Po cukrze w Polsce może teraz zabraknąć mleka i chleba

  • 10.08.2022, 10:30
  • News4media
Po cukrze w Polsce może teraz zabraknąć mleka i chleba iStock
Mleczarnie alarmują: będzie problem z dostępnością mleka w sklepach. Piekarze dodają: z chlebem też. Powodem są zapowiadane ograniczenia w dostawach prądu i gazu.

Mamy trudną sytuację na rynku cukru, bo w sklepach go brakuje. Nie ma większego problemu z jego dostępnością u producentów (zapewniają, że wszystkie zamówienia realizują na bieżąco), wzrosło jednak spożycie. Latem zawsze zapotrzebowanie na cukier jest większe, m.in. dlatego, że robimy przetwory na zimę. W tym roku w sklepach zaczęli się też zaopatrywać przedsiębiorcy, bo cukier jest tu tańszy niż w hurtowniach. Do tego doszedł jeszcze niepokój wywołany wojną w Ukrainie, drożyzną i pogarszającym się stanem gospodarki.

Bez prądu i gazu nie będzie mleka

W przypadku mleka sytuacja jest prostsza, ale najważniejsza informacja jest taka, że może go zabraknąć. Związek Polskich Przetwórców Mleka bije na alarm, ponieważ branża obawia się ograniczeń w dostawach prądu i gazu. A bez tego spadnie produkcja. Czy to realne zagrożenie?

Tak, bo firmy otrzymują właśnie pisma od dostawców energii i gazu, w których jest mowa o wprowadzaniu ograniczeń w poborze tych mediów. Mają to być ograniczenia, które nie pozwolą utrzymać produkcji.

– Ewentualne wejście w życie przewidzianych przepisami ograniczeń nie uwzględnia specyfiki branży mleczarskiej, a same przepisy zostały przygotowane bez niezbędnej analizy potrzeb branży i niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą takie ograniczenia – podkreśla ZPPM.

Właśnie prąd i gaz mają zdecydować o tym, że mleka w sklepach będzie mniej. To zatrzyma proces produkcyjny i wpędzi firmy w kłopoty.

– Nie należy zapominać, że straty poniosą również rolnicy, od których mleko po prostu nie będzie odbierane – ostrzega ZPPM.

Czy może też zabraknąć chleba?

– Taki scenariusz jest możliwy – odpowiada Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa w rozmowie z Portalem Spożywczym. – Zgodnie z deklaracjami rządu, żywności nam nie zabraknie Jak jednak branża spożywcza ma ją wyprodukować, skoro grożą nam braki w dostępie do prądu czy gazu? Jeśli staną piece, nie będzie produkcji, a co za tym idzie zabraknie pieczywa. Jeśli branża nie będzie miała zapewnionej ciągłości dostaw energii, to na półkach sklepowych zrobi się pusto – mówi nam.

A Janusz Kazimierczuk, prezes SPC w rozmowie z portalem dodaje: – Pieczywa może zabraknąć, bo comiesięczne znaczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu powodują, że produkcja staje się nierentowna. Do tego należy dodać presję płacową oraz drożejące opakowania i transport.

Sprawa – jak informuje Portal Spożywczy – została zgłoszona Ministerstwu Klimatu i Środowiska, bo... – …zostaliśmy tam przekierowani przez dostawców gazu i energii – podkreśla Kazimierczuk w rozmowie z portalem. – Ministerstwo  odpowiedziało, że nie ma podstaw do zmiany przepisów. Może dopiero brak pieczywa na rynku i oburzenie obywateli zmusi urzędników do działania? Oby nie za późno, bo jeśli rząd wprowadzi wyższe stopnie zasilania, zakłady będą zmuszone do ograniczenia bądź zatrzymania produkcji.

