Atak na obóz jeniecki. Rosja oskarża Ukrainę

 • 01.08.2022, 13:30
 • News4Media
Atak na obóz jeniecki. Rosja oskarża Ukrainę Screen Facebook Po ataku na obóz jeniecki
Strona ukraińska stanowczo zaprzecza, żeby doszło do rakietowego ataku na obóz we wsi Ołeniwka. Wskazuje na to, że doszło tam o zamachu.

Kolonia karna nr 120. To formalna, rosyjska nazwa obozu we wsi Ołeniwka. Znajduje się ona w tzw. Donieckiej Republice Ludowej. To część Ukrainy, którą zbrojnie zajęła Rosja i nadal ma nad nią kontrolę.

Kilka dni temu doszło tam do wybuchu. Zginęło 40 osób a 130 zostało rannych. W obozie przebywali m.in. żołnierze ukraińskiego batalionu Azow, który bronił Mariupola, a potem zostali wzięci do niewoli.

Od razu po wybuchu Rosja zaczęła oskarżać o atak Ukrainę. Według rosyjskiej propagandy ataku dokonano amerykańskimi rakietami HIMARS. To broń dostarczona przez USA, która zadaje Rosjanom potężne straty. Dlatego agresorowi może bardzo zależeć na pokazaniu, że zagraniczny sprzęt służy do zabijania jeńców. Może to być też próba zniechęcenia zachodu do dalszego wspierania Ukrainy.

Na odpowiedź Ukrainy nie trzeba było długo czekać. – Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały celowego ostrzału artyleryjskiego zakładu karnego we wsi Ołeniwka w obwodzie donieckim, gdzie przetrzymywani byli w szczególności więźniowie ukraińscy – podał Sztab Generalny ukraińskiej armii i dodał:  - W ten sposób okupanci rosyjscy realizują swoje zbrodnicze cele — oskarżanie Ukrainy o popełnienie zbrodni wojennych, a także ukrywanie tortur jeńców i egzekucji, które wykonywali tam na rozkaz administracji okupacyjnej i dowództwa Rosji na czasowo okupowanym terytorium obwodu donieckiego.

Teraz Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy analizując zdjęcia satelitarne ocenia, że w obozie doszło do „wybuchu termobarycznego”. To zdaniem polityka dowód na zamach, a nie na ostrzał.

Zgodnie z Ukraińskimi podejrzeniami przed wybuchem więźniów przeniesiono do innego budynku. Zachodni eksperci porównując zdjęcia satelitarne zauważają także, że raz widać na nich ziemne wykopy, a raz ich nie ma. To może świadczyć o masowych grobach.

Jak podaje „New York Times” w obozie dochodziło do tortur. Więźniowie mieli być bici metalowymi rurkami czy łańcuchami.

Rosja nie dopuszcza do obozu Czerwonego Krzyża.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

onr
onr 02.08.2022, 12:15

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

beria
beria 02.08.2022, 00:04
marijjetta ty banderowska bladzio kłamstwa wypisujesz na polskim forum na rozkaz żyda żałosnego komika który smieszek stracił od kilku miesięcy bo wie że grupa wagnera wykastruje go jak zdechłego kota zamilcz głupia k.u.r.w.o
nieJa
nieJa 03.08.2022, 05:32
coś ostatnio modny ten wybuch "termobaryczny" czy to taka sama lipa jak z tutką ?Ja nie wierzę żadnej ze stron.Rosjanie to bestie z nożem w zębach a Ukraińcy czyści jak aniołki .Polacy znają tą czystość aż za dobrze
tip
tip 01.08.2022, 20:14
Rosjanie gonią resztkami sił i staja się coraz bardziej bezwzględni z bezradności.
i ka rabinem wie tak idioci kolbą 8 ra be z chabad lubawicz
i ka rabinem wie tak idioci kolbą 8 ra be z chabad lubawicz 01.08.2022, 19:33
satanisci już się sami wybijają za dużo syfu by wyszło ha ah ah
8 ra be z chabad lubawicz
8 ra be z chabad lubawicz 01.08.2022, 18:17
sataniści juz się sami wybijaja ha ha ah kaba ret
to są mordercy kremlowscy!
to są mordercy kremlowscy! 01.08.2022, 14:19
Brak dopuszczenia Czerwonego Krzyża.
Brak nagrań rzekomej rakiety (skoro wiedzą nawet jaki typ rakiety - to gdzie ona)?
Brak dowodów.
A jak się doda inne kłamstwa propagandy, taktykę zrzucania winy - choćby jak w przypadku zestrzelenia holenderskiego samolotu pasażerskiego przez "zielone ludziki" - to sprawa jest jasna.
Gdyby mieli jakieś dowody - przedstawiliby je od razu...

Pozostałe