Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wszystkie śmieci są nasze

Za niecałe 50 dni rozpocznie się 29. Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata. Tym razem, od 16 do 18 września, wolontariusze wyruszą, by posprzątać Polskę pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat Akcji, który jest zawsze zobrazowaniem myśli przewodniej danej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, zaprojektował znany polski artysta grafik – Andrzej Pągowski.
Wszystkie śmieci są nasze

Autor: organizator

Po raz pierwszy

Kiedy patrzymy na plakat z 1994 towarzyszący pierwszej Akcji Sprzątanie świata, widzimy przede wszystkim odkurzacz wyciągający z ogromną siłą śmieci z kuli ziemskiej. To niewątpliwie poruszające dzieło. Jednak pomimo widoku tej przerażającej góry odpadów, którą trzeba posprzątać, oglądając plakat, czujemy radość i podekscytowanie. Oto za chwilę, w trzeci weekend września, podobnie jak wolontariusze na całym świecie, wyjdziemy posprzątać Polskę z porzuconych w naturze śmieci. Kolorowe literki na plakacie skreślone jakby ręką dziecka, układają się w napis „Sprzątanie świata”. Czujemy, jak wesoło podrygują w rytm wspólnej pracy uczestników Akcji na rzecz jedynej planety, jaką mamy do życia. Patrząc na tę znakomitą kompozycję, jesteśmy niemal pewni, że po Akcji będzie zdrowiej i czyściej. Upewniają nas w tym nakreślone ręką Mistrza Pągowskiego błękity i zielenie, które wyłaniają się zza wyssanych przez odkurzacz ziemskich śmieci.

Ponownie

I oto mijają niemal trzy dekady promocji idei nieśmiecenia w naturze. Jest rok 2022, a polskiej edycji Clean Up The World towarzyszy budzący nie mniejsze emocje obraz, którego autorem jest, podobnie jak za pierwszym razem, Andrzej Pągowski. I podobnie jak poprzednio obsadził w swoim nowym dziele w roli głównej naszą Matkę Ziemię. Jednak tym razem twórca zadbał, abyśmy nie poczuli ani euforii, ani radości. Oto widzimy jak z czarnych przestworzy wszechświata, ogromny papierowy śmieć w postaci kuli ziemskiej, majestatycznie dryfuje w naszą stronę. Czujemy towarzyszącą temu procesowi ciszę: nie śpiewają ptaki, nie szumią lasy, fale nie biją o brzegi. Wyjałowiona Ziemia z bladym obliczem i wyblakłymi konturami kontynentów żegluje bez celu. Przed nami rozpościera się imponujący w swoim zniszczeniu dom współczesnego człowieka. Grozy całości kompozycji dodają białe, smukłe litery skomponowane z niewielkimi przerwami jakby dla zaczerpnięcia świeżego powietrza. Zaprezentowane na surowym, czarnym tle układają się w swoiste memento: Wszystkie śmieci są nasze.

Razem

Hasłem 29. Akcji kierujemy również uwagę uczestników tegorocznej edycji w stronę Antypodów. To stamtąd bowiem pochodzą korzenie Clean up The World – globalnej, ekologicznej akcji pod patronatem ONZ. W roku 2022 Polska i Australia świętują 50-lecie relacji dyplomatycznych. To doskonała okazja, by w trzeci weekend września, wspólnie z Ambasadą Australii, Honorowym Patronem Akcji Sprzątanie świata w Polsce, wygłosić tegoroczny manifest nieśmiecenia. Z tym Partnerem uczynimy to w piątek 16 września, sprzątając wraz z przedstawicielami Ambasad brzegi rzeki Wisły w Warszawie. 17 września w sobotę, zejdziemy pod wodę, by wraz z nurkami, Magazynem Perfect Diver oraz Urzędem Miasta i Gminy Wągrowiec posprzątać Jezioro Durowskie. 18 września, w ostatnim dniu Finału, posprzątamy wraz z mieszkańcami i wrocławską spółką Ekosystem- Park Henrykowski, przywracając go naturze i mieszkańcom Wrocławia do wypoczynku i spacerów. Spółka Ekosystem będzie również Partnerem Merytorycznym tegorocznego Informatora, przewodnika po poprawnym procesie zorganizowania własnej akcji sprzątania oraz materiałów edukacyjnych, dzięki którym nauczyciele mogą przeprowadzić akcję w sposób stacjonarny.

29. Akcja Sprzątanie świata - Polska

Czas powiedzieć więc głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej planecie nie ma. Hasło oraz plakat tegorocznej edycji trafią do uczestników Akcji jako edukacyjne wsparcie, ale też, w co głęboko wierzymy, przemówią do sumień wszystkich śmiecących i odmienią ich na lepszych dla naszej Planety. Chętnych zapraszamy do zapisywania się na plakat na stronie: www.naszaziemia.pl/ssp2022

O Akcji Sprzątanie świata - Polska

Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym samym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata - Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

 

 

Z całego serca dziękujemy tym wszystkim, którzy na co dzień dbają o miejsca piękne z natury i wspierają działania Fundacji Nasza Ziemia:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sommer 07.08.2022 17:24
Komentarz zablokowany

Lavada 07.08.2022 17:21
Komentarz zablokowany

Darin 07.08.2022 17:10
Komentarz zablokowany

Christy 07.08.2022 17:10
Komentarz zablokowany

Angelica 07.08.2022 16:09
Komentarz zablokowany

Tracie 07.08.2022 16:05
Komentarz zablokowany

Harriet 07.08.2022 15:36
Komentarz zablokowany

idee fix 07.08.2022 12:21
Macierewicz też podobno dostał propozycję sprzątania ale odmówił. Będzie teraz forsował swój pomysł polskiego lotu na słońce. Żeby rakieta się nie spaliła, mają lecieć nocą.

Obatel 05.08.2022 09:13
Płacę więc niech nie płaczą tylko wywożą

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama