Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe ceny

 • 10.08.2022, 08:30
 • news4media
Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe ceny iStock
Inflacja i spadek zdolności kredytowej wielu Polaków spowodowały, że wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Efekt? Ceny poszybowały. Problemem stała się jednak niewypłacalność wynajmujących.

– Jestem studentką. Wiem, jak dziś trudno wynająć coś sensownego za sensowne pieniądze. Dlatego już szukam mieszkania. Mam nadzieję, że zdążę z tym do października – mówi N4M Magdalena, studentka psychologii. – Przejrzałem już wiele ofert i jestem podłamana, bo opłaty są szokujące. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji nie skrzyknąć się ze znajomymi i nie poszukać czegoś wspólnie, bo sama raczej nie dam rady.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest wymarzona dla właścicieli mieszkań na wynajem. 

– Ostatni rok – naznaczony podwyżkami stóp procentowych, spadkiem akcji kredytowej, inflacją i wojną w Ukrainie – przyniósł wydłużenie czasu sprzedaży. Szczególnie widoczne jest to w segmencie większych mieszkań – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. – Odwrotna sytuacja panuje za to na rynku najmu. Zarówno w przypadku kawalerek, jak i większych mieszkań, skrócenie czasu poszukiwania najemcy zauważyło około 60 proc. pośredników nieruchomości – dodaje Palińska. 

Na rynku najmu ogłoszenia znikają w ekspresowym tempie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku kawalerek: zdecydowana większość pośredników przyznaje, że znalezienie najemcy zajmuje im krócej niż miesiąc, pozostali, że od 1 do 3 miesięcy.

To olbrzymie zainteresowanie przekłada się na ceny, które w niektórych miastach są na granicy wypłacalności wynajmujących. Siłą rzeczy wielu osób zwyczajnie nie stać na wynajęcie mieszkania, a lokatorzy z kolei zaczynają mieć problem z regulowaniem opłat za wynajem.

– Obecna sytuacja na rynku niesie za sobą poważne zagrożenia, zwłaszcza w kwestii wiarygodności i wypłacalności najemców, niezależnie czy są nimi obywatele Polski z długą historią kredytową i stałym zatrudnieniem, czy uchodźcy będący w Polsce od kilku miesięcy – mówi Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska, cytowany przez portal Strefa Biznesu.

Tymczasem ceny za wynajem mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc. W  maju w porównaniu do kwietnia wzrosły niemal we wszystkich miastach. Nawet o 9 proc.

Wydawałoby się, że tak duża liczba zainteresowanych sprzyja właścicielom mieszkań, którzy mogą wynajmować drożej.

– Istnieje jednak obawa, że podwyżki czynszu mogą paradoksalnie odbić się negatywnie na portfelach wynajmujących, gdy najemca nie będzie w stanie pokryć rosnących kosztów. Z tego powodu w sytuacji, gdy rynek jest tak rozgrzany, warto zwrócić jeszcze większą uwagę na weryfikację najemcy i zabezpieczenie najmu – podkreśla Piotr Kula.

 

news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MIKOŁAJÓW  TO JEST  ŚWIęta rzacz ha ah agh
MIKOŁAJÓW TO JEST ŚWIęta rzacz ha ah agh 11.08.2022, 05:06
mozecie roz*** cała upa inę ha ah ah ale jak rozwalicie dom 7 Ra BE TO JA SAM WPADNĘ TAM WALCZYĆ AH AHA H
I TAK MI DOPOMÓŻ B ÓG HA HA AH
I TAK MI DOPOMÓŻ B ÓG HA HA AH 10.08.2022, 20:52
ROZ*** TEN ŚWIAT MIKOŁAJÓW I TAK JEŻ MÓJ HA HA AH WYPAD *** BO IDĘ Z RA SIJĄ HA HA AH A NIECH SPADNIE CHOĆ JEDNA BOMBA NA DOM 7 REBE MACIE PRZE*** HA AH AH
no
no 10.08.2022, 10:20
Glapinflacja po prostu.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 10.08.2022, 09:57
zawsze mozna zostać niezbednym dla miasta szczecina ha ha ah dostać komunalkę i wykupić ją za 6 złotych jak na saturnie ha ah ah i sprzedać z zyskiem ha ha ah jak prezydent szczecina i nomen omen szcześliwy mieszkaniec warszewa ha aha h
bycie polakiem staje się nie opłacalne ha ah ah
bycie polakiem staje się nie opłacalne ha ah ah 10.08.2022, 09:50
magdaleno dam ci radę wyrzuć dowód osobisty za ukraińska granicą wraz z paszportem przekrocz granicę jako uchodzca i juz w polinie masz same przywileje ha ha ah mieszkanko za free kaskę opieke medyczną bez kolejki mozna mozna ha ah ah
ucywilizuj się ty z 9.50
ucywilizuj się ty z 9.50 10.08.2022, 10:06
"bycie polakiem..." idzie ci słabo. Ale bycie rosyjskim trollem już lepiej choć wasze idiotyczne myślenie prymitywnych ludzi wychodzi na każdym kroku.
je bac system ja tu wyudaję rozkazy ha ah ah 13*52 676 ha ha ah
je bac system ja tu wyudaję rozkazy ha ah ah 13*52 676 ha ha ah 11.08.2022, 04:56
CYWILIZUJĄ mnie od lat ha ha ah tylko brakło osłom sił i środków ha ah ah jestem taką jednostką mało ucylizowaną ha ha ah i to jest ból *** moich zydków ha ha ah
A TY MNIE PONIEWIERASZ  SPRAWDZ SE DZIADKA  HA HA AH
A TY MNIE PONIEWIERASZ SPRAWDZ SE DZIADKA HA HA AH 10.08.2022, 20:55
ZAWSZEM BYŁEM W MOSSADZIE OD URODZENIA KU TASIE AH AHA HA
TAKI JESTEM DZIWNY HA AH AH
TAKI JESTEM DZIWNY HA AH AH 10.08.2022, 18:51
I CO NASLESZ NA MNIE SMUTNYCH PANÓW HA AH AH JAK ONI OD LAT MNIE MONITORUJĄ HA AH AH DAJ NA TACĘ NA WARSZEWIE MOZE CIĘ WYSŁUCHA HA AH AH
ZAŁAPAŁEŚ  KMIOCIE HA AH AH
ZAŁAPAŁEŚ KMIOCIE HA AH AH 10.08.2022, 18:37
ZNUDZIŁO MI SIĘ BYCIE WY***M HA HA AH I CZCZENIE TEGO PO FAKCIE DLATEGO PISZĘ TU I TERAZ I MAM TO W DUPIĘ HA AH AH
LUCYFER
LUCYFER 10.08.2022, 18:18
jestem obywatelem ziemi ha ha ah jak i ty i nie cHce być niewolnikiem obywatelstwa państwa etc ha ha ah szanuje zarówno myślacych rosjan za otwartość jak i ukrainców za barszcz z uszkami chinczyków których uwielbiam za wiedzę ha ha ah SUN TZU HA AH AH NIEMCÓW ZA CARLA VON CLAUSEWITZA Z RESZTY BRAK MI PRZYKŁADÓW TE MECZARNIE POLSKICH TZW PATRIOTÓW ZAWSZE PRZEGRANYCH MNIE BAWIĄ DO ŁEZ HA AH AH
un
un 10.08.2022, 08:49
Jarek! Jarek! Jarek!

Pozostałe