Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zapowiedział przekształcenia spółek energetycznych

-Prowadzimy intensywne prace nad integracją sektora energetyki węglowej. Umożliwi to, z jednej strony przyspieszenie realizacji inwestycji spółek energetycznych w OZE, z drugiej zaś usprawni zarządzanie energetyką węglową, która pozostaje podstawą wytwarzania energii elektrycznej i gwarantem bezpieczeństwa – mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zapowiedział przekształcenia spółek energetycznych

Wiceprezes Ryszard Wasiłek zapowiedział kolejne przekształcenia spółek energetycznych. A proces już przecież trwa, co dotknęło elektrociepłownie.  Co powiedział jeszcze wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej? Zobaczmy jego fragment wypowiedzi:

 

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zorbas 08.09.2022 11:02
Sytuacja jest dynamiczna, więc zmiany w palnie nieuniknione.

ekonom 08.09.2022 09:44
I cyk okazja do wypłaty odpraw w starych spółkach i posady w nowych

Jerzy 08.09.2022 09:58
Heh. Na to już nie masz wpływu, każda firma prowadzi indywidualną politykę kadrową i może zrobić co zechce.

ekonom 08.09.2022 11:43
Jerzy, w przypadku spółek z prywatnymi udziałowcami nie widzę problemu, tutaj jednak mowa o SSP

Jerzy 11.09.2022 10:15
No i co z tego.

przecież 08.09.2022 01:24
Plan już jest realizowany.

Jerzy 08.09.2022 09:54
Pewnie, ale konflikt za wschodnią granicą popsuł trochę szyki transformacji. Energetyka węglowa pozostanie na dłużej, natomiast proces wydzielenia aktywów nie będzie zakłócony, bo bez tego inwestycje nie zdobędą dodatkowych zasobów pieniężnych, ponieważ posiadają czarną energię w portfelu swojej działalności. Pytanie jak długo nowy podmiot przetrwa, 2-5 lat ze względu na korzystne wymogi podatkowe. Co będzie, gdy zmieni się opcja rządząca, a wraz z nią lub bez kierunek polityki na bardziej restrykcyjna. Czy podczas manewrów wygaszania nie wystąpią żadne awarie innych jednostek wytwórczych, które zobligują do szybszego ich zamknięcia niż planowano. Jakie będą nastroje społeczne, rynek nie wchłonie wszystkich od razu. Czy określona wysokość subwencji rządu będzie wystarczająca, aby utrzymywać strategiczne regiony w bezpieczeństwie energetycznym. W jakim horyzoncie czasowym będzie to opłacalne. Narazie kryzys wymaga silniejszego skupienia się nad gospodarką konwencjonalną, a razem z nią dalszej eksploatacji zasobów węgla oraz powrotu do zamkniętych bądź importu. Są jeszcze inwestycje w ramach "małych elektrowni atomowych" i gazowych, które wyraźnie przeczą dalszej egzystencji konwencjonalnych. Wyjątkiem są ceny gazu i węgla, co będzie gdy będą one dodatnio razem sobą skorelowane na wyższych szczytach niż zakładano. Czy portfel podatników będzie sponsorem znów wyższych cen.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama