Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej

  • 07.08.2022, 10:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej
Broń biała, przeznaczona do walki wręcz, wykorzystywana była przez człowieka od czasów najdawniejszych. Aż do XVI w. stanowiła podstawowy rodzaj broni bojowej, myśliwskiej i sportowej.

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
kurator: Michał Pozorski
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Broń biała, przeznaczona do walki wręcz, wykorzystywana była przez człowieka od czasów najdawniejszych. Aż do XVI w. stanowiła podstawowy rodzaj broni bojowej, myśliwskiej i sportowej. W Azji broń biała używana jest powszechnie do dzisiaj, nie tylko w sferze codziennej, ale również symbolicznej. Występuje w wielu mitach założycielskich, jest ważna w religiach wyznawanych na kontynencie. Odwiedzając wystawę, wkroczymy w świat pewnej dwuznaczności, zaznaczonej zresztą w tytule przez wykorzystanie słów: piękno i śmierć. Broń, choć przede wszystkim jest skutecznym narzędziem pozbawiającym życia, stanowi często wyznacznik statusu, bywa arcydziełem przekazywanym w rodzinie z pokolenia na pokolenie, dowodem niezwykłej umiejętności twórcy, nośnikiem kultury oraz historii. Za każdym prezentowanym egzemplarzem kryje się opowieść.

Na wystawie pokazane zostaną okazy z Japonii, Indonezji, Turcji, Chin, Nepalu, Indii oraz Laosu. Większość obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy. Stało się to możliwe w wyniku zabiegów konserwatorskich wykorzystujących nowoczesne urządzenia, zakupione dzięki projektowi „Konserwatorskie Niebo” (nr POIS.08.01.00-00-0085/17), finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Zachodniopomorskiego.

W trakcie przywracania obiektom dawnej świetności pracownicy Działu Konserwacji Zbiorów MNS wykonali też podstawowe badania, pozwalające poznać i zrozumieć budowę eksponowanych okazów broni. Rezultaty tych badań w postaci m.in. zdjęć RTG można będzie zobaczyć na prezentacji towarzyszącej ekspozycji.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogdan
Bogdan 07.08.2022, 14:33
„Chodźcie z nami, pe*ałami!” Hasło to, będące tytułem artykułu, było dość często skandowane przez transwestytę prowadzącego niedzielny „Marsz Równości” w Gryfinie. Należy podkreślić, że w wydarzeniu, które było mocno promowane przez poseł Kotulę i radną Pieczyńską uczestniczyły również dzieci. Marsz, na którym trudno było zauważyć mieszkańców miasta, a większość z ok. 50 uczestników przywieziono ze Szczecina, przygranicznych, niemieckich miejscowości, czy nawet z Grodziska Wielkopolskiego, okazał się frekwencyjną klapą. Poseł Kotula i radna Pieczyńska nie mogą ewidentnie zaliczyć tego elementu swoich kampanii wyborczych do udanych. Do gryfińskich policjantów, zabezpieczających marsz, dołączyło kilkanaście radiowozów, którymi przyjechali funkcjonariusze policji ze Szczecina. Czy gryfińscy podatnicy muszą opłacać fanaberie p. Kotuli i p. Pieczyńskiej? Organizatorzy marszu liczyli zapewne na pojawienie się kontrmanifestacji, żeby móc grać w mediach zgraną kartą „nietolerancji”. Nic takiego nie miało miejsca, a gryfińscy przeciwnicy „homoparad” wykazali się poczuciem humoru i zawiesili na balustradzie sterowni mostu baner z hasłem „Liberty, Gun, Beer, Tradition”, w taki sposób, że uczestnicy niedzielnego marszu musieli pod nim przejść.Na koniec warto zauważyć ,że słowo „pe*ał” skandowane na gryfińskim marszu jest określane jako wyjątkowo homofobiczne m.in. przez „Kampanię Przeciwko Homofobii”. Zatem na ile szczera, a na ile atencyjna i na pokaz, jest „walka” poseł Kotuli czy radnej Pieczyńskiej o „tolerancję”, skoro same pozwalają na pojawianie się takich słów na ich wydarzeniu? Pozostawiamy to do przemyślenia dla naszych czytelników...
Sauron
Sauron 07.08.2022, 19:32
Nie tak dawno zapewne wylądowały by w psychiatryku
do trolla Bogdana
do trolla Bogdana 07.08.2022, 15:08
Wy ruscy to jednak jestescie po je bani
o swiarach
o swiarach 07.08.2022, 19:04
Żyją w putinowskiej bańce to co się dziwić.
Knagulec
Knagulec 07.08.2022, 14:12
Ziomal z czworaka ciotka czuł mój kozik
Dumny posiadacz idealnej maczugi
Dumny posiadacz idealnej maczugi 07.08.2022, 13:04
Moja maczuga jest pożądaną bronią tak twierdzą gryfińskie ryczące czterdziestki.
Knagulec
Knagulec 07.08.2022, 17:31
Taaa stara twoja na 100 bylem osobiście
Muler
Muler 07.08.2022, 11:35
Mnie się nóż w kieszeni otwiera jak takie rzeczy czytam.

Pozostałe