Urzędnicy rozgrzeszają Orlen. Ich zdaniem ceny na stacjach są w porządku

  • 04.08.2022, 09:40
  • News4media
Urzędnicy rozgrzeszają Orlen. Ich zdaniem ceny na stacjach są w porządku iStock
Nikt nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości czy brudnych gierek. Zdaniem UOKiK Orlen z kierowcami i cenami paliw postępuje uczciwie.

Średnie ceny paliw w Polsce kształtują się obecnie następująco: Pb98 – 7,92 zł, Pb95 – 7,19 zł, diesel – 7,45 zł, LPG – 3,31 zł.

Ostatnie miesiące to czas niemal ciągłych podwyżek. Doszło nawet do tego, że diesel – co jest rzadkością – był droższy od benzyny. Wszystko to oczywiście wina wojny w Ukrainie i zawirowań na światowej giełdzie ropy. W Polsce cenom na stacjach ton nadaje największy koncern, czyli PKN Orlen. To na nim skupiła się złość kierowców, bo firma podnosiła ceny nagle, szybko i często prędzej, niż rosły stawki na giełdach paliw.

Dlatego polityce koncernu przyjrzał się państwowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Znamy wyniki kontroli. Zaskakują? Niekoniecznie, bo urzędnicy nie dopatrzyli się żadnych nieprawidłowości.

Urząd rozgrzesza Orlen i tłumaczy, że wzrost cen na stacjach wynika z „obiektywnych czynników rynkowych”. Są to:

  • spadek mocy przerobowych rafinerii działających w Europie. Jest on spowodowany m.in. zamknięciem części z nich w ostatnich latach z powodu ograniczonych perspektyw branży (przewidywany spadek zużycia benzyny związany z przejściem na samochody elektryczne) oraz problemów krótkoterminowych (znaczny spadek popytu na paliwa w pierwszym okresie pandemii);
  • wzrost cen ropy naftowej oraz kursu dolara amerykańskiego (w relacji do PLN), w którym jest ona wyceniana;
  • znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny w 2022 r.;
  • sankcje nałożone na Rosję, która jest znaczącym eksporterem zarówno ropy naftowej, jak i gotowych paliw, w tym benzyn.

Jak wykazała analiza UOKiK, z problemem wysokich cen paliw spowodowanych sytuacją globalną i czynnikami rynkowymi zmaga się nie tylko Polska, ale także inne państwa europejskie – akcentuje UOKiK.

Jak urzędnicy to ustalili? Wystąpili do PKN Orlen oraz Grupy Lotos o informacje dotyczące ich polityki sprzedażowej w pierwszym półroczu.

- Następnie przenalizowaliśmy sposób kalkulowania cen hurtowych i detalicznych paliw przez przedsiębiorców, w tym czynniki brane pod uwagę przy ustalaniu ceny sprzedaży, jej składników wraz z określeniem udziałów w cenie końcowej oraz formuł cenowych stosowanych przez spółki – podaje urząd i dodaje, że zbadane zostały informacje dotyczące sposobu kalkulowania tzw. modelowych marż rafineryjnych.

- Wyniki tej analizy wskazują, że zmiana wysokości cen wynika ze wskazanej wcześniej sytuacji na światowych rynkach paliwowych – podsumowuje UOKiK.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mowa trawa
Mowa trawa 04.08.2022, 14:59
Statystyczny Polak za minimalną pensje kupi 319 litrów paliwa. Niemiec za swoją minimalna pensje kupi 839 litrów..Ale PiS nadal twierdzi jak tam drogo i źle... a ceny u nas to wina wojny.
ja
ja 05.08.2022, 14:58
A czy ten statystyczny Niemiec te paliwo też je? Czy w tym paliwie mieszka, ubiera sie w nie? Trzeba porównać wszystkie sfery życia bo takie gadanie, że niemiec kupi więcej paliwa jest bez sensu. No kupi ale musi też kupić inne rzeczy czy usługi, za które być może płaci więcej niż Polak.
Cyrk na kółkach
Cyrk na kółkach 04.08.2022, 12:55
Prezes MOL, któremu Obajtek sprzedał 417 stacji Lotosu, ...Zsolt Hernádi jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania..To nie pierwszy przestępca z którym PiS robi szemrane interesy ..Oczywiście odbyła się też msza .z Obajtkirm na czele ..w intencji dobrego interesu ..Tacy religijni.
ja
ja 05.08.2022, 14:55
Ale wiesz, że wbrew niektórym Kaczyński nie odciął internetu i łatwo sprawdzić jakie bzdury wypisujesz?
Daniel
Daniel 04.08.2022, 11:43
Don Orleone jest Ok.
zadowolony
zadowolony 04.08.2022, 10:21
w szczecinie Pb95 jest po 7.01!!!!!! do tego kupony na 30 gr mniej!!! kapitalnie
ja
ja 04.08.2022, 13:01
Dzisiaj w Podjuchach było już po 6.91.
kolesie
kolesie 04.08.2022, 10:12
Pewno podwyżki paliwa tez nie zauważyli.
a kuku
a kuku 04.08.2022, 09:57
Rączka rączkę myje i z tego PiS żyje.
Taki patriota
Taki patriota 04.08.2022, 13:01
Obajtek pęka dziś z dumy, że wpuścił na nasz rynek węgierskich przyjaciół Putina. Jest zachwycony tym, że oddał Lotos Saudi Aramco w prezencie..... tym samym zarżnął świetną firmę. ..ale tu ,się to nie nazywa "wyprzedaż majątku". ,tylko dobry interes.

Pozostałe