Chcemy elektrowni jądrowych. Gryfino miało referendum

  • 11.08.2022, 11:40
  • news4media
Chcemy elektrowni jądrowych. Gryfino miało referendum Wikipedia Budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec rozpoczęła się prawie 40 lat temu. Nigdy nie powstała
Referendum w sprawie atomu w Gryfinie z inicjatywy Pawła Nikitińskiego było swego czasu nieważne ze względu na frekwencję. Tymczasem teraz większość Polaków chce przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych. Sprzyja temu to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą: wojna w Ukrainie i rosyjski szantaż energetyczny.

ARC Rynek i Opinia zbadał, co Polacy sądzą o budowie elektrowni jądrowych. Z sondażu wynika, że:

- 64 proc. respondentów chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych.

Z tego:

- 37 proc. uważa, że te działania należy „zdecydowanie przyspieszyć”,

- 27 proc. uważa, że trzeba je „raczej przyspieszyć”.

Przyspieszenie budowy elektrowni jądrowych częściej popierają mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.) i osoby z wyższym wykształceniem (70 proc.).

Przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest zaledwie 13 proc. Polaków – wynika z sondażu pracowni ARC Rynek i Opinia. Z tego 9 proc. opowiada się za tym, żeby „raczej zrezygnować” z prac, a 4 proc., że należy „zdecydowanie zrezygnować”.

23 proc. uczestników badania nie ma zdania na ten temat.

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia w informacji prasowej: – Od kilku lat odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się. W badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc., w badaniu z ubiegłego roku – 20 proc. – powiedział.   

Jego zdaniem pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było.

- Te m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii - podkreślił.

Pierwszy był Żarnowiec, teraz czas na Choczewo

Prawie 40 lat temu w województwie pomorskim rozpoczęła się budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Była budowana w latach 1982-1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim.

Elektrownia w Żarnowcu miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował – obok Żarnowca – wybudowanie Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim.

Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także protesty aktywistów oraz mieszkańców i negatywny odbiór części społeczeństwa, który wzmógł się po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały że budowa została wstrzymana i elektrownia nie powstała.

Teraz do budowy małego reaktora atomowego przymierza się KGHM.

– Plan jest taki, żeby jako pierwszą instalację komercyjną uruchomić w 2029 roku blok energetyczny o mocy 360 MW. Ta technologia umożliwia budowę modularnego bloku energetycznego o mocy dostosowanej do potrzeb – od 300 MW do 900 MW – mówi Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM, cytowany przez money.pl.

Projekt małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR) amerykańskiej firmy NuScale KGHM, drugi co do wielkości odbiorca energii elektrycznej w Polsce, wybrał w lutym. Energia z SMR ma zasilać oddziały produkcyjne spółki. Ma się także przyczynić do ograniczenia emisji CO2 w Polsce nawet o 8 mln ton rocznie. 

KGHM pracuje nad pierwszą komercyjną instalacją. Tymczasem pierwsza, finansowana przez państwo elektrownia atomowa w Polsce powstanie w gminie Choczewo w województwie pomorskim.

Według Polityki Energetycznej Polski, rządowego dokumentu przyjętego w 2021 roku, pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1-1,6 GW ma powstać do 2033 roku. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata. W sumie będzie ich sześć o mocy całkowitej 6-9 GW. Cała inwestycja ma być gotowa do 2043 roku.

Referendum w Gryfinie odbyło się kilkanaście lat temu. 

