Katastrofa na Odrze. Wędkarze szukają detektywa, przedsiębiorcy załamują ręce

  • 17.08.2022, 12:12
  • News4Media
Katastrofa na Odrze. Wędkarze szukają detektywa, przedsiębiorcy załamują… PSP
Skutki katastrofy ekologicznej na Odrze są coraz bardziej odczuwalne. Z całą bezwzględnością uderzyły już m.in. w nadodrzański biznes, w tym turystykę. Przedsiębiorcy mówią wprost: katastrofa gospodarcza.

Ta katastrofa ekologiczna to dziś najważniejszy temat nie tylko w Polsce. Odra została zatruta. Codziennie wyławiane są z niej tony martwych ryb. Na razie te, które unoszą się na powierzchni. Kiedy tylko zostaną zebrane, z dna wypływają kolejne padłe sztuki.

Straż pożarna podała, że z rzeki wyłowiono już ponad 100 ton śniętych ryb. Po stronie niemieckiej w poniedziałek doliczono się 30 ton.

Próbki wody trafią za granicę

Wciąż nie wiadomo, jaka substancja jest odpowiedzialna za tę katastrofę. Na razie badania – jak podał podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – nie wykazały obecności rtęci w wodzie. Natomiast Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.

Dokładnymi badaniami nie będą zajmowały się polskie laboratoria. Próbki wody trafią do Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jak podało RMF FM, na zachodniopomorskim odcinku Odry zostały ustawiane są dwie zapory do wyłapywania śniętych ryb. Jedna na granicy Szczecina, druga po stronie niemieckiej. To będą kolejne – po sześciu już istniejących – takie konstrukcje.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki powiedział w TVN24, że tylko w tym regionie wyłowiono 45 ton ryb. – Mówię o pewnych danych, czyli rybach, które już zostały przekazane do utylizacji – podkreślił. I dodał, że liczba ta będzie się zwiększała.

Wędkarze szukają detektywa

Dodajmy, że na Odrze obowiązuje zakaz wszelkich aktywności. Na razie do 18 sierpnia, ale zapewne zostanie przedłużony.

– Jeżeli nawet wyniki badań będą dobre, a w Odrze będą śnięte ryby, to oczywiście ten zakaz zostanie przedłużony, co jest dzisiaj najbardziej prawdopodobne. Natomiast jeżeli nie będzie ani śniętych ryb, ani nie będzie niepokojących wyników badań, to też trzeba bardzo racjonalnie postępować i być może ten zakaz przynajmniej częściowo odwołać – wyjaśnił wojewoda.

W tej chwili fala na Odrze, która niesie martwe ryby, dociera do Gryfina. Służby najbardziej zajęte są w rejonie Marwic. 

Od początku w akcji biorą udział wędkarze. Teraz Polski Związek Wędkarski zamierza wynająć biuro detektywistyczne. Jego zadaniem będzie znalezienie źródła skażenia.

Dramat nadodrzańskiego biznesu

Przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego mówią wprost: mamy nie tylko do czynienia z katastrofą ekologiczną, ale i gospodarczą.

– Dla przedsiębiorców działających nad Odrą i w jej okolicach to prawdziwy dramat. Ich funkcjonowanie zostało odcięte z godziny na godzinę. Klienci zniknęli, a straty liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, cytowana w apelu PIG do rządu.

Najbardziej katastrofa dotknęła tych przedsiębiorców – jak czytamy w serwisie money.pl – którzy wiosną i latem zarabiają, żeby utrzymać się przez resztę roku. Dla nich sezon już się zakończył – pisze PIG. – Klienci po prostu im pouciekali. Odwoływane są rezerwacje w ośrodkach agroturystycznych, nie ma klientów na wypożyczanie kajaków czy żaglówek, nie ma chętnych do wypoczywania w ośrodkach nad wodą, skoro z wody nie można korzystać – relacjonuje prezes PIG w Szczecinie.

