Węgiel, pellet, olej grzewczy. Kiedy dopłaty?

  • 04.08.2022, 08:00
  • News4media
Węgiel, pellet, olej grzewczy. Kiedy dopłaty? iStock
W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają osoby używające do ogrzewania domów węgla. Sejm kolejnymi dopłatami ma zająć się jeszcze w czasie wakacji.

Ustawa, która wprowadza dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł na gospodarstwo domowe, jest już w Senacie. Jeżeli politycy nie wprowadzą do nich zmian, to zaraz po przyjęciu dokument trafi na biurko prezydenta. Jego podpis sprawi, że ustawa będzie mogła zostać opublikowana i wejść w życie dzień później. Trudno jest dziś podać konkretną datę, ale na pewno pieniądze z dodatku zostaną wypłacone wcześniej niż dopłaty do innych paliw.

Ale po kolei. Dopłaty to odpowiedź na rosnące ceny węgla, pelletu, gazu czy oleju grzewczego. Tylko, że tych trzech pozycji w ustawie znajdującej się w Senacie nie ma. Dlatego rząd przygotowuje nową.

- Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki - powiedział Mateusz Morawiecki, a Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska później dodała: - Mamy teraz te kilka tygodni, żeby to dobrze wypracować i skierować już potem gotowe i dojrzałe do prac parlamentarnych po tych wakacjach parlamentarnych.

To oznacza, że szybko dopłat do innego niż węgiel opału nie będzie. Nie wiadomo też w jakiej miałyby być wysokości.

Kolejny problem to ciepłownie. Dopłaty do węgla obejmą gospodarstwa domowe i bez nich będą musiały sobie poradzić np. spółdzielnie mieszkaniowe. Ale to też ma się zmienić. Do systemu dopłat mają być włączeni klienci instytucjonalni.

- Kiedy to nastąpi? Nie wiem. Jest już podobno gotowy projekt w rządzie – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, Ryszard Terlecki.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ważne
ważne 08.08.2022, 07:48
Najważniejsze nie są dopłaty, tylko aby surowieć był!
Lop
Lop 04.08.2022, 11:26
Dopłaty do surowców, które będą sprzedawane przy spółki skarbu państwa beda droższe o koszt doplaty. I tak odbiorca sfinansuje sobie dopłatę. Taki to ład.
pytam
pytam 04.08.2022, 09:58
Dopłaty do czego jak węgla nie ma?!
ryba
ryba 04.08.2022, 09:06
pytanie jest inne- kiedy ten węgiel dojedzie, bo skoro Pinokio mówi że zaraz to znaczy w maju

Pozostałe