniczym

  • 01.08.2022, 14:54
  • News4Media
Podręczniki szkolne nie dotrą na czas? Problemy na rynku papierniczym iStock
Rosnące koszty i utrudnione dostawy przekładają się na podwyżki cen niemal w każdej gałęzi przemysłu. Problem ten dotknął również rynek papierniczy.

Jak informuje w swojej publikacji Portal Samorządowy, problemy z dostępnością papieru odczuwalne są już na całym świecie, również w Polsce. Wkrótce kryzys ten może odbić się też na podręcznikach szkolnych.

„Wydawcy borykają się z dramatycznymi brakami papieru. Z tego względu prosimy o składanie zamówień do 15 sierpnia. Księgarnia nie gwarantuje, że zamówienia złożone po 15 sierpnia 2022 r. będzie mogła zrealizować terminowo. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie uzależniona od terminów dodruków (koniec września)” – przytaczają autorzy publikacji niepokojący wpis jednej z poznańskich podstawówek.

Dostępność papieru ma być zagrożona m.in. przez ceny surowca drzewnego, chemikaliów do produkcji celulozy i energii elektrycznej. W Polsce dodatkową barierą jest monopol Lasów Państwowych na ten surowiec – to publiczna spółka decyduje o jego dostawach i cenach. Nie bez znaczenia jest również wpływ pandemii, która doprowadziła do zerwania łańcuchów dostaw.

- Na rynku brakuje niektórych rodzajów papieru, papiernie i drukarnie, z którymi współpracujemy, sygnalizują nam to już od pewnego czasu. Dodatkowo ceny papieru na rynku są z dnia na dzień coraz wyższe – potwierdza Portalowi Samorządowemu Marta Brzezińska z wydawnictwa MAC Edukacja.

Dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty Marek Pleśniar przyznaje w rozmowie z dziennikarzami, że problem jest mu znany. Sezon urlopowy dyrektorów szkół sprawia jednak, że temat nie został jeszcze poruszony na szerszą skalę. Uspokaja jednak, że jeśli podręczniki nie dotrą do uczniów na czas, nauczyciele będą zdolni do prowadzenia zajęć bez ich pomocy.

- Jedyne co będziemy mogli zrobić z ewentualnym brakiem podręczników, to przygotowanie szkół na prowadzenie zajęć bez nich - przynajmniej tymczasowo. Podręczniki nie są potrzebne do tego, żeby uczyć i bez paniki można przetrwać opóźnienia – wyjaśnia.

W związku ze wzrostem cen surowca wyższych cen mogą spodziewać się również rodzice, którzy już wkrótce będą zaopatrywać dzieci na nowy rok szkolny. Podrożeć mogą m.in. zeszyty czy bloki rysunkowe.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Z dnia na dzień
Z dnia na dzień 02.08.2022, 01:31
Narastają braki w sklepach i w hurcie.
nieJa
nieJa 04.08.2022, 11:01
Kaczyński co nie złapiesz to spieprzysz.Oj rozliczą cie rozliczą.
Jerzy
Jerzy 01.08.2022, 22:36
Fala pandemii się zbliża, a rząd już ubliża. Papirus już jest zajęty, pod kopertowe wynajęty..
POLIN W  RUINIE  HA HA AH
POLIN W RUINIE HA HA AH 01.08.2022, 20:40
NBP NARODOWY BANK POLIŃCZYKÓW TAK DRUKUJE SZMAL ŻE PAPIERU BRAKŁO NA PODRĘCZNIKI AH AHA H A I DREWNO WALI DO CHIN HA AH AH KTO WYKARMI TYCH UKRAIŃCÓW CZY POLSKIE LASY WYTRZYMAJĄ HA AH AH
stówa
stówa 01.08.2022, 19:48
To jeszcze mały pikuś
Wyduszą nas piź ******
Wyduszą nas piź ****** 01.08.2022, 18:18
Chaos, chaos, chaos. Nie ma cukru albo limitowany, nie ma węgla albo ceny czarnorynkowe, nie ma zachodnich chemikalii ot, jak choćby Domestosa, nie ma nawozów sztucznych o z braku gazu przerwano produkcję. To nieudolność żeby w Polsce brakowało cukru i węgla.
Wafel
Wafel 01.08.2022, 16:48
Dlaczego mnie to nie dziwi, jeszcze niech szkoły pozamykają i dzieciaki zostawią w domach bez podręczników.

Pozostałe