Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunki

 • 16.08.2022, 13:00
 • news4media
Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunki iStock
Coraz więcej z nas co miesiąc zadaje sobie to samo pytanie: jak związać koniec z końcem, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia? Szukamy dodatkowej pracy. Żeby sobie dorobić na… opłaty.

Wielu z nas, żeby załatać dziurę w budżecie domowym skutecznie demolowanym przez inflację i drożyznę, sięga po szybkie pożyczki. Pomaga na chwilę, ale dodatkowa płatność zostaje z nami na dłużej. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, tylko w pierwszym półroczu Polacy zaciągnęli 4,5 mld zł pożyczek pozabankowych – o 47 proc. więcej niż przed rokiem.

Weryfikujemy też listę naszych wydatków. Wylatują z niej jako mniej pilne m.in. bieżące rachunki za prąd, gaz czy telefon. Po terminie opłaca  je – jak zbadał Kruk SA –11 proc. ankietowanych, a 6 proc. przestało spłacać raty pożyczek lub kredytów.

Szukamy dodatkowej pracy

Żeby sobie jakoś z tym radzić, zaczynamy szukać dodatkowej pracy. I to niezależnie od wieku. Według raportu SeniorApp, który opisała Strefa Biznesu, od stycznia do czerwca liczba osób zainteresowanych dodatkową pracą zwiększyła się o 165 proc.

Rośnie także zainteresowanie pracą tymczasową i sezonową. Jak policzyła Grupa Progres, takiej formy zatrudnienia szuka 20 proc. osób kandydatów niż rok temu. Przybywa także osób zainteresowanych pracą za granicą. Motywuje ich do tego słaba złotówka.

– Mój syn pojechał do Niemiec na winobranie, żeby trochę sobie dorobić – powiedziała N4M pani Irena z północy Polski, matka 28-letniego Sebastiana. – Ma małe dziecko i niepracującą żonę, bo ta zajmuje się córką. Ciężko haruje, ale nie ma wyjścia, bo oni finansowo ledwo zipią. Marzyli o mieszkaniu, ale to, co się dzieje, rozwaliło im plany. Nie stać ich też na drugie dziecko, bo na razie kątem mieszkaj u mnie. Z mojej strony – bez zachwytu.

Jak wynika z raportu SeniorApp, na dodatkową pracę decydują się ludzie w każdym wieku. Niemal 40 proc. dorabiających to Polacy między 30 a 49 rokiem życia. Ich liczba rośnie równie szybko, jak osób mających od 18 do 29 lat.

Rezygnujemy ze wszystkiego, bez czego da się żyć

Żeby nie wpaść w długi, Polacy m.in. ograniczają swoje wydatki. Jak wynika z badania Grupy Progres, w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

52 proc. badanych zrezygnowało z kupna nowej odzieży,

45 proc. nie wyjechało na wakacje,

38 proc. wstrzymało się z zakupem sprzętu RTV lub AGD,

37 proc. zrezygnowało z zakupu droższych produktów spożywczych, w tym żywności ekologicznej,

30 proc. ograniczyło wydatki na nowe obuwie oraz kosmetyki,

17 proc. wstrzymało się z zakupem mieszkania lub domu.

– Niedawno kupiliśmy z żoną mieszkanie z drugiej ręki. Jeszcze zanim stopy poszybowały. Dziś strasznie tego żałuję, bo dalej mogliśmy dalej mieszkać u teściów. Źle nam nie było.  A teraz na nic nas nie stać. W tym roku po raz pierwszy od lat nie byliśmy na wakacjach. To znaczy byliśmy… Dla odmiany u moich rodziców na Maurach i na ich koszt – opowiada N4M niespełna 30-letni Michał, mieszkaniec Wielkopolski. – A przed nami 3-letnia perspektywa spłaty kredytu hipotecznego. Masakra!

Nadgodziny, praca w weekendy i święta

– Wiele osób, bez względu na to, czy ich zarobki zmniejszyły się, czy zwiększyły, ma ten sam problem: są nim szalejące ceny i rosnące koszty życia, których nie pokrywa wynagrodzenie– komentuje Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres, cytowany przez Strefę Biznesu. –Dlatego coraz więcej osób zaczyna szukać dodatkowych możliwości na dorobienie do wypłaty, np. chętniej niż jeszcze niedawno biorą nadgodziny, pracują wieczorami lub w weekendy czy święta.

 

news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gucio
Gucio 19.08.2022, 12:40
Proponuję rachunki wysyłać na Wiejską?
PUNKT 15 NASTA  1+5=6 JAK NA SATURNIE HA AH AH
PUNKT 15 NASTA 1+5=6 JAK NA SATURNIE HA AH AH 17.08.2022, 19:03
BEDE DZWONIĆ JA JAMI HA AH AH NA RO RA T AH AH AH
TESLA 369
TESLA 369 16.08.2022, 23:15
TEZ TO MAM ROBIĘ TO CO MNIE NIE BAWI POTRAFIĘ BA ZROBIĘ ALE TO MNIE NIE KRECI HA HA AH TAK BEZ WYRAZU WIDZĘ RZECZY NIE TAKIE JAKIE SĄ ZROBIŁ BYM TO LEPIEJ I BARDZIEJ Z NIEZIEMSKIM WY RA ZEM HA AH AH
Ja
Ja 16.08.2022, 22:41
Kto szuka dodatkowej pracy to znajdzie jak się chce coś mieć to trzeba dużo dużo pracować więc nie narzekajmy bo mogą być jeszcze gorsze czasy i co wtedy?
MUCHA  CO TY ZROBIŁEŚ Z  ANDRZEJA HA AH AH
MUCHA CO TY ZROBIŁEŚ Z ANDRZEJA HA AH AH 16.08.2022, 22:16
SZUKAM PRACY ZISTANĘ DORADCĄ ANDRZEJA HA AH AH https://youtu.be/C164MDFborQ THE HAMSTER DANCE TYGODNIK NIE HA HA AH
Knagulec
Knagulec 16.08.2022, 18:20
Ja tam doje Ops i mam wy.....
z dużej rodziny
z dużej rodziny 16.08.2022, 18:12
Każdy się ratuje przed drożyzną jak może.
Ewa
Ewa 16.08.2022, 14:26
Już dawno tak ciężko nie było.
30 latka
30 latka 16.08.2022, 14:22
Ja po swojej pracy już nie mam sił aby jeszcze gdzieś dodatkowo pracować.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURANA `
AJWAJ ALELUJA I NA SATURANA ` 17.08.2022, 19:05
RZUĆ TO W *** JA MIESZKAM SAM Z PSEM ZAPRASZAM HA AH AH

Pozostałe