W Ukrainie czy na Ukrainie? Co o tym sądzą sami Ukraińcy? [SONDAŻ]

 • 19.09.2022, 15:30
 • News4media
W Ukrainie czy na Ukrainie? Co o tym sądzą sami Ukraińcy? [SONDAŻ] iStock
Od wybuchu wojny toczy się w Polsce dyskusja językowa. Chodzi o to, jak mówić i pisać o Ukrainie: „w” czy „na". Odpowiedź Ukraińców zaskakuje.

W języku polskim powszechnie funkcjonowało określenie „na Ukrainie”. Polacy jechali „na Ukrainę”, ale już „do Niemiec”. Coś wydarzyło się „na Ukrainie”, ale już „w Wielkiej Brytanii”.

Od 24 lutego – a tego dnia, przypomnijmy, Rosja zaatakowała Ukrainę – rozpoczęła się jednak dyskusja językowa. Część mediów i część Polaków z miejsca zaczęła mówić „w Ukrainie”, ale równie duża grupa trzymała się dotychczasowej formy. Na czym polega różnica?

„W Ukrainie” wskazuje na państwowość tego kraju i zrównuje go językowo z innymi państwami. Z kolei „na Ukrainie” to – jak mówią osoby, które tej formy nie przyjmują – wskazuje na zakres geograficzny – na teren, a nie kraj.

W końcu stanowisko w tym sporze zajęła Rada Języka Polskiego. A właściwie uznała, że żadnego sporu nie ma, ale...

„Biorąc pod uwagę szczególną sytuację i szczególne odczucia naszych ukraińskich przyjaciół, którzy wyrażenia na Ukrainie, na Ukrainę często odbierają jako przejaw traktowania ich państwa jako niesuwerennego, Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni w Ukrainie i do Ukrainy i nie uznaje składni z „na” za jedyną poprawną (jak można przeczytać w drukowanych wydawnictwach poprawnościowych)” –  czytamy.

Eksperci zaznaczyli, że użycie „na” nie jest przejawem lekceważenia Ukraińców i ich państwa.

„Przyimki w oraz do są zalecane szczególnie w języku publicznym (urzędowym, prasowym) i w tych kontekstach, w których moglibyśmy zastąpić słowo Ukraina wyrażeniem państwo ukraińskie. Piszmy więc wizyta prezydenta w Ukrainie, a nie na Ukrainie. Lepiej pisać o wojnie w Ukrainie niż na Ukrainie, choć druga wersja też nie jest niepoprawna” – uznali językoznawcy.

A co o tych wyrażeniach sądzą sami Ukraińcy. Sprawdziło to właśnie rządowe Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Przeprowadziło szeroki sondaż wśród przebywających w Polsce Ukraińców. Jedno z pytań dotyczyło sporu o to, czy powinniśmy mówić „na”, czy jednak „w”.

Okazuje się, że Ukraińcom jest to obojętne. Takie zdanie wyraziło 47 proc. zapytanych. Kolejne 33 proc. jest gotowych zaakceptować „na”. Zaledwie 17 proc. badanych jest przeciwko używaniu przyimka „na”.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

heh
heh 20.09.2022, 23:53
Tak wygląda panika: Po tym, jak pojawiły się doniesienia, że Putin może dzisiaj ogłosić powszechną mobilizację i zamknąć granice dla wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat, sieć w Rosji oszalała. Rosjanie zaczęli masowo wyszukiwać w Google odpowiedzi na pytanie "jak opuścić Rosję". To obecnie najpopularniejsza fraza w rosyjskim internecie.
8 RA BE  Z CHABAD LUBAWICZ  Z MIKOŁAYWEA HA HA AH
8 RA BE Z CHABAD LUBAWICZ Z MIKOŁAYWEA HA HA AH 20.09.2022, 20:18
GDZIE BOHUN HA HA AH ROBI LODA KOŁOMOJKIEMU HA HA AH
KOŁOMOYSKI AGENT  BARANA ZELENSKIEGO AKTORZYNY AH AH AH
KOŁOMOYSKI AGENT BARANA ZELENSKIEGO AKTORZYNY AH AH AH 20.09.2022, 19:53
W KOSZER *** HA HA AH
Nick
Nick 19.09.2022, 22:53

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

88
88 19.09.2022, 22:35
oczywiście artykuł nie podpisany (...)

