ZUS ostrzega: oszuści już czekają na wypłaty czternastek

  • 18.08.2022, 08:30
  • news4media
ZUS ostrzega: oszuści już czekają na wypłaty czternastek iStock
Chodzą po domach emerytów, przedstawiają się jako pracownicy ZUS  i proponują pomoc w załatwieniu formalności związanych z 14. Emeryturą. ZUS ostrzega: To oszuści!

I przypomina, że zgoda emeryta na taką „usługę” może zakończyć się dla niego poważnymi kłopotami: wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego albo numeru rachunku bankowego.

- Pretekstem do takich nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur - przestrzega Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. - Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod naszych pracowników proponują szybkie załatwienie formalności.

Bywa, że z sukcesem

Wypłata 14 emerytury rozpocznie się 25 sierpnia. Nie trzeba jednak składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Poza tym… - …pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług - podkreśla rzecznik.

I przypomina, że wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

- Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinna być sygnałem ostrzegawczym. W takiej sytuacji rozsądne będzie powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS - doradza Paweł Żebrowski.

Kto dostanie czternastkę?

Tzw. czternastki w tym roku trafią do 9 mln emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które świadczenia z ZUS otrzymują co miesiąc.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego – osoby uprawnione dostaną na rękę 1217,98 zł.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć osoby, których wysokość emerytury lub renty nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku osób, które otrzymują świadczenia w wysokości od 2900 zł brutto do 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.

Minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Terminy wypłat

ZUS zacznie wypłacać czternastki w czwartek 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

 

 

news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 19.08.2022, 08:53
odkad umarł RA MZES KRYZYS I JE ZUS TYLKO SIĘ PASĄ HA HA AH
Walduś
Walduś 19.08.2022, 07:11
Babka dawaj rente
Nick
Nick 18.08.2022, 14:28
Sie czaja od puki zostali oderwani od koryta ,wyborów nie potrafią wygrać szukają pomocy za granicy to i na kase sie czaja......
Gudrun
Gudrun 18.08.2022, 12:07
Bardzo podobają mi się Twoje informacje na blogu, stworzyłem podobny temat , który może ciebie zainteresować i będę wdzięczny jeśli rzucisz
swoim fachowym okiem i dasz znać co o nim myślisz: https***
Jerzy
Jerzy 18.08.2022, 11:40
Glapa już rokuje, za tarcze dziękuje. Mati wniebowzięty, harmonogram napięty. Coś tam dodrukuje, podatkiem wyegzekwuje. Emeryci będą kwiczeć i jak owce ryczeć. Kłęby wełny do ścięcia, barany do wyrżnięcia. Pozostawić w negliżu i dać miskę ryżu.
Jadwiga Kolęda
Jadwiga Kolęda 18.08.2022, 08:49
Podłość ludzka nie zna granic
Hehehe
Hehehe 18.08.2022, 08:42
Rudy z banda z zagranicy totalna opozycja się czaja na Polaków

Pozostałe