 

 

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

proste
proste 11.08.2022, 07:28
Polski cukier w Niemczech po 0,8 euro. Pytanie - dlaczego prezes państwowej spółki cukrowej nie wysłał samochodów ciężarowych na targi do wszystkich miast i wsi?
Żeby sprzedawać po cenie detalicznej to, czego sieci handlowe nie chcą wziąć po cenie hurtowej (taki powrót do wczesnych lat 90 XXw)?
Gwarantuję, że problem braku cukru skończyłby się momentalnie.
No ale pisie państwo nie potrafi sobie poradzić z tak prostym działaniem...
Antał
Antał 10.08.2022, 23:10
Taniej już było za Tuska. Teraz musimy się nauczyć żyć oszczędnie
aj
aj 10.08.2022, 23:14
Nie widać aby PiS chciał zbić inflację a każdy głupi wie, ze od tego trzeba zacząć.
ryba
ryba 11.08.2022, 10:55
nie może, przecież 1 kłamca RP kupił obligacje uzależnione od inflacji, no co ty?
ja
ja 11.08.2022, 12:53
Też sobie kup.
 SŁAWA  RA  SIJI JA AJ AJA J
SŁAWA RA SIJI JA AJ AJA J 10.08.2022, 20:47
a ja sznuję władimira władiomirawowicza putina bo sam jestem andrej andrejewicz tu manowwicz ha ah ah
ruskie trole
ruskie trole 10.08.2022, 20:09

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Dupiarz
Dupiarz 10.08.2022, 19:29
Cukier jest i reszta w sklepach jest !!! Coś wam ta propaganda platformersko- niemiecka nie wychodzi !!!
ryba
ryba 10.08.2022, 22:58
jest - ba nawet z necie- po 8 złotych , w Kauflandzie widziałem po 5 zł. Bez grosza. Tylko ciekawi mnie, jakim cudem ten sam cukier u niemców jest po 79 centów? A gdzie transport, dystrybucja pośrednicy?
Fakty nie propaganda
Fakty nie propaganda 10.08.2022, 20:50
Cukier w Niemczech po 0,79 euro a olej rzepakowy po 1,89 euro za litra.
oj du.pku z 19.29
oj du.pku z 19.29 10.08.2022, 20:50
che che - po 10 złotych za kilogram cukru? A kiedy ty robiłeś zakupy samodzielnie?
ryba
ryba 11.08.2022, 10:56
nigdy nie robił, z oddziału nie można wyjść
ja
ja 11.08.2022, 12:54
Tobie dali intenet to może on ma przepustki.
nie od dziś
nie od dziś 10.08.2022, 16:43
Kto się buduje lub remontuje ten wie, że na niektóre rzeczy trzeba czekać i to dość długo.
prawda
prawda 10.08.2022, 18:47
Braki są i widać to w życiu codzienny. Jednak przyczyny są różne.
Gość
Gość 10.08.2022, 14:48
W TVP mówią, że takiego dobrobytu jak teraz jest, to jak istnieje Polska, nie było, do tego wstaliśmy z kolan głową jebnelismy w sufit i leżymy, robimy pod siebie, a ciemnota z pisu wszystko łyka jak pelikan.
takto
takto 10.08.2022, 14:53
Nie wiem czy ciemnota, ale każdy potrafi liczyć i jasno wynika, że PiS nie potrafi rządzić.
Roscoe
Roscoe 10.08.2022, 14:48
Привет, Хочу порекомендовать сайт, где собраны самые топовые бонусы бездеп https***
PAKA
PAKA 10.08.2022, 18:45
SLAWIK KRASZENNIKOV HA HA AH
8 RA BE  Z  CHABAD LUBAWICZ  Z  MIKOŁAJEWA  HA AH AH
8 RA BE Z CHABAD LUBAWICZ Z MIKOŁAJEWA HA AH AH 10.08.2022, 17:39
PAKA DALEJ WALCZCIE ZA KOŁOMOYSKIEGO I LAZARA Z RASIJI HA HA AH
Bogdan
Bogdan 10.08.2022, 13:43
Według sondażu dla Research Partner, PiS uzyskałby 38,2% głosów coprzełożyło by się na 235 mandatów w Sejmie(samodzielna większość)🇵🇱❤️💪 Mamy szansę wygrać trzecią kadencję. Teraz pozostaje walka z kryzysem energetycznym i wiosną 2023- ofensywa programowa i objazd po Polsce 💥
ryba
ryba 10.08.2022, 14:44
wg sondażu obywateli tego kraju miejsce pis jest w ZK Rawicz
Wbehebehe
Wbehebehe 10.08.2022, 14:56
Chyba lewactwa a nie obywateli kraju.... Hehhehehe
przecież Bogdan to ruski troll
przecież Bogdan to ruski troll 10.08.2022, 14:52
Ryba nie dyskutuj z kacapem
ryba
ryba 10.08.2022, 23:00
to żaden Bogdan ani nick czy jakiś inny pisor- jakbym dostawał 20 złotych za każdy taki wpis też bym takie głupoty wypisywał, a że rozumek malutki to inna sprawa
Żenada
Żenada 10.08.2022, 13:35
Nie spotkałem się z brakiem czegos szybciej w schwedt uraczylem brak cukru .....propaganda dziale z dużą siłą dla głąbow
ryba
ryba 10.08.2022, 14:46
ja też widziałem u nas cukier- w bierze po 4,99 i na necie po 8,99. W Prenzlau też jest polski cukier - po 70 centów. Dziwne
Mnnn
Mnnn 10.08.2022, 15:12

