Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy

  • 10.08.2022, 14:50
  • News4Media
Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również… iStock
Na ten preparat czeka wielu chorych. Na szczęście wyniki dotychczasowych badań są obiecujące. Szczepionka na boreliozę wkrótce może być dostępna dla pacjentów.

Nie będzie to pierwszy tego typu preparat, bo w XXI wieku była już dostępna szczepionka przeciwko odkleszczowej boreliozie. Jej skuteczność oceniano jednak bardzo nisko, przez co nie była zbyt popularna. Dlatego zapadła decyzja o wycofaniu jej z rynku – przypomina RMF24.

Wkrótce lek może doczekać się jednak swojego następcy, który ma być skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Firmy Pfizer i Valneva rozpoczną w ciągu najbliższych miesięcy trzecią fazę testów swojej szczepionki VLA15 przeciwko tej groźnej chorobie. Pierwsze badania nad lekiem potwierdziły, że jest on bezpieczny i odpowiednio stymuluje organizm do walki z zakażeniem. Teraz uczestnicy przedsięwzięcia z różnych krajów – w tym również Polski – sprawdzą skuteczność preparatu.

Sześć tysięcy osób przyjmie 3 dawki szczepienia badanym preparatem lub placebo, żeby po roku przyjąć dawkę przypominającą. W okresie największej aktywności kleszczy naukowcy sprawdzą, jak substancja wpłynęła na układ immunologiczny pacjentów.

Czym jest borelioza?

Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Po kilku dniach od ukąszenia pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która potem się powiększa, tworząc czerwoną plamę, tzw. rumień wędrujący. Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy.

Pozostałe objawy to m.in.:
- szumy w uszach,
- wrażenie zimna,
- skurcze mięśni,
- poczucie dezorientacji,
- zaburzenia pamięci,
- przewlekłe zmęczenie.

Wczesne stadium choroby pozwala na jej leczenie antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach potrzebna może być dodatkowa terapia, a nawet rehabilitacja. Nieleczone zakażenie może powodować ciężkie choroby, np. zapalenie mózgu lub opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego czy niedomykalność szpary powiek.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

FAKTY  NIE  MITY  HA HA AH
FAKTY NIE MITY HA HA AH 10.08.2022, 18:41
DR MENGELE PRACOWAŁ NA TYM W AUSCHWITZ JAK W TAKIEGO PAJECZAKA WPROWDZIĆ WIRUSA HA AH AH PATRZ WIRUSY HA AH AH
to jest  lek ha ha ah na  boreliozę  ha ah ah
to jest lek ha ha ah na boreliozę ha ah ah 10.08.2022, 18:07
BREDNIE OD LAT TRZYDZIESTYCH BA OD LAT niemieccy lesnicy zażywali rdestowiec japoński ha ha ah https***
Mientka Faja
Mientka Faja 10.08.2022, 17:27
Teraz czytać dobrze szczepionkowcy covidovcy - widzicie ile czasu potrzeba na stworzenie i przeprowadzenie testów prawdziwej szczepionki??? A nie te pseudo 3 i 4 dawki przypominające nie wiadomo o czym😉
Bogdan
Bogdan 10.08.2022, 16:31
Hehehehe ciekaw jacy Polacy napewno nie ja ,większość lewakow się wyszepi bo unia każe hehehe
Wrog
Wrog 10.08.2022, 18:01
A ty wytrzeźwieje buraczko

Pozostałe