I apeluje do rządu o natychmiastowe uruchomienie programu wsparcia dla nadodrzańskich przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały w wyniku katastrofy ekologicznej.

– Nasz apel skierowany jest do władz centralnych, żeby utworzyć taki fundusz, ale i do władz lokalnych i samorządowych, żeby okazały wsparcie – podkreśla Mojsiuk, cytowana przez money.pl.  

Milion złotych

Przypomnijmy, że komendant główny policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub mającej istotne informacje, które mogą doprowadzić do ustalenia sprawców.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

POLIN TO STAN UMYSŁU HA HA AH
POLIN TO STAN UMYSŁU HA HA AH 20.08.2022, 20:25
DETEKTYW MAREK OKO JEST NAJLEPSZY Z TWARDOWSKIEGO ALLEGRO HA HA AH PONOĆ WODY POLSKIE MA PRZEJĄĆ IZRAELSKI TAHAL GROUP HA HA AH KAHAŁ PIS MA PLAN HA HA AH TERAZ BEDZIE NOWY PROJEKT CZYSTE WODY JAK NA SATURNIE HA AHA H A W KIESZENIACH POLAKÓW WIATR HA AHA H
odszkodowanie
odszkodowanie 17.08.2022, 23:21
Polski Związek Wędkarski opublikował w środę oświadczenie, w którym zapowiada dochodzenie odszkodowań za katastrofę ekologiczną Odry, określając ją mianem "polskiego Czarnobyla". W komunikacie padły też zarzuty o niekompetencję w stosunku do Wód Polskich.
ryba
ryba 18.08.2022, 00:05
trudno będzie udowodnić niekompetencję Wód Polskich. Bo oni niczym kompletnie się nie zajmują oprócz brania kasy, a to wykonują perfekcyjnie
adwokat
adwokat 18.08.2022, 08:30
Sam premier zdymisjonował szefa Wód Polskich, czyli zobaczył niekompetentnego. To ważny dowód w sprawie.
dfgdfgdfg
dfgdfgdfg 17.08.2022, 20:36
Zawsze dziwiło mnie jak można łowić ryby w tym szambie ?
ZOMO
ZOMO 17.08.2022, 20:23
Tylko detektyw Rutkowski,innego nie widzę.Mimo że ma kwadratowy łeb ale myślę że znajdzie winowajcę.
Brzoza
Brzoza 17.08.2022, 20:06
Na terenie gm. Mieszkowice przydały by się kontenery żeby odbierać śniete ryby, nie jest chyba zgodne z przepisami przewożenie ich do Szczecina na przyczepce przez miejscową straż Pożarną.
ciekawe
ciekawe 17.08.2022, 19:24
Dochodzę coraz bardziej do przekonania, że rząd doskonale wie, co było przyczyną tej katastrofy i robi wszystko, by Polacy się nie dowiedzieli — oznajmiła w programie "Onet Rano." posłanka Polski 2050 Joanna Mucha.
TAK  JAK  JAN BEZ ZIEMI  ZOSTANIE  KOWALSKI HA AH AH
TAK JAK JAN BEZ ZIEMI ZOSTANIE KOWALSKI HA AH AH 17.08.2022, 15:56
TE SADZE Z KARPIKAMI HA AH AH PLUS EKOLODZY I TZW RZĄD SAMI SIĘ POZABIJAJĄ HA AH AH TO TYLKO ZŁUDZENIE PODZIELĄ SIĘ KASĄ Z TYCH DURNYCH GOI CO W TO UWIERZYLI HA AH AH KOWALSKI ZAPŁACI I ZOSTANIE BANKRUTEM HA AH AH
Moje zdanie
Moje zdanie 17.08.2022, 15:50
Wysłali próbki wody za granicę .Tylko której wody ,? bo ja im nie wierzę, że z Odry. Komisja niezależna od PiS powinna w pierwszym dniu katastrofy pobrać próbki. Tak by było gdyby nie mieli nic do ukrycia.
ryba
ryba 17.08.2022, 18:03
podobno wysłali wodę z kranu biura pis na chrobrego
ryba
ryba 17.08.2022, 14:52
już są ustalone dwa kierunki śledztwa tylko zioberek zepsuł trochę sprawę bo pcha się na te nieszczęsne numerki w wyborach. pierwszy jest taki, że to nieszczęśliwy wypadek i ryby po prostu utonęły, być może były po kielichu. Jeśli to nie przejdzie / w podkarpackim i lubelskim 80 % będzie za/ to minister ma forsować teorię o zbiorowym samobójstwie ryb. Nie ustalono, co je do tego pchnęło.
Nbvc
Nbvc 17.08.2022, 14:16
Szukajcie lekarza dla Kaczyńskiego to może się poprawi