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Dziadek
Dziadek 10.08.2022, 12:24
Nasi najlepsi przyjaciele z kokainy głodują to trzeba im podsyłać wszystko bo oni nie nażarci
do ruskiego trolla 12.24
do ruskiego trolla 12.24 10.08.2022, 13:37
ten naćpany putler nie głoduje a ty nie jesteś przyjacielem przyzwoitych ludzi...
nieJa
nieJa 10.08.2022, 13:11
ole ole kaczorowi nie zABRAKNIE. bożymiaki też sie zaopatrzyli(muchi)
banować kacapów
banować kacapów 10.08.2022, 12:37
Dieduszka aleś ty prymitywny ruski troll.
Jerzy
Jerzy 10.08.2022, 11:59
Patola i Smród już na każdym produkcie inflację porusza i kieszenie obywatelom narusza. Ludzie się przebudza i jej zapał w wyborach ostudzą. Czas na porządki, zostaną wam grządki. Do uprawy, dość tej zabawy
ryba
ryba 10.08.2022, 11:17
rząd tetryków z pampersami na tyłkach u władzy- ciekawe co sobie myślą ci co o wolność walczyli w stanie wojennym i wcześniej?
Jerzy
Jerzy 10.08.2022, 12:01
Manipulowani przez Solidarność, sprzedani na marność.
Rencistka Delma
Rencistka Delma 10.08.2022, 11:05
Ważne , że rząd stara się o węgiel i gaz. Może będą na święta z pomarańczami. Na razie pusto w NETTO ale nie ma tylko cukru i mąki a olej rzepakowy po 14,99.
normalność
normalność 10.08.2022, 10:58
po co to bezpodstawne straszenie!!!!!!!!!!!!!
porada
porada 10.08.2022, 18:48
Jeśli rzeczywitość cię przeraża, to idź do psychiatry.
ja
ja 10.08.2022, 12:40
Jeden normalny wpis z tych wszystkich komentarzy. Przerażające jak ludzie łatwo poddają się manipulacją. Zaraz rzucą się do sklepów i cyk, ceny w górę, a później płacza, że drogo.
do ja
do ja 10.08.2022, 18:49
ja przecież ty jesteś rosyjskim agentem i ty mówisz o manipulacji? Jaja sobie robisz?
ja
ja 11.08.2022, 12:57
Nie mierz wszystkich swoją miarą. A jak wszędzie widzisz ruskich to się zgłoś na Mączną.
viva kaczor
viva kaczor 10.08.2022, 10:48
Za Tuska był cukier, chleb i mleko. Do tego nawet ciepła woda w kranie była.
No ale teraz w końcu wywalczyliśmy wolność i demokrację, tak więc jakaś cena musi być
Bogdan
Bogdan 10.08.2022, 16:32
Tylko pieniędzy nie było
ryba
ryba 10.08.2022, 23:01
nie było pieniędzy na głupoty i na głupców- a teraz dostałeś pewno trochę grosza
