Dopłaty do ogrzewania. Kto nie zobaczy ani grosza?

 • 16.08.2022, 08:00
Dopłaty do ogrzewania. Kto nie zobaczy ani grosza? iStock
Na dopłatach dla osób ogrzewających domy węglem się nie skończy. W ciągu kilku tygodni maja zostać przyjęte rozwiązania, które zapewnią dodatkowe pieniądze kolejnym grupom Polaków.

Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę i niebawem wejdzie w życie programu dopłat do węgla. Każdy, kto zgłosił jako główne źródło ogrzewania domu, piec lub inną instalacją zużywającą węgiel, może liczyć na  3 tys. złotych jednorazowego dodatku. Pieniądze – co ważne – zostaną przyznane na gospodarstwo domowe, a nie na każdą z mieszkających w nim osób.

To jednak nie koniec, bo rząd zapewnia, że pracuje nad kolejnym programem dopłat. Tym razem mają one objąć większą grupę Polaków. Strona rządowa szacuje, że łączny koszt tego działania to ok. 9,1 miliarda złotych.

Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Zgodnie z założeniami programu będą to pieniądze dla osób ogrzewających mieszkania:

 • gazem,
 • olejem opałowym,
 • pelletem,
 • drewnem.

– Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało tych wszystkich, którzy tego wsparcia, jeżeli chodzi o ciepło, potrzebują. Tych wszystkich, którzy mogliby doświadczyć podwyżek w wyniku wzrostu cen surowca: gazu, węgla i pozostałych surowców – mówiła w Sejmie na początku sierpnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jaka będzie wysokość dopłaty?

 • 3000 zł  – dopłata do pelletu oraz innego rodzaj biomasy, w szczególności brykietu drzewnego, słomy, ziarna zbóż,
 • 2000 zł – dopłata do oleju opałowego,
 • 1000 zł  – dopłata do drewna kawałkowego,
 • 500 zł – dopłata do gazu LPG.

Pieniądze, tak samo jak w przypadku dopłat do węgla, mają być wypłacane w gotówce.

A co z osobami, które mieszkają w blokach, a ciepłe kaloryfery to efekt pracy mniejszych lub większych elektrociepłowni. Rząd dla takich osób nie ma gotowego rozwiązania. Oznacza to,  że  ok. 42 proc. gospodarstw domowych, które korzystają z ciepła z sieci, nie otrzyma żadnej pomocy. To ok. 15 mln osób.

Trudno dziś wskazać termin, w którym te rozwiązania wejdą w życie. Parlament ma się zająć projektem ustawy po zakończeniu sejmowych wakacji, czyli we wrześniu.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

heh
heh 19.08.2022, 10:53
Czyli trzeba się zapisać do PiS?
***** ***
***** *** 17.08.2022, 07:05
Jakie dopłaty? To są pieniądze które najpierw nam ukradli wszystkim a teraz znikomy procent oddadzą dla tych mieszkających w domkach. My ludzie z bloku zawsze jesteśmy w dupę ruchani. Jak nie ustawa śmieciowa gdzie place od metra to teraz jestem sponsorem dopłat dla ludzi mieszkających w domkach. Za śmieci place więcej niż mieszkający w domkach mimo że generujemy tyle samo śmieci. Za wodę tak samo bo do podlewania kwiatów nie mogę sobie założyć pod licznika. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest napełnić taczkę gnojem i wywieźć prezesa Jarosława k. z jego świtą. Nie dla nie równego traktowania Polaków. Albo dopłatą dla każdego albo dla nikogo. I i jeszcze jedno *** PiS i ich wyborców (ludzi którzy za swoje pieniądze dali się kupić )
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA HA HA AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA HA HA AH 16.08.2022, 22:20
OSTATNIO MNIE WSZYSTKO GRZEJE HA HA AH BA OCIEPLA I CZASEM ZWISA I POWIEWA HA AH AH TO NOWA FORMA ENERGII HA HA AH BIORĘ P[RZYKŁAD OD NAJLEPSZYCH HA HA AH https://youtu.be/C164MDFborQ
Gucio
Gucio 16.08.2022, 13:37
A co z prowadzącymi działalność gospodarczą co ogrzewają węglem np. warsztaty itp. O nich się nie mówi znaczy że mają zimą nie pracować lub marznąć.
Lokator
Lokator 16.08.2022, 12:27
A co z lokatorami mieszkającymi w blokach a ogrzewają się indywidualnie ?
klub milionerów dojnej zmiany
klub milionerów dojnej zmiany 16.08.2022, 09:34
W spółkach z udziałem państwa powstał klub milionerów związanych z PiS. Przekopaliśmy się przez raporty 19 spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa. 122 "ludzi dobrej zmiany" zarobiło w nich aż 267 mln zł. 66 osób zostało milionerami.
ryba
ryba 16.08.2022, 15:05
ponadto wydają jeszcze kilka milionów złotych , aby opłacać sauronów, nicków i innych aby ciemnotę wciskali na forach
ktoś mi to wytłumaczy?
ktoś mi to wytłumaczy? 16.08.2022, 09:16
Jakaż to logika aby robić podwyżki a potem wszystkim dopłacać?
ja
ja 16.08.2022, 22:10
a taka to logika żeby ludziska na nich głosowali

Pozostałe