Walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry na terenie powiatu gryfińskiego [FOTO]

  • 14.08.2022, 10:30
  • Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry na terenie powiatu gryfińskiego… Fot. dost.
Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną, oczyszczając Odrę ze śniętych ryb w Widuchowej. Będą tam pracowali tak długo, jak będzie potrzeba.

Do Widuchowej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

40 żołnierzy 14 ZBOT działa na Odrze wraz z 11 żołnierzy wojsk operacyjnych z 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie - Podjuchach. Terytorialsi to w większości żołnierze ze 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, a zgrupowaniem wojskowym w Widuchowej dowodzi dowódca tego batalionu, ppłk Maciej Paul.

Tuż po przybyciu na miejsce żołnierze WOT pomogli strażakom rozwinąć tzw. zaporę elastyczną na Odrze, która pozwala zbierać napływające śnięte ryby. Z łodzi, podbierakami wybierają z wody ryby, które następnie trafiają do kontenera. Terytorialsi mają na sobie środki ochrony osobistej jak maski czy rękawice, w każdej chwili mogą skorzystać z infrastruktury pobliskiej szkoły w Widuchowej, by odpocząć czy wykąpać się.

- Naszym głównym zadaniem jest wsparcie służb i organizacji rządowych, tu wspieramy straż pożarną. Będziemy pracowali tu tak długo, aż nie oczyścimy rzeki ze śniętych ryb - mówi ppłk Maciej Paul.

Około południa strażaków i żołnierzy odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Premier zapoznał się z sytuacją i podziękował żołnierzom i strażakom za ich wysiłek.

Żołnierze spotykają się także z życzliwością mieszkańców. Będą nocować w szkole, a sołtys Widuchowej zapewnił, że mogą liczyć na posiłek.

Akcja żołnierzy będzie trwała w sobotę do zmroku, wznowiona zostanie następnie w niedzielę i w kolejne dni.

- Zgodnie z naszą dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i mogą na nas zawsze liczyć - zapewnia ppłk Paul.

Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wędkarz C
wędkarz C 14.08.2022, 13:12
Aż serce się kraje jak się na to patrzy. Tyle ryb!
Sauron
Sauron 14.08.2022, 12:37
Przecież rudy śmieć dokładnie wie kto i w jaki sposób zatruł rzekę,tak samo jak wiedział kto zgarnął kasę z amber gold
Lop
Lop 14.08.2022, 16:24
Pewnie, że wie. Tylko problem polega na tym, że ziobro wszystkich chroni. Zatem do wyborów nic nie można zrobić
Ręce opadają
Ręce opadają 14.08.2022, 12:20
Skoro rząd nie był informowany przez,,Wody Polskie", to o czym minister Moskwa rozmawia ze swoim mężem - wiceprezesem tej spółki przy śniadaniu??!!
Ale robią z ludzi ciuli.
Do przewidzenia
Do przewidzenia 14.08.2022, 12:16
Ileż to komisji... także międzynarodowych powołali do zbadania tragedii smoleńskiej ??, ileż nas kosztują miesięcznice,?? a tu katastrofa ekologiczna ,Odra umiera i żadnej międzynarodowej komisji? !! Logiczne ..bo mają coś do ukrycia .....ba ,nawet rzeka zacznie w odwrotną stronę płynąć byleby zwalić na Niemców
Hihihihi
Hihihihi 14.08.2022, 12:11
A gdzie pomoc facetów w szpilkach i w ciąży l g bt gdzie oni są w schronach?Donaldzie gdzie twój elektorat?
Mafia
Mafia 14.08.2022, 12:08
Wiedzieli od co najmniej 26.07. Trzy dni później l spuścili wodę ze zbiorników, żeby spłukać syf. Prewencyjnie poszczuli na Niemców bardziej niż zwykle. I mysleli, że
jakos to będzie.
Rower
Rower 14.08.2022, 10:47
Dobrze, że nie wykupiłem całorocznego zezwolenia od Regalicy.
Gryf
Gryf 14.08.2022, 21:23
A Ja mam całoroczne i co teraz kasa w błoto bo Regalica raczej nie będzie zwracać.

Pozostałe