Dlaczego kłamiesz? 
Komentarz usunięty.
admin2
mowa
mowa 19.09.2022, 19:44
Przez 70 lat mówi sie :na Ukrainie i niech tak zostanie
jasna deklaracja
jasna deklaracja 19.09.2022, 17:34
Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil uznał, że "gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony", nawet po zakończeniu ery Putina. "Utrata zaufania jest tak fundamentalna, że już nigdy nie będzie sytuacji, w której niemiecki rząd może polegać na energii z Rosji" - powiedział Weil w poniedziałek agencji dpa.
uwaga na fake newsy
uwaga na fake newsy 19.09.2022, 17:30
W miniony weekend prokremlowskie kanały rozpowszechniały w mediach społecznościowych wideo, które rzekomo pokazuje pocisk przeciwlotniczy "Stinger" skonfiskowany przez niemiecką policję. Twierdzono, że policja z Bremy zatrzymała Ukraińców, którzy chcieli sprzedawać broń dostarczaną Ukrainie w ramach pomocy wojskowej na czarnym rynku. "To fałszywa informacja. Policja w Bremie nie ma nic wspólnego z tym filmem i nie aresztowała żadnego ukraińskiego sprzedawcy broni” - podała policja w oświadczeniu na Twitterze
Wiatrak
Wiatrak 19.09.2022, 16:40
Tak pomóc trzeba ale nie dajmy się zwariować, we wszystkim należy zachować umiar, rozsądek oraz symetrię i pamiętać żeby ta pomoc nie przysłoniła interesów własnego Narodu, bo aż dziw bierze ta nagła ogromna nakręcana miłość do Ukrainy, od której jak uczy historia Polska nigdy nie otrzymała żadnej pomocy i wsparcia.
do trolla
do trolla 19.09.2022, 17:08
Wiatrak ruski kacapie interes twojego narodu definiujesz zbrodniczo.
nieJa
nieJa 20.09.2022, 18:52
głupio gadasz .w polsce na polaka mówisz :ruski kacapie.Przecież to polska a nie ukraina .po co wyzywasz polaka.jedż walczyć a nie produkuj soe w internecie
Wiatrak
Wiatrak 19.09.2022, 16:39
No ale o co raban,U mnie w miescie przywieźli do hoteli Ukrainki. Gmina zaproponowała zapisanie dzieci do szkoły, ale nie chciały bo dzieci "zdalne mają". Okoliczne zakłady chciały im dać pracę na produkcji czy w magazynach. A one nieeeeee, bo za ciężko, za daleko jechać (3km, z buta można przejść!), bo one u siebie to za biurkiem siedziały i u nas też takiej pracy oczekują. I bo dzieci z kim nie mają zostawić! Tak, tych dzieci, które same odmówiły zapisania do szkoły.
do trolla
do trolla 19.09.2022, 17:09
Wiatrak ruski kacapie dlaczego kłamiesz i się podszywasz?
Wiatrak
Wiatrak 19.09.2022, 16:37
Dość już niech ta woja się kończy a te (...)

Skończ z propagandą.
Komentarz usunięty.
administrator
Knagulec
Knagulec 19.09.2022, 16:27
Te k....się juz kończą, ruskie plemię zawsze bylo podejrzane
kolos na glinianych nogach
kolos na glinianych nogach 19.09.2022, 16:17
Rosja ma tak mało broni w Ukrainie, że przestaje chronić swoje miasta

Rosja wysłała do Ukrainy systemy obrony powietrznej z St. Petersburga. Powodem jest brak sprzętu wojskowego na froncie — podał fiński serwis Yle powołując się na zdjęcia satelitarne.
ech
ech 19.09.2022, 16:16
Są ważniejsze teraz sprawy.
infor
infor 19.09.2022, 16:11
Z chwilą nagłośnienia zbrodni w Iziumie Rosja przystąpiła do operacji informacyjnej mającej na celu tuszowanie prawdy o zabójstwach ludności cywilnej oraz manipulowanie faktami — podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. 15 września Ukraińcy rozpoczęli nową kampanię w mediach społecznościowych z hashtagiem #IzyumMassacre

Perfidne kłamstwa rzecznika Kremla propagandysty Pieskowa. Stwierdził on, że morderstwa, do których doszło w Iziumie, były "scenariuszem podobnym do prowokacji w Buczy"

Pozostałe