news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hm
hm 14.08.2022, 02:58
Elektrownie atomowe jak najbardziej, tylko nie za pisu, bo wszyscy zginiemy.
takie to sondaże...
takie to sondaże... 11.08.2022, 21:47
Taaa, to tak jak z wiatrakami, autostradami itp - wszyscy są generalnie "za" - byle nie u mnie za płotem...
ja
ja 12.08.2022, 11:14
Dokładnie. Najwięcej o "dobrych" wiatrakach pieprzą ci, którzy je widzieli jadąc autostradą. Po drugie nie rozumiem jak można opierać główną produkcję prądu na czymś co jest zależne od pogody...
ryba
ryba 11.08.2022, 20:51
dziękować, że w tym referendum Gryfino nie wybrało, bo teraz Jacek S. by wyburzał inwestycję. Tylko oni potrafią tak spieprzyć wszystko
PiS IQ
PiS IQ 11.08.2022, 19:48
Polska jak zwykle 100 lat za murzynami Europa likwiduje... oni będą budować ..A nam jak zwykle zalecą modlitwę do Pana o pieczę nad jej bezpieczeństwem. Tylko co jak ta opatrzność nawet na pielgrzymów nie chroni.???.
88
88 11.08.2022, 18:25
Co tam jakieś atomówki, które i tak nie powstaną. Dziwne , że nikt nie zastanawia się skąd będzie paliwo do nowo budowanego bloku gazowego w Dolnej , skoro nie będzie gazu z Norwegii a ten z gazoportu w Świnoujściu ledwo na Police starczy, a tu jeszcze naszym braciom zza Buga , trzeba zapewnić dostawy ?
Jerzy
Jerzy 11.08.2022, 20:55
A bloki zostały do użytku, że tak pierdzielisz, czy tylko ozorem mielisz. Projekt nie ukończony, bloki nieoddanie, czyli wy***.
Wiatrak
Wiatrak 11.08.2022, 14:37
Ta elektrownia była wybudowana z uwzględnieniem zaopatrzenia w śląski węgiel rzeką Odrą. Niemcy niestety blokują niezbędne pogłębienie toru wodnego oraz renowację śluz na odcinku pogranicznym.
do głąba z 14.37
do głąba z 14.37 11.08.2022, 19:48
Aleś ty głupi i prymitywny - to przecież za Gomułki decyzję podjęli - i uważasz, że budowali elektrownię bez zapewnienia transportu?
A stacja "Dolna Odra" - z torami przeładunkowymi?
A dwa "wahadła" które swego czasu funkcjonowały na trasie Śląsk Dolna Odra?
No ale dla pisiora albo Tusk albo Niemcy.
Nawet jeśli to wbrew logice i wbrew prawdzie...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.08.2022, 13:39
Referendum to był bardzo dobry i mądry ruch Nikitińskiego.
Paweł jednak jako jedyny z tego tercetu myśli realnie i długofalowo!
a świstak zawija sreberka...
a świstak zawija sreberka... 11.08.2022, 19:49
Dziwne, że inne samorządy nie wydawały kasy na referenda, których nikt nie brał pod uwagę...
Ziomal z czworaków
Ziomal z czworaków 11.08.2022, 12:55
Knagulec jest za jądrową bo i tak w japulca co jądrowe
Knagulec
Knagulec 11.08.2022, 17:34
Ooo szwagier wypełzł z szopy pozdrów starą
Atomowy wicek
Atomowy wicek 11.08.2022, 12:17
No patrzcie! Atomowy wicek to jasnowidz! Chciał wybudować elektrownię w Gryfinie, gdy nikt nie myślał w Polsce nawet o budowie ;) Może gość zająłby się na przykład bezpieczeństwem na ścieżce rowerowej przy wjeździe do Wełtynia. Był wypadek, a tam żadnych zmian w organizacji ruchu
Ręce opadają
Ręce opadają 11.08.2022, 11:52
Niemcy wgasili połowę swoich elektrowni atomowych , 3 które zostały mają do końca roku również wygasić.. My chcemy budować.. Niemcy inwestują przede wszystkim w energię wiatrową i odnawialną ..ale to oni są głupi według PiS... a nie my .
ja
ja 11.08.2022, 13:02
Już nieaktualne. Są głupi bo zamiast postawić na stabilne źródła energii między innymi z atomu właśnie to stawiają na niestabilne wiatraczki. I chcieli postawić na gaz i ropę od ruskich. Ale ich ziomek z Moskwy trochę pokrzyżował te plany.
Myśl jak masz czym
Myśl jak masz czym 11.08.2022, 14:10
Tych" niestabilnych" wiatraczków pełna cała Europa Zachodnia ..Ale tam życie i zdrowie człowieka coś znaczy.. Tu nie ..Ziomek z Moskwy to PiS ziomek .. dowodów na to cała masa.
ja
ja 12.08.2022, 11:11
No i co z tego,że pełna cała Europa Zachodnia, jak już odpalają na nowo elektrownie węglowe bo się gazowe biznesy z ruskimi posypały.
Święta prawda
Święta prawda 11.08.2022, 11:45
Jasne ... życie na tykającej bombie zafundować dzieciom i wnukom..Gdzie gwarancja ,że nigdy nie dojdzie do awarii albo jej nie ostrzela jakiś szaleniec jak Putin..
Polak głupi przed szkodą i po szkodzie.
ja
ja 11.08.2022, 12:58
Jaka tykająca bomba? Proponuję odświerzyć informacje bo widzę, że niektórzy wciąż żyją Czarnobylem.
Tak to wygląda
Tak to wygląda 11.08.2022, 18:17
Właśnie jest ostrzeliwana elektrownia atomowa w Zaporożcu...Co tu jeszcze robisz zwolenniku budowy atomu tutaj .??
Jedź tam i broń ,bo w każdej chwili może dojść do katastrofy.....Twoje słówka to żadna gwarancja dla ludzi ,raczej ruletka..
ja
ja 12.08.2022, 11:07
Ostrzeliwana i co w związku z tym? Widziałeś jak wyglądają tam ściany i co może przetrwać taka elektrownia? Proponuę posłuchać co mają do powiedzenia na ten temat naukowacy, a nie żyć wypadkami sprzed ponad 30 lat.
Matka
Matka 11.08.2022, 13:56
Chcesz to sobie postaw reaktor w ogrodzie .I pilnuj żeby sąsiad przypadkowo w złości nie rozpalił ogniska pod nim
Ja wolę wiatraki i spokojna głowę o bezpieczeństwo dzieci.
ja
ja 12.08.2022, 11:09
Nie ma problemu. Mogą stawiac nawet dzisiaj. Wolisz wiatraki? A ile ich masz w najbliższej okolicy? Bo wydaje mi się, że nie wiesz co to jest żyć w sąsiedzwtwie tego złomu.

Pozostałe