Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 09:25
Reklama

Tej zimy smog będzie zabijał jeszcze częściej. Tak się skończy spalanie plastikowych śmieci

Do recyclingu trafia coraz mniej segregowanych śmieci, bo coraz mniej trafia ich do śmietników. Swoich amatorów znalazły także sklepowe odpady. To znak, że ludzie intensywnie przygotowują się do zimy. 
Tej zimy smog będzie zabijał jeszcze częściej. Tak się skończy spalanie plastikowych śmieci

Autor: iStock

– Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami i podobnymi szkodliwymi rzeczami – powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania ze swoimi zwolennikami w Nowym Targu.  

Na efekty prezesowskiej wielkoduszności nie trzeba było długo czekać – Polacy z miejsca pochwycili radę szefa PiS, którą zrozumieli dosłownie: można palić, czym się da. Polski Alarm Smogowy uznał wypowiedź Kaczyńskiego za nieodpowiedzialną.

– Bardzo obawiam się tego, co wydarzy się w nadchodzącym sezonie grzewczym – nie kryje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z INNPoland.pl.

I jest się czego obawiać, bo gminy już raportują, że ilość odpadów spadła. Żółte worki z plastikiem i niebieskie worki z papierem znikają, zanim przyjadą samochody odbierające odpady do recyklingu. Spod sklepów giną wielkie, pozwijane drutem kartony przygotowane do recyklingu. Polski Alarm Smogowy podejrzewa, że wszystkie te rzeczy będą spalane jesienią i zimą.

Śmieci sąsiada w moim piecu

Miasteczko na północy Polski. Zima 2021/2022. Dwupokojowe mieszkanie ogrzewane piecem węglowym. W sezonie grzewczym kuchnia, w której stoi piec, zamienia się w kotłownię. Co – niestety – widać, słychać i czuć. 

Mieszkanie jest własnością starszego małżeństwa. Oboje mają bardzo niskie emerytury. W żaden sposób nie są w stanie opłacić wszystkich rachunków i jeszcze zaopatrzyć się w węgiel. Zwłaszcza że oboje chorują i co miesiąc sporo muszą wydać na leki.

Reporterowi N4M opowiada Ona: –  Sąsiedzi nam współczuli. Jeden z nich ­– mieszka niedaleko w domu jednorodzinnym – namówił nas, żebyśmy spalali jego śmieci. Jemu się opłaci, bo się ich pozbędzie, a my będziemy mieli ciepło w domu. Poszliśmy na to.

Do pieca zaczęły trafiać plastiki, stare, spróchniałe dechy, lakierowane meble i czego tam jeszcze nie było. Tyle że śmieci spalały się błyskawicznie. Starsi państwo potrzebowali więcej paliwa. Zaapelowali o pomoc. Sąsiedzi błyskawicznie zaczęli im dostarczać swoje śmieci. I podpowiedzieli dodatkowe źródło zaopatrzenia: zaplecze sklepu osiedlowego, gdzie wystawiane są worki z odpadami do recyclingu. Skorzystali i z tej rady.

Opowiada On: W tym roku byliśmy już mądrzejsi. Gromadziliśmy od wiosny. Teraz za te 3 tys. od rządu dokupimy trochę węgla i jakoś przetrwamy zimę.

 – Rząd zmarnował cztery lata, bo zamiast zwiększać dopłaty do wymiany starych kopciuchów, dosypuje miliardy do palenia węglem – powiedział INNPoland.pl Piotr Siergiej. – To droga donikąd.

Udarowcy i sercowy będą umierali częściej

Ta historia rodzi obawy, że w czasie tegorocznej zimy będziemy wdychać jeszcze większe ilości szkodliwych substancji.

– Głównymi ofiarami zanieczyszczenia powietrza będą zwłaszcza osoby starsze i osoby z chorobami towarzyszącymi, np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą i chorobami układu sercowo-naczyniowego – wylicza Piotr Siergiej. – A osoby podatne na udary i zawały będą bardziej chorować, a w rezultacie – częściej umierać, co potwierdzają badania.

Tymczasem polskie przepisy precyzyjnie regulują, czym wolno ogrzewać mieszkanie. Nie można palić odpadami, torfem, flotokoncentratami, mułami kopalnianymi, a także węglem brunatnym. A, na co zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy, Polacy już kupują w Czechach węgiel brunatny.   

