Rząd chce zakazać strajków solidarnościowych

  • 12.08.2022, 07:30
  • news4media
Rząd chce zakazać strajków solidarnościowych iStock
Rząd zamierza ograniczyć prawo Polaków do strajków i zakazać strajków solidarnościowych. Jakby chciał zabezpieczyć się przed narastającą falą protestów. Tymczasem zapowiada się gorąca, strajkowa jesień.

Manifestacje zapowiadają pracownicy budżetówki. Komitet protestacyjny rozszerza się o kolejnych niezadowolonych: strażaków, służbę więzienną, pracowników urzędów wojewódzkich oraz cywilnych pracowników policji.

Trzy największe centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych domagają się 20 procentowej podwyżki. Tymczasem prezes PiS podczas lipcowych spotkań ze swoimi zwolennikami odrzucił te żądania. Jak powiedział, budżetówka nie ma co liczyć na 20-procentowy wzrost pensji.  

Odpowiedzią związkowców są akcje protestacyjne. Pierwsze odbyły się w lipcu, kolejne są zaplanowane na sierpień, żeby jesienią jeszcze bardziej się nasilić. Tym bardziej że inflacja nie odpuszcza i coraz szybciej czyści kieszenie Polaków.

Jakby w odpowiedzi na te nastroje rząd — poinformowała „Gazeta Wyborcza” — postanowił zakazać strajków solidarnościowych. To — przypomnijmy — protesty rozpoczynane przez jakąś grupę zawodową w solidarności z inną strajkującą grupą. W Polsce są niepopularne, a na dodatek silnie ograniczone przez już obowiązujące prawo. 

Po zmianie przepisów strajki solidarnościowe staną się niemożliwe. Zdaniem rządu „była to instytucja często nadużywana”. Tymczasem… – Strajków solidarnościowych nie ma u nas wcale, ale samo prawo do takiej formy protestu stanowi potencjalną szansę na współpracę różnych grup zawodowych. I tę współpracę rząd usiłuje uniemożliwić — powiedział GW Jakub Grzegorczyk z OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Najmocniej związkowcy krytykują postulat zakładający konieczność stworzenia koalicji związków w firmie, żeby rozpocząć pozew zbiorowy. Dotyczy to tych spółek, w których działa więcej niż jeden związek zawodowy.

— W małych firmach te zmiany nie będą istotne, bo w nich funkcjonuje zazwyczaj jedna organizacja związkowa. Celem rządu wydaje się pacyfikacja bojowych, niezależnych od władzy związków w spółkach skarbu państwa, np. w Poczcie Polskiej, i w państwowych instytucjach, jak ZUS albo Krajowa Administracja Skarbowa. W państwowych podmiotach często te mniejsze związki walczą o pracowników, większe zaś żyją w zgodzie z finansującą je spółką — skomentował w GW Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy.

Zdaniem związkowców ta zmiana to pogwałcenie art. 59 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu obywatelowi i obywatelce prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych.

 

 

 

news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zgr
zgr 14.08.2022, 02:53
Ten rząd może co najwyżej wyπe®dalać.
zgoda
zgoda 14.08.2022, 09:13
I to w podskokach.
Podsumowanie
Podsumowanie 12.08.2022, 15:29
Boże, co za żałosba władza, na każdym poziomie.
nieJa
nieJa 12.08.2022, 13:53
a co Kaczyński , wyprowadzisz wojsko przeciwko suwerenowi?SAMA POLICJA NIE DA RADY JAK naród się wkurzy
Gość
Gość 12.08.2022, 13:36
Pisiory już się boją, że ich naród w końcu złapie za gardło, niedługo wprowadzą stan wojenny żeby chronić swoje brudne interesy i stołki, ale wszyscy wiedzą jak to się zawsze kończy, na śmietniku historii, albo w kryminale, czego im szczerze życzę.
Jerzy
Jerzy 12.08.2022, 11:03
Tu wyjątkowo popieram Patolę i Smród, zacznijcie od sprzedajnej Solidarności, bo sieje bród.
Strach się bać
Strach się bać 12.08.2022, 09:36
W polskim ciemnogrodzie tylko procesje ,pielgrzymki i sianie zamętu przez bojówki ONRu mile widziane. .Nienawiść do wszystkich naokoło , czystki myślących inaczej.. Ot PiSia wolność i demokrację. Już nawet za kabarety się biorą bo nie po ichnemu nadają.
PiS komuna
PiS komuna 12.08.2022, 09:26
U nas tylko strajki narodowców i różnej maści faszystów siejących nienawiść mile widziane...Trzeba ciągle walczyć z "wrogiem " A wróg czycha tylko na nasz raj
Kim Dzong vel Kaczka wam to mówi .
Aras
Aras 12.08.2022, 08:54
W tą w którą chce suweren. Pod but i morda w kubeł.od początku nie pasuje im demokracja. Rozdzielczość władz a po co. Organizacje pozarządowe tylko mieszają. Wybory przez PKW dajcie spokój pocztą je zrobi. Samorząd zawsze winien. Oni czerpią pełną garścią z kraju związku rad a go opluwają. Tacy trochę zakamuflowani bolszewicy.
prawda
prawda 12.08.2022, 08:02
bzdury. nic takiego nie pkanuja
mati
mati 12.08.2022, 07:56
W którą stronę zmierzamy???? Masakra!!!!!
Przebudzcie się
Przebudzcie się 12.08.2022, 09:32
Oglądałam wczoraj program o Korei płn
Identyczne metody propagandy .. Już przedszkolakom pierze się mózgi..Jesteśmy o krok od tego...Wystarczy wyjście z Uni zniszczenie wolnych mediów i sądów do czego po trupach PiS zmierza....Wtedy już po wolnej Polsce i na zawsze zamknięte granice.

Pozostałe