Za darmo pojedziesz pociągiem. Weź dowód rejestracyjny

  • 20.09.2022, 18:18
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Za darmo pojedziesz pociągiem. Weź dowód rejestracyjny
W najbliższy czwartek (22 września) każdy posiadacz samochodu będzie mógł podróżować pociągami regionalnymi bez konieczności zakupu biletu. Wystarczy okazać konduktorowi dowód rejestracyjny samochodu.

Od 16 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, wcześniej znany jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu, który przypada w czwartek, 22 września. Jest to czas, w którym w szczególny sposób promowane są inicjatywy poprawiające jakość powietrza i życia, przeciwdziałające zatłoczeniu, hałasowi i wykluczeniu komunikacyjnemu oraz optymalizujące wykorzystanie wszystkich dostępnych rodzajów transportu.

W tej inicjatywie uczestniczy również Województwo Zachodniopomorskiego.

- Zamiast drogiego i mało ekologicznego auta warto wybrać tańszą i bardziej przyjazną środowisku podróż pociągiem - zachęca marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Na Pomorzu Zachodnim stawiamy na niskoemisyjny transport. Inwestujemy w nowoczesny tabor kolejowy. Nasze pociągi regionalne są alternatywą dla samochodów choćby podczas wyjazdów nad morze. Namawiamy, by koleją dojeżdżać również do szkoły, do pracy. Taką bezpośrednią zachętą jest „Dzień bez Samochodu” i możliwość przejazdu pociągiem za darmo. 22 września biletem będzie dowód rejestracyjny - wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

W najbliższy czwartek (22 września) każdy posiadacz samochodu będzie mógł podróżować pociągami regionalnymi bez konieczności zakupu biletu. Wystarczy okazać konduktorowi dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez Polregio) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest każdego roku we wrześniu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., zachęca mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego (tramwaj, autobus, pociąg) lub carpoolingu (współdzielenia samochodu).

Pomorze Zachodnie od wielu lat stawia na ekologię i zrównoważony rozwój. Systematycznie inwestujemy w rozwój kolejowych przewozów pasażerskich, budujemy sieć dróg rowerowych, rozwijamy ekologiczną energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jesteśmy krajowym liderem pod względem nowoczesności taboru kolejowego obsługującego połączenia regionalne (86% pociągów nowych, tj. zakupionych od 2010 roku oraz 14% pociągów starszej konstrukcji, ale zmodernizowanych).

Województwo Zachodniopomorskiego może poszczycić się najdłuższą w kraju, siecią regionalnych dróg rowerowych, która jest systematycznie rozbudowywana.

Jesteśmy również niekwestionowanym liderem produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na Pomorzu Zachodnim ponad 82 proc. zapotrzebowania energetycznego może być zaspokajane prądem powstałym przy wykorzystaniu OZE, głównie z farm wiatrowych. Do końca września 2021 r. łączna moc instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim przekroczyła 2 GW (gigawaty), co stanowi 18,5% całkowitej mocy zainstalowanej w kraju.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zadowolony
zadowolony 21.09.2022, 21:07
To juz jutro jadę za darmo!
Pis mietek
Pis mietek 21.09.2022, 08:25
A mietek likwiduje autobusy.
Linda
Linda 21.09.2022, 08:47
Bo to zły cżłowiek jest.
Pedro
Pedro 21.09.2022, 10:55
Sawaryn likwiduje autobusy bo na co innego mu pieniądze potrzebne, np. na podwyżki w urzędzie. Tylko ze dodatki i nagrody dostają wciąż ci sami "zaufani".
Struś
Struś 20.09.2022, 21:33
15 stycznia, przy mrozie -23 wyjdzie Pinokio w futrze, walonkach ze sztucznie zrobionym kawałkiem lodu w kąciku ust i rzeknie tę(p)ej gawiedzi: "kochani wytrzymajcie, mi też jest zimno". Po czym "drżąc" z zimna wejdzie do pokoju w którym temperatura przekroczy 25 stopni, ściągnie palto, walonki i klepnie żonę po tłustym zadzie mówiąc:" jeszcze jedną działkę na Ciebie przepisze".
Nie rozumiem
Nie rozumiem 20.09.2022, 20:14
Czyli w np...4 osobowej rodzinie posiadającej jeden samochód tylko jedna osoba zwolnoina z opłat ? Czy wszystkie ??
ja
ja 21.09.2022, 12:46
Na jeden dowód jedna osoba. Właściciel lub współwłaściciel.
litery
litery 20.09.2022, 20:02
Mariusz Pieprzyk pojechał nad Odrę w poniedziałek 18 lipca, aby uciec przed tłumem innych wędkarzy, którzy gromadzą się nad rzekami z reguły w weekend. Choć dawno nie złowił dużej ryby, to decyzja okazała się trafna — w jego ręce wpadł ogromny sandacz, którego z rzeki udało mu się wyciągnąć wraz z synem. Wszystko na kilkanaście dni przed katastrofą ekologiczną w tej wielkiej rzece. Relację wędkarza przytaczają "Wiadomości Wędkarskie".
propozycja nie do odrzucenia
propozycja nie do odrzucenia 20.09.2022, 18:35
Zróbcie jak w Niemczech - bilet za 9 euro przez miesiąc.
Berlinczyk
Berlinczyk 20.09.2022, 20:15
W Niemczech był przez 3 miesiące .
kolejarz
kolejarz 20.09.2022, 18:30
Na pociąg nie mam dowodu rejestracyjnego.

Pozostałe