POLKA
POLKA 10.08.2022, 22:33
TO ZA CO KUPOWALES W SKLEPACH!!!??? ZYLES „ POWIETRZEM“!!!??? WY PISIORY TO JUZ TAKIE „ BANIALUKI „ PISZECIE ,ZE JUZ JAK MI BOG MILY, NIE OGARNIAM !!! MIESZKAM W NIEMCZECH I ANI CUKRU ,ANI OLEJU NIE BRAKUJE I TEZ MAM PIENIADZE ( EURO ) ,WIEC MOGE KUPIC BEZ PROBLEMU TE ARTYKULY !!!! TO TAK JAKBYS JUZ NIE DLUGO NAPISAL ,ZE W NIEMCZECH NIE MA PIENIEDZY ,BO NIE WIADOMO CO WAM PISIOROM MOZE JESZCZE „ STRZELIC „ DO GLOWY!!!!??? TO TAK „ ZAPOGIEWAWCZO „ NAPISALAM!!! PS. CZEKAM Z UTESKNIENIEM ,CO SIE BEDZIE W POLSCE DZIALO JAK PISIORY „ DOPROWADZA „ DO WYJSCIA KRAJU Z UNII EUROPEJSKIEJ !!! OJ ,BEDZIE SIE DZIALO ,BEDZIE!!!!!!🇵🇱🇩🇪🌈JESTEM PRZESZCZESLIWA .ZE MIESZKAM W NIEMCZACH!!!!🙏😂🤗KOCHAM NIEMCOW❤️❤️❤️❤️❤️❤️🇵🇱🇩🇪🥰✌️
machloje pisich
machloje pisich 10.08.2022, 16:57
Patrząc na stan posiadania "tłustych kotów" z regionu - faktycznie wtedy forsy nie mieli...
Bogdan u ciebie logika komunisty
Bogdan u ciebie logika komunisty 10.08.2022, 16:42
Były pieniądze tylko mało bo trzeba oszczędzać na czas kryzysu. PiS o tym nie wiedział i pieniędzy jest dużo tylko mało za to można kupić. Albo jak z węglem jest 3 tys. zł a le węgla nie będzie. I czym się tu zimą ogrzać?
od ziarnka do ziarnka
od ziarnka do ziarnka 10.08.2022, 10:51
PiS pokazał co "potrafi".
Jerzy
Jerzy 10.08.2022, 12:02
Aż lud szlag trafi.
procentowo
procentowo 10.08.2022, 10:47
Ile cukru w cukrze, a mleka w mleku?
co za czasy
co za czasy 10.08.2022, 10:46
Jeszcze tego brakowało, żeby mleka brakowało
Jerzy
Jerzy 10.08.2022, 12:04
Dojna zmiana musiała wszystko wydoić i nie ma czym ludu poić.
POLKA
POLKA 11.08.2022, 17:00
I DALEJ DOJI!!!!!DLACZEGO POLACY ( DRUGI SORT ) POZWALA W TAK TRUDNYCH CZASACH ,ZEBY PISIORSKIE NIBY PANY WYDAWALI TYLE PIENIEDZY NA TZW.“ OBSTAWE“ W CZASIE MIESIECZNICY !!!! TAKI „ CYRK „ MOZE BYC TYLKO W POLSCE !!!! NO,TAK PRZECIEZ JAK KIEDYS POWIEDZIAL „ MATEUSZEK KLAMCZUSZEK“ : POLSKA BEDZIE POTEGA !!!! TAK ,TAK PANIE NIBY PREMIERZE ,OCZYWISCIE BEDZIE ,ALE W OSZUKIWANIU ,OKRADANIU I ROBIENIU POLAKOW W TZW.CIULA ,TO NAPEWNO BEDZIE ,A NAWET PO MALU JUZ JEST!!!!!! WSTYD I HANBA !!!!!🤥👎🏻🇵🇱🇩🇪🌈
Ziomal z czworaków