Kapitan Marcin Glinka odszedł na wieczną służbę

  • 08.08.2022, 19:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kapitan Marcin Glinka odszedł na wieczną służbę
W nieszczęśliwym wypadku na służbie śmierć poniósł kapitan Marcin Glinka. Oddany funkcjonariusz, wzorowy strażak i serdeczny kolega, przyjaciel – tak o Marcinie mówią jego przełożeni i współpracownicy. Pozostawił żonę i dwójkę małych dzieci.

O wypadku pisaliśmy 6 sierpnia tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/47910,zginal-strazak-jadacy-z-akcji-a-dwoch-jego-kolegow-w-szpitalu

Kpt. Glinka urodził się 20 września 1987 r. w Koszalinie. W 2009 r. ukończył studia licencjackie na Akademii Pomorskiej w Słupsku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, kierunek Ratownictwo Medyczne. W 2012 r. uzyskał natomiast tytuł magistra, kończąc z bardzo dobrym wynikiem studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, kierunek Zdrowie Publiczne. Ponadto, w 2014 r. ukończył studia stacjonarne I stopnia dla osób cywilnych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa.
Kpt. Marcin Glinka systematycznie podnosił kwalifikacje ogólne i specjalistyczne. 7 lipca 2020 r., Uchwałą Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nadano mu stopień doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 1 grudnia 2012 r. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 3 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy. W kolejnych latach zdobywał praktykę zawodową na stanowisku młodszego ratownika i ratownika. Do Komendy Głównej PSP został przeniesiony 10 października 2017 r. Na początku pełnił służbę na stanowisku inspektora, a następnie specjalisty i starszego specjalisty w Wydziale Przetwarzania Danych Operacyjnych, Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. 1 sierpnia 2022 r. został mianowany na stanowisko specjalisty dziedzinowego w Biurze Planowania Operacyjnego KG PSP.

Decyzją Komendanta Głównego PSP, kpt. Glinka został wyznaczony do zespołu mającego na celu opracowanie koncepcji szkolenia ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy II (KPP II) oraz standardu ambulansu – pojazdu wsparcia ratownictwa medycznego dla potrzeb KSRG.
Posiadane przez niego wykształcenie medyczne było również nieocenione w kontekście działań humanitarnych na rzecz narodu ukraińskiego. Z tego powodu został koordynatorem działań prowadzonych przez ratowników PSP, wspierających transport poszkodowanych żołnierzy ukraińskich do Polski specjalnym pociągiem medycznym.

W 2018 r. został odznaczony przez Ministra Zdrowia odznaką „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, a w 2020 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Pozostawił żonę i dwójkę małych dzieci.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

druh
druh 13.08.2022, 18:03
Strażakowi cześć!
strażak
strażak 09.08.2022, 08:34
Spoczywaj w pokoju.
w niebie
w niebie 08.08.2022, 23:26
Spotkamy się jeszcze...
pamięć
pamięć 08.08.2022, 21:04
[***]

Pozostałe