Na co poszły miliardy złotych przeznaczone na zieloną energię?

  • 12.08.2022, 11:50
  • News4Media
Na co poszły miliardy złotych przeznaczone na zieloną energię? iStock
Rząd miał do dyspozycji potężne środki do zainwestowania w proekologiczne rozwiązania energetyczne. Wydał je m.in. na polski samochód elektryczny, rządową mrzonkę, za którą podatnicy płacą gigantyczne pieniądze.

Wyjaśnijmy ten mechanizm. Otóż Unia Europejska ustala limity emisji CO2 dla każdego z krajów. Zachęca w ten sposób do inwestowania w proekologiczne rozwiązania, bo jeżeli w danym kraju emisja zanieczyszczeń powietrza będzie mniejsza, to nadwyżkę certyfikatów można sprzedać innym państwom. I są to duże pieniądze.

– W ubiegłym roku budżet zarobił 25,3 mld zł na sprzedaży uprawnień, które przysługują każdemu państwu członkowskiemu. Zgodnie z unijną dyrektywą EU ETS połowa pieniędzy ze sprzedaży uprawnień (lub ich równowartość) powinna zostać wykorzystana na cele środowiskowe. Co do zasady, pieniądze te powinny oliwić transformację polskiej energetyki – zaznacza w swoim najnowszym raporcie „Rzeczpospolita”.

I tu mamy problem, bo okazuje się, że niewiele z tych pieniędzy zostało wydano zgodnie z przeznaczeniem. A można je spożytkować na:

  • wytwarzanie energii pochodzącej z OZE (odnawialne źródła energii),
  • efektywność energetyczną,
  • magazynowanie energii,
  • modernizacje sieci,
  • transformację sektorów dotkniętych odchodzeniem od paliw kopalnych.

Tymczasem Polska zastosowała „kreatywną księgowość” i część pieniędzy wydała na wsparcie polskiego programu atomowego czy na spółkę, która ma wyprodukować pierwszy polski samochód elektryczny pod nazwą Izera, ale na razie nikt nie wie kiedy. 

– (…) najwięcej, bo 4,8 mld zł w ramach rozliczeń wydano na wsparcie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Jest to kwota odpowiadająca wartości rynkowej umorzonych zielonych certyfikatów. Chodzi m.in. o system wsparcia rozwoju OZE jak obowiązek, który muszą spełniać firmy energochłonne, oraz system aukcyjny. Drugą pozycją jest dofinansowanie kolejowych pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych w formie dotacji z budżetu państwa rzędu 1,6 mld zł. Na kolei jednak rozliczono znacznie więcej środków z EU ETS. Na wsparcie Krajowego Programu Kolejowego na infrastrukturalne inwestycje kolejowe przeznaczono 662 mln zł. Nawet rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w kwocie 2,5 mln zł znalazł tu swoje finansowanie – wylicza „Rzeczpospolita”.

Kolejne miliony to pieniądze na obniżenie stawki VAT na bilety komunikacji zbiorowej, dofinansowania w programie „Mój prąd”. Uwagę jednak przykuwają pieniądze na atom, bo przecież nie rozpoczęliśmy budowy elektrowni jądrowej. 250 mln zł to wypłaty z Funduszu Reprywatyzacji na rzecz spółki ElectroMobility Poland. Zatrzymajmy się przy niej na chwilę.

Spółka zatrudnia 60 osób i jej zadaniem jest postawienie fabryki i wyprodukowanie w niej wspominanej Izery. Jak na razie spółka wydała około 69 mln zł, ale planowany zakład w Jaworznie nie powstaje, chociaż symboliczne wbicie łopaty, które miało rozpocząć budowę fabryki, planowano na jesień 2021.

Izera to gorący temat i ostatnio w Sejmie pytał o to auto poseł Paweł Szramka. Odpowiedzi udzielił Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w kancelarii premiera. Tłumaczy, że to nie rząd jest odpowiedzialny za kupowanie ziemi pod fabrykę. Ta – zaznaczmy – ma powstać na terenach Lasów Państwowych. Żeby było to możliwe parlament przyjął specjalną ustawę, ale na razie ziemi pod fabrykę nie ma.

– Ostateczna data realizacji projektu uzależniona jest od ustaleń z dostawcą platformy, procesu pozyskiwania finansowania i pozyskania praw do terenu w Jaworznie, na którym planowana jest budowa fabryki – dodał  minister. I zaznaczył, że termin 2024 na uruchomienie fabryki jest aktualny.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pinokio
Pinokio 13.08.2022, 13:02
Poszły na nowych milionerów, którzy od 7 lat gromadzą hajs
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 13.08.2022, 12:16
NA WYPAS DLA UCHODZCÓW AH AH AH
Jerzy
Jerzy 13.08.2022, 10:28
Sasin na kopertowych lud opie..lił i nikt go pąki nie wpie..lił. Duży przewał na kasę zrobił i ładnie zarobił. Do ludzi o paczkę gum się przywalacie, a swoich nie tykacie. Lud was rozliczy w następnych wyborach, naradzie narzeka na forach. Za rok się to zmieni, nie będzie jeleni.
Tak to wygląda
Tak to wygląda 12.08.2022, 14:15
Śnięte są nie tylko ryby w Odrze, śnięte jest całe państwo pod rządami Kaczyńskiego. A PiS jest jak rtęć.
Jerzy
Jerzy 12.08.2022, 17:51
Takie Kaczogrodu rarytasy i to z publicznej kasy. Nieswoje rozdają, głupich udają. Manifestować zakażą, strzelać rozkażą. Historia się powtarza i problemy stwarza. Prawo i Sprawiedliwość to banał, należy spuścić je w kanał. Ta partia pisiorów jest bandą bandziorów.
ryba
ryba 12.08.2022, 13:06
zapytajcie Morawieckiego- jak odpowie to jest akurat odwrotnie
pewno
pewno 12.08.2022, 12:28
Amba zjadła.
Ziomal z czworaków
Ziomal z czworaków 12.08.2022, 17:34
Znaczy się Knagulec.
nieJa
nieJa 12.08.2022, 13:51
tak jak CPK i Ostrołękę
puch
puch 12.08.2022, 12:23
Tłuste koty zżarli!
Alfons
Alfons 12.08.2022, 13:08
Pieniądze poszły na wódkę i dziwki
ArCY pedofil
ArCY pedofil 14.08.2022, 07:13
I dla kurwi i piskopatu.

Pozostałe