ryba
ryba 17.08.2022, 18:03
hahaha, lekarz tu bardziej się przyda dla naszego stetryczałego społeczeństwa i na dodatek bezmyślnego
przedsięborca
przedsięborca 17.08.2022, 13:48
Jest tragedia!
działkowiec
działkowiec 17.08.2022, 13:44
z podlewaniem działek to lipa tęż będzie
??
?? 17.08.2022, 14:04
A co? Wodę z Odry bierzesz do podlewania?
Jerzy
Jerzy 17.08.2022, 13:23
Zadzwońcie po Rutkowskiego
ryba
ryba 17.08.2022, 13:57
musiałby stać w masce a nie ma kwadratowych
sum
sum 17.08.2022, 20:24
Są,można kupić przez internet !!!
Wniosek
Wniosek 17.08.2022, 13:19
Odra sobie sama samobója strzeliła. . Nigdy dotąd tak się nie wydarzyło ale winnych nie ma i nie będzie . Bo niektóre" grube ryby"
nie tylko przeżyły ,ale i się" obłowiły."
Twój Gulba
Twój Gulba 17.08.2022, 13:18
Co z ujęciami wody ? Sawarynie czy my to pijemy ?
zakupy do UmiG
zakupy do UmiG 17.08.2022, 14:05
Seweryn pije minerałkę
Do myślenia
Do myślenia 17.08.2022, 12:58
Trzeba przyznać, że trwające od tygodni próby ustalenia, co wydarzyło się z Odrą, to dość innowacyjne podejście do walki Szczególnie, gdy ma się pod całkowitą kontrola cały państwowy aparat. Czym dłużej tym więcej czasu na zacieranie śladów.. Żadnych międzynarodowych komisji .Dlaczego ?

Ręce opadają
Ręce opadają 17.08.2022, 12:47
Minister Moskwa, laureatka Olimpiady Wiedzy Religijnej oraz absolwentka socjologii na KUL, co ona ku...a wie o ekologii i ochronie środowiska? Kto ją tak w tym ministerstwie posadził? Na podstawie jakich umiejętności?
I mąż na posadce ..
ryba
ryba 17.08.2022, 14:00
kwiat poszedł do Brukseli- zresztą też nieudaczników- to kogo mieli posadzić- maciara? Jeszcze by jakaś brzozę na brzegu znalazł? Poczytajcie co pokończyli inni "fachowcy" z Wód polskich? Ba, co pokończyli inni wiceministrowie w porównaniu z tym gdzie pracują. Ale skoro wystarczy posiedzieć kilkanaście lat w kiosku ruchu, aby zasiąść w spółce skarbu państwa. Ba, wystarczy być podległym naszego burmistrza aby zostać dyrkiem w dolnej odrze.
***********
*********** 17.08.2022, 12:37
Byle nie Rutkowskiego 😡
Daniel
Daniel 17.08.2022, 12:32
Nie wygląda na to aby rząd chciał się naprawdę dowiedzieć.
ja
ja 18.08.2022, 07:47
Po czym wnosisz?
detektywa
detektywa 17.08.2022, 12:31
Spicbródkę

Pozostałe