Przypomnijmy jeszcze, że  mandat za spalanie zakazanych produktów wynosi 500 zł, a w przypadku nagminnego łamania prawa sprawa trafia do sądu, który może nałożyć karę administracyjną w wysokości do 5 tys. zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Justyna 23.09.2022 12:13
Już wczoraj dusiło!

Rafael 21.09.2022 15:49
Komentarz zablokowany

Estela 21.09.2022 15:40
Komentarz zablokowany

Penney 21.09.2022 15:30
Komentarz zablokowany

Breanna 21.09.2022 14:40
Komentarz zablokowany

Verlene 21.09.2022 12:48
Komentarz zablokowany

Lupita 21.09.2022 12:46
Komentarz zablokowany

Jan Kowlaski 21.09.2022 12:08
Potrzebujesz gotówki? Skorzystaj z atrakcyjnej pożyczki bankowej ze stałym oprocentowaniem i prowizją 0%. Minimum formalności, brak ukrytych opłat, decyzja nawet w 15 minut.Wypełnij formularz na stronie https***

ważne 20.09.2022 09:50
Polski Alarm Smogowy (PAS) apeluje do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Według szacunków PAS pominięcie tej grupy postawi w ciężkiej sytuacji milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym nie będzie stać na ogrzanie swoich mieszkań. PAS proponuje zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok.

robert 20.09.2022 08:02
Piszecie tu o środowisku i dobrze ale jak będzie ci zimno to nie patrzysz na środowisko tylko robisz wszystko aby było ci ciepło takie odwieczne prawo natury ,więc nawet bogaty co ma tą pompe ciepła jak nie bedzie miał prądu rozpali czym sie da ta zima będzie ukrutnie nie ekologiczna ,potrzeba nam elektrowni atomowych i to przespali wszyscy rządzacy po 91 roku.

Anna 19.09.2022 23:35
Podwyżki już z nami zostaną a przy dobrych wiatrach zostaną z nami conajmniej kilka miesięcy , a dopłatę dostaną nieliczni JEDNORAZOWO, tez mi gest ze strony rozdawnickiego rządu , który nic innego nie robi tylko kieruje się bezdurna i mało logiczna polityka, zadłużając nas kraj cofając nas wstecz do czasow komuny :( . Dlaczego nikt nic nie robi z tym by rząd podał się do dymisji ???

d34 19.09.2022 23:29
Polska to kraj premiujący patologię. Palisz syfem, który zanieczyszcza powietrze i zwiększa emisję CO2: brawo, masz 3000 PLN. Zainwestowałeś w pompę ciepła, twoja emisja jest znacznie mniejsza - bujaj się, "bogaczu". PIS wspiera tylko swoich - swój elektorat: darmozjadów i nierobów, którzy palą oponami, kartonami, butelkami i czym popadnie "bo ich nie stać".

Sylwek 19.09.2022 23:24
Ludzie po prostu nie mają wyobraźni a druga sprawa to sytuacja ekonomiczna.

fachowiec 19.09.2022 23:20
Palenie węglem gorszej jakości lub innymi materiałami, w piecach nieprzystosowanych do pracy w takich warunkach spowoduje znaczny wzrost emisji szeregu niebezpiecznych substancji do środowiska. W paleniskach domowych, w przeciwieństwie do źródeł przemysłowych, zachodzi niecałkowite spalanie (domowe kotły pracują w niższych temperaturach), a co więcej w znaczącej większości nie posiadają one odpowiednich urządzeń oczyszczających i filtrujących, przez co do środowiska zaczną znowu trafiać w niekontrolowanej ilości substancje gazowe, takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla oraz zanieczyszczenia pyłowe - wyjaśnia dr Paweł Miśkowiec z Zakładu Chemii Środowiska, Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dowód 19.09.2022 15:33
Rząd może się przyczyniać do podtruwania: W rozporządzeniu ministerstwa klimatu i środowiska, które zostało ogłoszone w dzienniku ustaw 27 czerwca br., możemy przeczytać: "odstępuje się przez okres 60 dni od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych". Resort doprecyzował, że odstępuje od "wymagań jakościowych dla węgla wprowadzanego do obrotu z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych".

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama